20.5.2024 Přehled trhu: Komoditní supercyklus na obzoru? Zlato brzy za 2 500 dolarů. Bitcoin se drží kolem 66 000 dolarů

5
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny a další investiční aktiva. Bitcoin se vrací zpátky ke 67 000 USD. Dolarový index a výnosy amerických státních dluhopisů klesají. Akciové trhy nadále ve spekulativní náladě. Zlato se vrací nad 2400 USD a stříbro se dostává nejvýše za posledních 10 let. Překonává 31,5 USD za unci s výhledem na další výrazný růst. Co můžeme čekat od komoditního sektoru?

Naše poslední video analýza na kovy, bitcoin a čínské akcie

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se nám vrací zpátky nad 67 000 USD a zůstává tak uprostřed klesajícího kanálu. Nadále se nabízí otázka, jestli se jedná o korekci před dalším růstem nebo distribuční zónou. Altcoiny reagují na návrat Bitcoinu nad supportní zónu spíše lehce positivně. V případě dalšího růstu Bitcoinu na horní linii kanálu, můžeme vidět výraznější zisky u altcoinů.

Klesající inflace v Americe díky poklesu cen ropy

Nejdůležitější události tohoto týdne z makroekonomického hlediska bylo jednoznačně zveřejnění americké inflace, která lehce klesá na 3,4 procenta. Nadále se drží nad dlouhodobým cílem americké centrální banky, avšak akciový investoři se i tak radují a akciové trhy spekulativně rostou. Jádrová inflace obdobně klesá ze 3,8 na 3,6 procenta. Dočkáme se letos jednoho kosmetického snížení úrokových sazeb?

Jedním z hlavních přispěvatelů k meziměsíčnímu poklesu inflace je tentokrát klesající cena ropy. Dostává se zpátky na supportní hladinu kolem 79,5 USD za barel. Na těchto cenách se nachází zároveň většina klouzavých průměru, předpokládám, že hladinu neprorazíme bez značného odporu.

V případě, že tuto cenovou hladinu udržíme, je možné další otestování dlouhodobé poklesové linie (bílá). Zatím není nic rozhodnuté a situace se může značně zkomplikovat. Další růst ceny ropy = růst inflace by byl poslední ranou pro akciové investory a jejich až fanatické pasivní investování do ETF fondů, které se poslední roky rozmáhá. Mnoho jich využívá tuto formu investování bez hlubšího přemýšlení a může je to lehce popálit.

Pokud se domníváte, že cena ropy bude dále výrazně klesat, zkuste se podělit do komentáře z vysvětlením proč si to myslíte. Poslední měsíce můžeme vidět značné nákupy Warrena Buffeta do těžařů ropy jako Chevron a Occidental Petroleum. Domnívám se, že díky svým zkušenostem tuší co nás pro nejbližší roky čeká. Podobně jako on se najde několik dalších “superinvestorů” dlouhodobě překonávajících trhy, kteří nakupují těžaře ropy (a těžaře dalších komodit). Nic tedy neberu jako jisté. Očekávám, že nás trhy ještě značně překvapí.

Bitcoin a kryptoměnový trh se lehce zvedají

Bitcoin se nám v pátek dostal zpátky nad 67 000 USD, čím přeráží do horní poloviny klesajícího kanálu. Ten se formuje od poloviny března. Nadále není jasné, jestli se jedná o distribuční nebo reakumulační kanál, i když většina trhu naznačuje (a doufá) v reakumulaci velkých hráčů.

Do momentu než prorazíme z kanálu nahoru nebo dolů, jsem velmi opatrný a držím se stranou. Spíše vyčkávám co přijde. Daleko raději bych uvítal negativní poklesový scénář pro akumulaci až v supportní zóně 52 600 – 50 600 USD. Dost možná se takto ideálního scénáře nedočkám. Z tradingového hlediska, kdy se dá “hrát” lepší setup na jiných aktivech, kde je pravděpodobnost více v můj prospěch mě to zas tak moc netrápí.

Pro ty z vás, kdo chce určitě nějaký Bitcoin držet bych začal pomalu akumulovat pomocí metody DCA. Další zajímavá aktiva a trhy pro sledování si popíšeme níže.

Na intra denním grafu můžeme vidět formování další impulsní vlny. Označení zelená (i) až (v). Avšak dochází k jejímu dokončování co naznačuje i vznikající divergence indikátoru RSI a MACD. Teď je nutné sledovat, jestli bude korekční vlna zasahovat do předchozí impulsní vlny.

Neměli bychom se podívat pod 65 000 USD. Pro jistotu posouvám invalidační hladinu až na 64 160 USD. V případě propadu pod ní, jdeme zpátky ke spodní linii poklesového kanálu. Zároveň to naznačí menší zájem investorů o nákup Bitcoinu. V tom případě bych byl velmi opatrný a spekuloval otevřením krátké pozice.

