12.2.2024 Přehled trhu – Bitcoin posílil nad 48 000 USD. Technologické akcie ve spekulativní bublině. Ovlivní čínský nový rok cenu zlata?

5
(8)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin se během minulého týdne dostává zpátky ke 48 000 USD. Velká část altcoinů si připisuje růst přes 10%. Akciový index S&P 500 roste na nové maximum 5027 bodů. Akciové trhy zažívají euforii a index chamtivosti naznačuje silně překoupenou zónu. Čeká nejbližší týdny trhy korekce?

Naše poslední video analýza

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se za posledních pár dní dostává zpátky na hladinu lehce nad 48 000 USD. Většina altcoinů kopíruje tento pohyb a procentuálně si připisují podobné zisky. Dosáhne Bitcoin hladinu 50 000 USD tento týden? Potenciální proražení může otevřít snadnou cestu k dalšímu zhodnocení. Pokud však tato rezistence vydrží, Bitcoin může čekat další pokles ke 40 000 USD. Všechno se bude odvíjet ode sentimentu investorů, kteří zažívají na akciových trzích další euforií.

Makro kalendář a výsledková sezóna

Tento týden bude nejzajímavějším dnem jednoznačné úterý, kdy se dozvíme aktuální vývoj americké inflace. Očekává se lehký pokles celkové meziroční inflace ze 3,4 na 3,1 procent. Jádrová inflace by měla klesnout ze 3,9 na 3,7 procent. Avšak tyto očekávání nemusí být až tak jednoznačná.

Pro příklad Novozélandská centrální banka má historii rychlejších reakcí na vývoj světové ekonomiky. Byla první, která začala zvedat úrokové sazby a nedávno jako první došla k pivotu (pozastavení zvedání) sazeb. Aktuálně se objevují signály místních ekonomů, že inflace není pod kontrolou a je možné další zvedání úrokových sazeb. Ještě před měsícem se očekávalo jedno snížení na zasedání v dubnu. Teď je pravděpodobnost pro jedno zvýšení až 86%. Předpokládá se další zvednutí sazeb na 5,75 až 6 procent. Umíte si představit, co by podobný vývoj v USA udělal z aktuálním býčím sentimentem v technologickém sektoru?

Další zajímavý den bude čtvrtek. Ze spojených států budou ohlášené data pro žádosti o podporu v nezaměstnanosti, maloobchodní prodeje a vývoj výrobních indexů. Závěr týdne bude klidnější a získáme informace o vývoji amerického nemovitostního trhu. Pro Evropu bude zajímavé úterý a středa. Bude ohlášený vývoj HDP v eurozóně a průmyslová produkce.

Výsledková sezóna amerického akciového trhu pokračuje i tento týden. Většina velkých společností, které táhnou akciové indexy nahoru už reportovala. Avšak i teď může nastat několik zajímavých překvapení. Z mého pohledu vyčkávám na výsledky těžařských společností pro drahé kovy jako jsou Barrick a Agnico Eagle. S cenou zlata poblíž historického vrcholu, by mohly reportovat velmi dobré zisky. Dále tam budou těžaři jako Albemarle (převážně těžba Lithia a dalších základních kovů) a Occidental Petroleum (ropa).

Mimo ně reportují mnohé biotechnologické společnosti, kde je možné pozorovat zotavování sektoru po značném tříletém propadu z historických maxim. Otevírají se tam zajímavé možnosti, nebo je to jenom korekce propadu?

Akciové trhy posilují na nová maxima a přehnaný sentiment investorů

Akciový index S&P 500 jako reprezentant americké ekonomiky se dostává během posledních dvou týdnů na nová maxima. Na sociálních sítích se analytici předhánějí, kam až může letos index vyrůst. Odhady se pohybují v rozsahu 5400 až 6000 bodů. Krásný svět kde všechno roste. Většina investorů naskakuje do technologických akcií, které táhnou díky jedinému sektoru umělé inteligence a polovodičů nahoru celý akciový index.

Sentiment snad už nemůže být lepší, avšak indikuje značnou chamtivost a překoupenost trhů. Investoři se chovají jakoby byla americká ekonomika bez jediného problému a zažívala silný růst. Avšak inflace není z daleka na ideálních úrovních, další problémy v bankovním a nemovitostním sektoru nadále přetrvávají. O slábnoucích úsporách a rostoucím dluhu spotřebitele ani nemluvím. Co by se tak mohlo pokazit?

Očekávaný soft landing je pořád “landing”, tedy zpomalení ekonomiky díky zvýšeným úrokovým sazbám a horší dostupností kapitálu pro další růst společností. Tedy mimo ty největší technologické společností, které mají kapitálu dostatek. Na grafech níže, můžeme vidět historické srovnání dvou momentů (srpen 1929 a prosinec 1999).

V těchto momentech byl očekávaný výnos indexu S&P 500 pro následujících 10-12 let výrazně níže než výnos amerických státních dluhopisů. Následovalo několika měsíční období dofukování investiční bubliny, než se sentiment trhu otočil. Všimněte si, že aktuálně je modrá křivka, reprezentující očekávaný výnos akciového indexu, ještě níže.

