Bitcoin se připravuje na prolomení býčího patternu vlajky

5
(23)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Kurz ceny bitcoinu nabral tento týden rostoucí směr a zatím vykazuje nárůst skoro 9 %. Na grafech se tvoří množství býčích patternů a samozřejmě vidíme i dost medvědích signálů. Projdeme si dnes spolu na grafech opět různé časové pohledy a pokusíme se odhadnout, kam se bitcoin vydá v následujících dnech.

Začneme hodinovým grafem. Všimněte si, že bitcoin krátce po půlnoci nového týdne vyplnil gap s páteční uzavírací cenou futures na burze v Chicagu. Pak se odrazil a začal růst. Zatím bez jasnějších příčin. V úterý přišla makroekonomická data z USA a i když inflace cen výrobců vzrostla, tak na bitcoin to přineslo jen malou volatilitu spojenou s malými objemy.

Velcí hráči věří bitcoinu

Zato středa byla zajímavá. Spojené státy zveřejnily svoje inflační data za poslední období a analytici se dokonce i trefili. Výsledky tedy naplnili očekávání. Proč tedy cena bitcoinu začala tak růst? Posun pravděpodobně způsobily odevzdané zprávy 13F institucionálních investorů. Ukázalo se totiž, že velcí hráči na trhu od ledna významně nakupují spotové ETF. Důvěra velkých hráčů logicky přitáhne důvěru retailu. A tak vidíme vysoké objemy, nadšený růst a na burzách skokový úbytek zůstatku mincí.

Nadšení trošku zchladila čtvrteční informace o stavu stavebních povolenek v USA (pod očekáváním trhu, nejnižší od prosince 2022), ale jen na chvilku. Další vlnku volatility vidíme v pátek kolem 16 hodiny. Čína zveřejnila svoje výsledky maloobchodních tržeb. Sice rostou, ale pod očekáváním trhu a navíc se jedná o nejnižší nárůst za posledních 12 měsíců.

Víkend je relativně klidný, kurz se skoro nehýbe a objemy tomu odpovídají. Od páteční uzavírací ceny CME jsme se tedy mnoho nevzdálili, ale to se ještě může změnit dnes večer. Ve 21:30 našeho času bude mít proslov Jerome Powell, předseda Fed. Vystoupí na slavnosti k příležitosti promocí studentů práv Georgetownské univerzity. Nelze tedy očekávat stejnou volatilitu jako během jeho proslovů bezprostředně po zasedání, ale přesto bude jeho proslov významně sledovaný. Komise sama sebe označuje jako „data dependent“. A z jeho proslovu lze tedy často vyčíst aktuální náladu v komisi a jejich názor na poslední výsledky ekonomiky. Takže uvidíme, co nám dnešní večer přinese.

Čtyřhodinový graf tvoří medvědí divergenci

Na čtyřhodinovém grafu jsem nechal vyznačený inverzní pattern Head and shoulders. Ten jsme si malovali minulý týden (žlutá tečkovaná čára), kdy se teprve tvořilo pravé rameno. Aktuálně se tedy zdá, že se pattern naplnil a cílem by měla být cena bitcoinu kolem 72 000 USD. Osobně ale neustále sleduji i další ukazatele. Na Relative Strength Index (RSI) se tvoří medvědí divergence. Nemusí to sice nic znamenat, ale mělo by pro nás sloužit jako varování. Přeci jen je růst tohoto týdne tažený primárně FOMO. Retail nechce přijít o příležitost, kterou vidí velcí hráči na trhu. Bude to stačit na další růst?

Bitcoin otestuje horní hranici vlajky

Na denním grafu vidíme stále platný pattern vlajky, který se tvoří již od počátku února. Před pár týdny jsme úspěšně otestovali spodní hranici a teď to vypadá na otestování horní úrovně. Z pohledu trendu vidíme, že jsme i velice blízko prolomení poklesu a změny na rostoucí. Cíl tohoto patternu se nachází nad 90 000 USD. Brzy zjistíme zda dojde v následujících dnech k prolomení nebo se kurz otočí a půjde znovu otestovat spodní úroveň vlajky.

