15.2.2024 Přehled trhu – Vysoká inflace vylekala akciové trhy. Bitcoin překonává 52 000 USD. Nvidia je čtvrtá největší americká společnost

4.9
(11)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Akciové trhy včera zažily menší propad v reakci na zveřejnění americké inflace, která klesá výrazně pomaleji než se očekávalo a bude letos silně ovlivňovat kroky Fedu. Bitcoin překonává 52 000 USD a pokračuje v růstu spolu s altcoiny. Můžeme očekávat blízké dosažení nového maxima?

Náš poslední stream

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin včera překonal hladinu 50 000 USD a dnes skokově pokračuje nad 52 000 USD. Tím pádem dostávají altcoiny prostor k dalšímu růstu (v USD vyjádření). Budeme ještě do halvingu bitcoinu vidět zformování nového historického vrcholu nebo bude Bitcoin ovlivněný vývojem akciových trhů?

Makro kalendář a zvýšená americká inflace

Klíčovou události tohoto týdne bylo včerejší zveřejněni americké inflace. V pondělním přehledu trhu jsem upozorňoval na možný lehký růst inflace po varování analytiků Novozélandské centrální banky. Ta historicky funguje jako kanárek v uhelné bani a signalizuje vývoj světové ekonomiky.

Americká inflace meziročně klesá na 3,1 procent ze 3,4 procent (očekával se pokles na 2,9 procent). Jádrová inflace však zůstává nezměněná a dosahuje 3,9 procent. Tím pádem je inflace výrazně více odolnější než by si zástupci americké vlády jako Janet Yellenová přáli.

Tento vývoj bude značný problém pro očekávaní trhu, kdy většina investorů na dluhopisovém trhu, ještě před pár dny očekávala až 6 snížení úrokových sazeb pro letošní rok. Aktuální očekávaní počítá se 4 sníženími pro rok 2024. Termín pro první snížení sazeb se odsouvá pravděpodobně až na červen. To může představovat značný problém pro americkou vládu, která je podle zástupců vlády v expanzi. S historicky nejnižší nezaměstnaností (a tedy nejvyšším příjmem z daní z příjmů) nemá americká vláda problém utratit letos pro stimulaci ekonomiky až 1,8 biliónu USD navíc na dluh. Z celkového rozpočtu jde 1,04 biliónu USD na splátku státního dluhu. Tyto peníze se dostávají zpátky do ekonomiky a působí pro inflačně. Vláda si dalším utrácením komplikuje cestu k dosažení inflačního cíle.

Bobtnající dluh americké vlády má jeden velký problém. Letos musí refinancovat přes 10 biliónů USD ve státních dluhopisech. Naposled byly vládní dluhopisy emitované s výrazně nižším výnosem. Pokud úrokové sazby po většinu roku výrazně neklesnou, musí je vydat za výrazně nevýhodnějších podmínek s aktuální úrokovou sazbou. Stejný problém bude mít sektor komerčních nemovitostí, kde se bude letos refinancovat přes 20 procent všech hypoték (více o 60 procent než se předtím očekávalo).

Růst splátek za vyšší sazby bude pro velkou část majitelů nemovitostí nezvládnutelný. Tím pádem můžeme očekávat nucené prodeje komerčních nemovitostí. Za poslední rok sleduji prodeje starších budov ve slevě o 60 až 70 procent vůči původní nákupní ceně pár let zpátky. Tyto ztráty padnou na menší banky, které hypotéky poskytly. Dokážou to menší regionální banky ustát, nebo jich ještě pár zkrachuje? Obzvláště když program BTFP končí.

Vývoj dluhu kreditních karet v US

Další oblast ekonomiky, kterou je teď nutné sledovat jsou úroky a delikvence na kreditních kartách. Průměrný úrok na kreditních kartách v US je 21,47 procent ročně. Pro nové karty je to až 24,59 procent. Data pro celkový dluh na kreditních kartách se liší z různých zdrojů. Každopádně jenom splátky dluhu jsou letos kolem 265 miliard dolarů. Pokud někdo splácí jenom nejnižší měsíční poplatek s tímto úrokem, tak nikdy nesplatí svůj dluh. Ten je v průměru kolem 6 340 USD na kreditní kartu. Delikvence s opožděním splátek nad 90 dní už dosahují téměř 9,47 procent všech vydaných karet. Díky způsobu evidence, to bude značné opožděný údaj. Realita může být daleko horší.

Vývoj dolarového indexu

Dolarový index se aktuálně pokouší překonat dlouhodobou rezistenci = klesající linie (fialová). Díky rychlému růstu výnosů na vládních dluhopisech roste znovu zájem o držení hotovosti a vyčkávání na příležitost. Obzvláště s akciovými trhy na maximech díky růstu technologického sektoru.

Překonáním rezistenční fialové linie bychom mohli růst až po další (předchozí) rezistenční zónu kolem 106-106,7 bodů. Závěrem minulého roku podobný růst dolarového indexu způsobil pokles akciového indexu S&P 500 o téměř 11 procent. Tím pádem by to mohl být začátek větší korekce akciových indexů. Pokud se dolarový index pokusí překonat i tuto rezistenci, mají akciové trhy zaděláno na značný problém.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Akciové trhy a šílenství kolem společnosti Nvidia

Akciový index S&P 500 včera reagoval na ohlášená inflační data značným poklesem. Z nového historického maxima 5050 bodů se index propadl na 4925 bodů (před uzavřením trhu byl lehce vytažen na 4950 bodů). Na denním grafu níže můžeme pozorovat pokles vznikající značné divergence u indikátoru RSI i MACD. V případě, že bude index klesat do konce týdne a uzavře takto týdenní svíčka, bude to velmi silný prodejní signál.