Dlouhá pozice má smysl otevřít pokud nastane menší pokles zpátky na 65 000 USD (stoploss 64 000 USD). Potenciální cíl je nejdříve pokus o překonání žluté linie z poklesové struktury. V případě potvrzení je možné další otestování 74 000 USD nebo vyšších hladin. Tato varianta bude z velké části záviset od vývoje dolarového indexu.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Sektor těžařů profituje z drahých kovů na maximech

Zlato je prvním ze sledovaných kovů, které se teď pokouší dostat na nová historická maxima (nominální, neupravená o inflaci). Po prolomení klesajícího diagonálu se vracíme nad 2414 USD za unci. Nadále máme silný nákupní zájem z Asie od retailových investorů i centrálních bank. Za první kvartál roku 2024 dosahují nákupy centrálních bank kolem 24 miliard USD (v rozsahu 2200-2400 USD za unci).

Historická poptávka po nákupu fyzického zlata od centrálních bank,
Historická poptávka po nákupu fyzického zlata od centrálních bank, zdroj: x.com

Na intra denním grafu zlata zatím není vidět žádná výraznější divergence. Tím pádem vyčkávám na zónu kolem 2500 USD za unci. V této zóně se přiblížíme k horní linii dlouhodobého růstového kanálu (Zelená). Samozřejmě interpretace dle technické analýzy má svoje nepřesnosti a závisí na uhlu pohledu. Proto přidávám několik možných linií, které nám vytvářejí horní pásmo kolem 2500 až 2700 USD za unci jako potenciální cíl pro nejbližší období několika měsíců (nebo let)?

Nejdůležitější otázka zní: Bude to další lokální vrchol na pár let nebo nás čeká několikaletý býčí trh pro drahé kovy a těžaře?

Obdobně vnímám situaci i pro vývoj ceny stříbra. Zájem o fyzické stříbro je obrovský hlavně z Číny a Indie. Na Šanghajské burze se platí značné prémium 10 až 12 procent nad tržní ceny pro fyzickou dodávku. Tím pádem je cena nadále tažená nahoru. Pokud bude toto tempo pokračovat, očekávám “short squiz” pro krátké pozice. To vytáhne cenu stříbra skokově nahoru.

Na dlouhodobém dvou týdenním grafu stříbra lze vidět několik kanálů, které nám indikují možné cíle pro růst. Teď se dostáváme do rezistenčního pásma až po 34,8 USD za unci.

Případné proražení nahoru nám může otevřít cestu až po 40 dolarů za unci. Další vývoj je prozatím věštění z křišťálové koule. Dlouhodobě tam však může vznikat pattern Cup&Handle s dalším vrcholkem kolem 50 USD a následnou konsolidací (standardně 0,382 Fib. = pokles na 35 USD). Takto vysoké ceny budou pro velkou část težařů stříbra silně profitabilní. Tím pádem je plánuji držet jejich akcie řádově další 2-3 roky.

Potenciální zhodnocení je však velmi zajímavé. Je nutné zmínit, že velká část stříbra přichází na trh od těžařů jiných kovů jako vedlejší produkt. Mimo těžbu zlata hlavně z dolů pro měď a další základní kovy. Proto je nejrůstovejší scénář pro stříbro právě v kombinaci s recesí. Tzn. nízké ceny kovů jako měď a dalších základních kovů (omezení těžby) a vysoká poptávka po stříbru jako investičním aktivu.

Dalším kovem, který má cenu sledovat je právě měď. Několik významných investorů ze sektoru těžařů se poslední roky přesouvá k investicím právě k této surovině. Sektor je extrémně podinvestovaný.

Očekává se, že kombinace dožívajících významných depozit s nízkými investicemi do nových depozit (skrze explorativních společností) a růst poptávky způsobí značné deficity pro světovou spotřebu mědi. Tím pádem je velmi pravděpodobný růst ceny mědi. Odvážnější investoři ze sektoru predikují 2-3násobný růst ceny (tzn. 8-12 USD za libru) do pěti let.

Klíčové však bude rozeznat, jestli centrální banky zvládnou inflační situaci bez způsobení recese. Ta může ochladit poptávku po mědi či dalších kovech nebo oddálit deficity a udržet či výrazně snížit jejich cenu.

Další kovy, které teď má cenu sledovat je potenciální formování dna u niklu a cínu nebo dalších kovech nutných pro “zelenou transformaci” světového průmyslu, dopravy a využití umělé inteligence.Čtenáři, kteří se trochu orientují v technické analýze si můžou na grafu výše všimnout vznikající konvergence u RSI (černá linie) a dokončení poklesové korekční vlny dolů. Cena Niklu se zvedá za poslední měsíc o více než 33 procent ode dna. Cín roste za podobné období o 25 procent.

Na závěr zdůrazním, že rostoucí ceny základních i drahých kovů jsou silně proinflační. Zkuste si vyrobit nějakou elektroniku (mikročipy), fotovoltaické panely či jiné elektro zařízení bez stříbra, mědi a cínu. Nemáte na výběr jinou náhradu se stejnými vlastnostmi.

Nakonec tento článek není investičním doporučením. Jediné, u čeho Vám můžu dát garanci, že investici výrazně zhodnotíte, je investice do svých znalostí a schopností. Ať už je to fundamentální analýza finančního zdraví a ocenění společností nebo technická analýza. Uspět se dá s každým z těchto nástrojů zvlášť. O to silnější je kombinace obou pro výběr nejlepších společností na trhu (a maximální snížení rizika) ať je to jakýkoliv sektor, ve kterém vidíte příležitost.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img