Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Tento týden nás čekají hlavní makro data z Evropy a Ameriky pro červen. Zasedá Americká a Evropská centrální banka. Akciový index S&P 500 v pátek uzavřel na 4299 bodech. Bitcoin vyčkává na hladině 26 000 USD.
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:
Bitcoin nadále zůstává kolem hladiny 26 000 USD, altcoiny však zažívají značné kurzovní poklesy během posledních pár dní. Poté co americká komise pro cenné papíry(SEC) označila mnohé kryptoměny za cenné papíry se rozjíždí kolečko problému a žalob pro burzy působící v Americe. To způsobilo slušný pokles velké části kryptoměny ze kterého se zkouší vzpamatovat. Mnohé altcoiny za minulý týden klesly o více než -20%.
Makroekonomický kalendář a události týdne
Tento týden bude velmi zajímavý z pohledu makroekonomického vývoje a zveřejněných dat. Dnešní den by měl být relativně klidný, čeká nás jenom odhad americké inflace za květen. Zítra se to pořádně rozjede zveřejněním Německé inflace. Další klíčové údaje budou inflace z Ameriky, kde se očekává malý pokles a nezaměstnanost z Británie.
Ve středu získáme informaci o průmyslové produkci z Eurozóny a Británie. Na konci týdne pak Evropskou celkovou inflaci za Květen (znovu se očekává pokles).
Klíčové bude zasedání Americké centrální banky Fed v úterý/středu, kde se bude rozhodovat o případném dalším zvýšení úrokové sazby. Pracovní trh zůstává prozatím silný (i když lehce roste nezaměstnanost). Spekuluje se, že tentokrát se sazby nezvednou a Americká centrální banka bude čekat na další data.
V pátek se bude rozhodovat o zvýšení úrokové sazby v Eurozóně s téměř jistým navýšením o 25 bazických bodů.
Přehnaně pozitivní sentiment trhu?
Na trhu se začínají objevovat zajímavé medvědí názory analytiků a zástupců velkých investičních bank jako JPMorgan. Minulý týden se objevil rozhovor s investičním šéfem JPMorgan pro dluhopisový trh, měny a komodity. Bob Michele přirovnává aktuální situaci stavu v období Březen-Červen 2008, kdy už byly viditelné první náznaky problémů avšak na trhu nadále převládal pozitivní sentiment.
Investoři byly podobně znepokojeni stavem bankovního systému, navzdory tomu akcie zažívali růst jako dnes. Michele poukazuje na opoždění začátku recese v průměru o 13 měsíců po posledním navýšení úrokové sazby.
Správné zvládnutí situace a „soft-landing“ přirovnává ke zázraku. S vysokou pravděpodobností očekává recesi nejpozději v průběhu jednoho roku.
Bob Michele spravuje pro JPMorgan přibližně 700 miliard USD. V momentě, kdy velcí hráči jako on změní svůj sentiment a přizpůsobí investiční strategii nastává problém pro většinu malých investorů s opačným názorem, kteří by se je snažili „protlačit“ svými investicemi.
Sentiment trhu se postupně mění k přesvědčení, že začínáme nový „býčí trh„. Dle aktuálních údajů se procentuálně větší část investorů překlápí do dlouhých pozic a spekuluje na další růst trhu. Samotný růst indexu S&P 500 o přibližně + 24% od minulo ročního minima však není dostatečný důkaz pro změnu sentimentu.
Během recese po dot.com bublině akciový index vystoupal o 22 až 24 procent opakovaně, aby následně tyto zisky znovu umazal a klesl ještě níže. Buďte velmi opatrní s nákupem těchto nárůstů trhu. Obzvláště z důvodu, že celý index je tažený jenom 7-8 největšími společnostmi, které reprezentují až 33% celkové tržní kapitalizace! Zároveň značná část společnosti indexu může být ve fázi silného nadhodnocení až bubliny, obzvláště v sektoru umělé inteligence.
Akciový index S&P 500 nadále lehce roste
Akciový index S&P 500 v pátek uzavřel na hladině 4299 bodů. Mnoho investorů naskakuje do trhu a dlouhé pozice spekulující na další růst jenom kvůli nezvládaní emocí (FOMO efekt). Podle price action se blížíme k nejsilnější rezistenci na grafu (4360-4510 bodů). Nadále se pohybujeme v rámci „rostoucího wedge“, který je statisticky medvědí formace. Navrhuji tedy zvýšenou opatrnost a raději vybrání případných zisků.
Indikátory RSI a MACD jsou na denním a týdenním grafu neutrální, RSI se blíží k rezistenci. Negativní signál jsou tři otevřené (nevyplněné) gapy na futures grafu indexu S&P 500 (ticker SPY) kolem hladin 4227, 4080 a 3960 bodů.