Týdenní graf bitcoinu je stále býčí

Při pohledu na týdenní graf je jasné, že logika současného býčího trendu je stále platná. Tedy, že korekce se pohybují kolem 20 %. V minulosti to bývalo až 30 %. Tento týden opět rosteme a týdenní svíce má nárůst skoro 9 %. Ale! Při pohledu na MACD si lze všimnout, že před dvěma týdny došlo k medvědímu překřížení. To by mohlo nahrávat ještě dalšímu poklesu. Cena sice roste, ale chybí tomu potvrzení ze strany objemů. Mohlo by se tedy jednat o past na býky? To nám ukáže opět čas, ale z tohoto grafu si odnáším opět varování.

Internetoví analytici již vidí 70 000 USD

Možná jsem ve svém jádru spíše pesimista, když si primárně všímám signálů jdoucím proti aktuálním proudu. Takže se podíváme na internet, co si myslí populární analytici. Například Titan of Crypto je rozhodně býčí. Při spatření medvědích signálů doporučuje přejít na graf s vyšším časovým rámcem. Například na měsíčním grafu je bitcoin rozhodně býčí.

Benjamin Cowen, tvůrce nástroje Into The Cryptoverse, upozorňuje na ROI bitcoinu. Návratnost investice porovnává s ostatními roky, kdy došlo k halvingu. Ne samozřejmě podle data, protože halving nastal v jiné termíny, ale podle počtu dnů od samotné události. A ukazuje, že letos nám bitcoin tolik nevydělává jako během předchozích cyklů. Spojuje to se spotovými ETF nebo i volebním rokem. Rozhodně má na věci zajímavý pohled.

Rozbor ROI BTC s letech halvingu (zdroj: YouTube).
Rozbor ROI bitcoinu s letech halvingu (zdroj: YouTube).

Crypto Rover zase poukazuje na fakt, že býčí trh ještě ani nezačal. Ve spojitosti s předchozími halvingy maluje na dvouměsíčním grafu křivky až někam nad 400 000 USD.

Odkaz na twitter - Crypto Rover
Bude se opakovat pattern chování po předchozích halvinzích?

Steph is Crypto také ukazuje inverzní pattern Head and shoulders. Jeho cílová úroveň je kolem 75 000 USD.

Kam se posune cena bitcoinu dál?

Pojďme si to shrnout na závěr. Hodinový graf nám ukazuje, že kurz ceny bitcoinu tento týden primárně táhlo FOMO kolem zprávy, že institucionální investoři věří bitcoinu (respektive investovali v prvním čtvrtletí do spotových ETF). Zpráva ze mě dobrá, ale trh to ve varu moc dlouho neudrží. Z delšího hlediska tvoříme býčí patterny s cílem kolem 72 000 USD a 90 000 USD. K tomu ale vysíláme dost medvědích signálů. A co bude dál?

Tento týden nás čeká asi zajímavý vývoj. Kromě pár informací z největší ekonomiky světa máme ve čtvrtek mezní termín pro Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) ke spotovému ETF na ethereum. Žádost má podanou společnost VanEck a mezní termín vyjádření je 23. května 2024. Den po nich vyprší čas i pro žádost společnosti 21Shares & ARK. BlackRock má mezní termín až 7. srpna. Tady by mohl nastat zajímavý zvrat. Část analytiků totiž předpokládá, že tento týden nebude žádná z žádostí schválena. Očekávají, že dojde opět k hromadnému schválení až během prázdnin (věří v sílu BlackRocku). Odložení/zamítnutí by mohlo na retail přenést zase pocit, že SEC má se spotovými ETF nějaký problém. Což by vedlo opět k rychlým prodejům.