Dalším historickým srovnáním ocenění technologických akcií je graf níže. Potřetí v historii je poměr zastoupení technologického indexu Nasdaq (NDX) více než 46 procent všech společností s velkou tržní kapitalizací (high caps = desítky a více miliard USD). Další dva momenty s takto velkým zastoupením nastaly jedině na vrcholu technologické bubliny (březen 2000 a listopad 2021). To znamená, že aktuálně nadále přifukujeme technologickou bublinu, která vznikla během covidového stimulačního období. Aktuálně však s daleko větším množstvím peněz (a dluhu) v ekonomice než v roce 2000.

Pro srovnání třeba společnost Microsoft má tržní kapitalizaci 3,1 Biliónu USD, to je 1,9x více než celý energetický sektor zastoupený v akciovém indexu S&P 500. Avšak energetický sektor produkuje dvakrát více ročního volného cashflow než Microsoft. To znamená, že Microsoft oceňují investoři 4x výše než průměr energetického sektoru. Velmi podobné to bude v dalších sektorech.

Teď zpět k vývoji na akciovém indexu S&P 500. Ten se v pátek dostal až na 5027 bodů, čímž formuje nové historické maximum. Dostáváme se do FOMO fáze. Stačí se podívat na investiční fóra a Twitter. Všichni nováčci chtějí poradit jak nakoupit tento index nebo společnosti z velké technologické sedmičky (respektive šestky, o Teslu už takový zájem není).

Překonáním 4900 bodů se dostáváme do nepřezkoumaného teritoria vertikálního růstu. Index může klidně růst ještě jednotky procent, avšak z tradingového hlediska se není čeho držet. Můžeme sledovat jenom divergence indikátorů RSI a MACD. Pokud ještě držíte dlouhou pozici, nastavil bych si trackující stoploss příkaz nebo odprodal část pozice po každém dalším růstu o pár procent (obrácená metoda DCA prodejů).

Na denním a dvoudenním grafu se nadále tvoří menší divergence. Týdenní graf své divergence zneplatnil a naznačuje další pokračování nahoru. Jednotlivé velké technologické akcie už tak pozitivně nevypadají. Se zastoupením top 10 akcií indexu přes 33 % se s přehledem dostáváme na nejvyšší nevyváženost indexu od roku 1980. Pád jednoho z gigantů může spustit pokles celého indexu.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Bitcoin znovu nad 48 000 USD, pokusí se překonat 50 000 USD?

Bitcoin závěrem týdne pokračoval v růstu až ke 48 800 USD. Nachází se jenom pár set dolarů od překonání nedávného lokálního maxima (49 040 USD). Pokud uzavře denní nebo týdenní svíčka výše, bude tento pin bar zneplatněný. Tím pádem se otevírá cesta k otestování horní hladiny rezistenčního pásma kolem 50 000 USD.

Na šesti hodinovém grafu se už formují lehké divergence indikátoru MACD. U této hladiny se bude rozhodovat co dále. Všimněte si, že se nadále pohybujeme v bílém růstovém kanálu a druhý prodejní cíl se nachází právě kolem 50 000 USD. Na této hladině bude velká část traderů brát zisk a otevírat krátkou pozici. Tím pádem bych začátkem tohoto týdne očekával lehký pokles a ještě jeden pokus o růst nahoru. Stihneme to do úterního zveřejnění americké inflace? Pokud přijde nemilé překvapení a růst nebo stagnace inflace, může to způsobit prodejní tlak na akciových trzích i kryptoměnách.

Korekce ceny zlata na 1900 USD za unci a Čínský nový rok?

Cena zlata se poslední týdny drží stabilně kolem 2020 až 2040 USD a formuje stranový trojúhelník podobně jako minulý týden Bitcoin. Avšak předchozí impulsní vlna je směrem dolů. Tím pádem se zvyšuje pravděpodobnost pro ještě jednu impulsní vlnu dolů ke 1900 USD za unci. Tam se nachází velmi silná supportní hladina.

Takto krátkodobější pokles o 5 procent ceny zlata není nic strašného. Avšak pro společnosti v sektoru těžařů to může být poslední očista od těch méně kvalitních. Zároveň i ty nejlepší by mohli klidně poklesnout o 5-10 %. V současné silně předprodaném sektoru, je to značná sleva. Pokud tento pokles nastane, budu ho brát jako ještě lepší nákupní příležitost. Opakuji, že je vhodné investovat do společností, které jsou ziskové a produkují ve spodní čtvrtině nákladů celého sektoru.
(All in sustaining cost= AISC) pro těžaře zlata v rozsahu 400-800 USD/Oz. Pro stříbro je to kolem 8-13 USD/Oz.

Druhá varianta vývoje ceny zlata je proražení stranového trojúhelníku a rovnou růst na nová historická maxima nad 2100 USD/Oz. Silným fundamentem jsou historicky největší nákupy zlata od centrálních bank. Poslední měsíce je silné zvýšená poptávka v Číně. Po pádu nemovitostního trhu (krach Evergrande a dalších developerů) se spousta běžných retailových investorů snaží schovat svoje úspory do zlata. Tím pádem se na burze v Šanghaji pohybuje cena zlata se značným premiem 2 až 3 procent nad současnou tržní cenou.

Tento týden je však v Číně nový rok a jeho oslavy, kdy bude burza zavřená a dopit značně poklesne. Ideální příležitost trochu sestřelit cenu zlata, co myslíte?

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img