Z pohledu technické analýzy teď očekávám krátkodobé vyplnění nově vzniklého gapu po 4998 bodů a následně pokles. Domnívám se, že sentiment akciových investorů už nemůže být o moc lepší a už téměř nemá kdo nakupovat. Tím pádem sleduji nejstrmější růstový kanál (žlutá čárkovaná) a její spodní linii. Poklesem pod 4906 bodů dojde k prolomení aktuálního trendu čím bychom mohli začít v koordinaci s rostoucím dolarovým indexem (a výnosem státních dluhopisů) značný návrat k risk-off sentimentu.

Jako první cíle k vyplnění se nabízí otevřený gap kolem 4800 bodů. Další gapy se táhnou až ke 3960 bodům. Není tedy otázkou jestli, ale co a kdy změní sentiment investorů do akcií? Černých labutí, které můžou trhy sestřelit je hned několik. Avšak podle včerejšího vývoje inflace stačí i výrazně méně, aby si trhy uvědomily, jak moc nadhodnotily některé sektory.

Hezký příklad je tržní valuace společnosti Nvidia. Od začátku roku znovu šíleně roste a tento týden překonala tržní valuací Amazonu a Alphabetu. Tím pádem se stává čtvrtou nejhodnotnější společností na světě. Každému, kdo se podívá na její prodeje a zisky musí být jasné, že nadhodnocená je slabé slovo. Investorům to podle všeho nevadí a dále nakupují. Vskutku žijeme v bláznivém světě. Každá generace si musí projít svou vlastní bublinou a zjištěním, že akcie nerostou do nebes věčně. Umělá inteligence už formuje další technologickou bublinu. Kde bude vrchol?

Bitcoin překonává 52 000 USD

Bitcoin včera překonal 50 000 USD a dnes ráno roste až po 52 000 USD. Dlouhodobá rezistence, která oddělovala potenciál pro další růst je překonána a Bitcoin už nic nezastaví k dosažení dalšího vrcholu? Alespoň takto vyznívají titulky novinek na sociálních sítích. Pojďme se podívat, co naznačuje technická analýza Bitcoinu.

Na dvoudenním grafu výše můžeme vidět rezistenční pásmo po 50 000 USD. Byla to dlouhodobá zóna u které došlo k vícero významným pohybům v býčím trhu v roce 2021. Aktuálně se Bitcoin dostává nad ní, čímž potvrzuje značný zájem investorů o další růst. Překonáním hlavní rezistence je na místě si vyznačit ty další významné rezistence (červené horizontální linie). Nacházejí se od 54 400 až po 60 400 USD.

Za předpokladu, že aktuální růst Bitcoinu formuje další impulsní vlnu nahoru, mohli bychom vidět v nejbližších dnech růst po 54 400 až 56 000 USD. Tam očekávám prodejní tlak. Následně podle toho jak bude vypadat prodejní struktura, budu zvažovat další vstup do dlouhé pozice. Rád bych se svezl na posledním pohybu páté impulsní vlny v zeleném růstovém kanálu po 60 400 USD. Dosažení vrcholu očekávám přibližně 19. dubna 2024, kdy vychází halving bitcoinových odměn. Následně by mohl nastat prodej spekulativních pozic a korekce. Avšak není vyloučený i výraznější růst, pokud bude tempo růstu ceny rychlejší.

Pro všechny tyto úvahy je nutné dodržet podmínku, aby Bitcoin nepoklesl pod 44 500 USD. Zároveň očekávám, že po tuto dobu bude akciový trh relativně stabilní a nenastane výraznější propad nad -10%. Pokles akciových trhů z důvodu vyšší inflace by mohl být pozitivní pro růst Bitcoinu. Jiný důvod poklesu akcií bude spíše negativní i pro Bitcoin. Vskutku to budou velmi zajímavé 2 měsíce. Pro opatrnější investory doporučuji u Bitcoinové pozice nastavit trackující stoploss a dotahovat ho po každém lehčím růstu a fixovat profit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vilemina

A není možný, ze to poroste do uterka večer, protože Nvidia? I kdyby ty výsledky mela božské, jsou v ceně..

Adam Nemčík

Myslíte akcie Nvidie? Na zveřejnění výsledků se čeká samozrejmě. Avšak sentiment investorě je tak přehnaný jakoby do aktuální ceny akcií už započítavali snad i zisky pok 2030…

Ješté výraznější šílenství je možné vidět u akcií SMCI (Super micro computer) = další společnost v AI sektoře, která za poslední rok roste ještě výrazn=eji než Nvidia (menší tržní kapitalizace). a v pátek zažila korekci -30%. Bude to ještě horší, Nvidiu čeká to stejné … otázka jednotek týdnů.

Vilemina

Jj, vyjádřila jsem se nejasne.:-). Předpokládám, ze indexy pumpuji do nekonecna už ryze spekulativní peníze, které utečou z trhu před vydáním výsledku Nvidie 21.2., druhá část pak po nich, protoze Nvidia neprekona ta přehnaná očekávání a i kdyby, sell the news. Ano SMCI je masakr a nemuze to cele uz jinak skončit než výraznou korekcí. Co jsem chtela dodat k článku je, ze to pravdepodobne odstartuje nvidia a ze se na to čeká, proto byla prakticky ignorována i data o inflaci. Mozna dnes večer nebo zitra ještě posledni pumpicka na rozloučenou..:) Tak uvidíme, ale připadá mi to jako echt pravdepodobne.

spot_img