Ve čtvrtek přijde pravděpodobně posun

Osobně počkám na výsledek dnešního proslovu Jerome Powella. Podle situace zítra ráno otevřu pozici s očekáváním návratu k páteční ceně CME (dlouhou nebo krátkou podle aktuální situace). V pondělí budu sledovat náladu na newyorské burze. Možná dojde k vystřízlivění z FOMO a poklesu zpět k 64 000 USD.

Při případném čtvrtečním zamítnutí ETF bych čekal negativní dopad na celý kryptoměnový trh a další otestování spodní úrovně patternu vlajky (cca 56 000 USD). Schválení by nás mohlo dostat nad ní a naplnit inverzní pattern Head and shoudlers kolem 72 000 USD. Rychlý pohled na likviditu ukazuje, že většina jí je pod námi. Často si jí bitcoin dojde vybrat. V rozmezí 65 000 – 69 000 USD je to ale poměrně vyrovnané.

Větší detail bude asi jasnější během středy. Proto jsme se domluvili s Jaroslavem Jarolímem, že přijdu na středeční živý stream a rozebereme tam nejen bitcoin, ale i ethereum. Podíváme se na možné dopady při schválení nebo zamítnutí jeho ETF. Samozřejmě mi tam můžete klást i otázky. Buď přímo nebo předem přes komentáře k článku či sociální sítě.

A nezapomeňte, že celý tento článek rozhodně není investiční radou nebo nějakou formou doporučení. Jedná se jen a pouze o můj osobní názor na současnou situaci. Udělejte si vlastní analýzu a podle ní si nastavte investiční strategii. DYOR.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 23

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Sice jsem na rozdíl od autora vůči bitcoinu jednoznačně dlouhodobě skeptický, ale musím uznat, že jeho rozbory jsou velmi dobré a výborně popisují aktuální situaci na trhu.
Zohledňuje cenový vývoj na krátkodobé i dlouhodobé časové ose a vyvozuje racionální závěry. Stejně tak se věnuje i obecným ekonomickým zprávám a upozorňuje na budoucí důležité události.
Takové články si vždy rád přečtu. Díky.

Poslední editace 29 dní před přes Fantom
Kenny

Souhlasim s tim ze BTC pro sve idealni fungovani potrebuje zazit nejaky vyvoj atd. Nicmene jak vidis tak stale trva ze BTC je jasne nejúspěšnější kryptomena ze vsech. Zkus schvalne ukazat na nejakou kryptomenu ktera by vuci BTC dlouhodobe rostla? Evidentne aspon zatim neni nic co by BTC předčilo, co by oslovilo investory/klienty vice. Proste to co ted BTC je, tak staci na to, aby jasne dominoval pred vsim, co aktuálně trh nabizi. Jestli se to zmeni jeste za našich životů je otazkou, spis si myslim ze ne, ze BTC zustane kralem minimalne jeste několik dekád.

Dav

Jo, jo, taky jsem si všiml, že krom BTC se ostatním moc nedaří, max BNB. jinak je to až hrůza.

anonym

BTC je staré cca 13 let, soudit jak se bude dál vyvíjet na dekády dopředu je cucání z prstu.
Konkurence se rychle vyvíjí, řeší blockchain trilema, zatímco vývoj BTC stagnuje S každým bull-runem dominance BTC klesá níž a níž. Můj odhad na bull-run 2025 je pokles btc dominance pod 35%.

Poslední editace 27 dní před přes anonym
JanH

Asi blby dotaz, ale procpak by melo zamitnuti etf na etheru poslat btc dolu?

JanH

Pecka rozumim, moc děkuji za odpověd 🙂

Jindra

Tahle otázka mě taky napadla. Ale myslím si že zamítnutí etf na ethereum by na BTC mohlo mít spíš neutrální nebo dokonce mírně pozitivní efekt.

JanH

No ja budu spokojeny, kdyz to bude mit na btc neutralni efekt, ale kdyz se to zamitne a bude to mit pozitivni efekt treba na solanu, tak budu skakat do stropu 😀

janH

No koukam na to jak puk 😀

spot_img