Kam se vybere kryptoměnový trh?
Bitcoin a kryptoměnový trh má dost svých problému i bez zohlednění makro ekonomické situace (potvrzená recese v Eurozóně a vysoko pravděpodobná v US). Poslední dva týdny se americký úřad pro kontrolu cenných papírů a burz (SEC) pustil do burz Binance a Coinbase. Po podání žaloby se projevil strach některých investorů co vyústilo k poklesu Bitcoinu pod 26 000 USD.
Za poslední dny mnoho altcoinů klesá o více než -20% čím se blíží ke dnu z června minulého roku. Bitcoin po opětovném poklesu na 25 400 USD prozatím ztrácí jednotky procent. Moje opatrnější strategie vyčkávání mimo trh se ukazuje jako dobré rozhodnutí.
Může to být příležitost pro návrat do trhu? Nadále trvám na opatrném přístupu. Bitcoin vyklesal do zóny supportu, kde ho před dalším propadem drží už jenom klouzavý průměr EMA 200 1W. Je nutné si hlídat hladinu 24 250 USD jako klíčový level. Propadem pod něj by byla invalidováná růstová varianta. Prorazili bychom vlnu ((i)) v rámci žlutého růstového kanálu. Tím pádem by správná anotace byla ((a)). Celý růst z 15 700 na 31 500 USD by tedy bylo nutné označit jako korekční růst pro propadu od All Time High (69 000 USD). A tedy vlny ((a)) – ((c)).
- Pro dlouhodobé investory by ti znamenalo další propad k úrovni 20 000 USD (a zřejmé ještě níže). Tzn. nutnost přizpůsobit strategii dokupování pomocí metody DCA.
- Tradeři by měli prostor pro vstup do krátké pozice hned pod 24 250 USD se stop-lossem pár procent nad tím.
- Pro odvážnější je možnost vstupu do dlouhé pozice v případě udržení této úrovně. Se spekulací na růst znovu k rezistenci kolem 31 000 USD (+20%, stop-loss třeba 4 až 5%).
Potenciálně velkým problémem pro kryptoměnový trh může být pokles celkové tržní kapitalizace pod klouzavý průměr na týdenním grafu EMA 200 1W. To reflektuje náladu na trhu a vybírání zisků (nebo i ztrát) s přesunem peněz do jiných aktiv. Mimo propad pod klouzavé průměry je negativní signál i klesání obou opožděných indikátorů nálady na trhu RSI a MACD.
Graf naznačuje, že otestování minulo ročního lokálního dna u mnohých altcoinů nemusí být posledním poklesem pro nejbližší období. Se stabilnějším Bitcoinem by to mohlo znamenat značnější (nebo menším procentuálním propadem) by to znamenalo ještě vetší odliv peněz z altcoinů a propad na likvidační úrovně. Dával bych si výrazně větší pozor na malé „Sh!tcoiny“.
Zlato a Stříbro připravené na růst?
Grafy Zlata a Stříbra signalizují udržení supportní hladiny a přípravu na další růst. K takovému pohybu bude potřebný dostatečný tržní sentiment a přesun kapitálu z rizikových aktiv do bezpečných. Přijde dostatečný impuls po zasedání americké centrální banky?
Na levé straně najdete denní graf a odraz od horní klesající linie konsolidační struktury(žlutá linie). Vpravo je dlouhodobý týdenní graf. Domnívám se, že stříbro je v předstihu před zlatem a vede vývoj v této situaci, záměrně uvádím jeho graf jako první. V případě udržení hladiny 23,1 USD/Oz. je jasné pokračování růstového trendu.
Graf zlata vytváří support v zóně 1948-1918 USD za trojskou unci (Oz.). Obdobně uvažuji nad růstem ceny pokud se hladina potvrdí jako support. Dlouhodobá hladina kam by se mohlo podívat je na rozdíl od stříbra nestanoveno, i když mám určité odhady. Všechno bude záviset na makroekonomické situaci. V případě vyplnění predikcí pro recesi můžou být drahé kovy dobrou investici na 12-24 měsíců.
Závěrem:
Grafy a interpretace v přehledu trhu je moje osobní a NEberte označené hladiny jako investiční tipy. Obzvláště pro akciový trh je teď nutná VELKÁ trpělivost a správná strategie. Akciový index S&P 500 a velká část technologických indexů či jednotlivých titulů je nadhodnocená. Dostáváme se do situace, kdy sázka na celý akciový index nemusí být vhodnou a ziskovou investici na nejbližší měsíce až jednotky let. Je nutné být schopný analyzovat konkrétní společnosti nebo kryptoměnové projekty.
Je možné se poohlédnout po trzích, které jsou podhodnocené a v posledních měsících či letech výrazněji klesali.