5 analytiků diskutuje o dalších krocích Fedu a Powella, Data o CPI vykazují známky ochlazení

5
(2)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Index spotřebitelských cen (CPI) ve Spojených státech za duben naznačil mírné zpomalení inflace, které bylo zhruba v souladu s tržními prognózami.

Index spotřebitelských cen meziročně vzrostl o 3,4 %, což představuje mírné zpomalení oproti březnovému růstu o 3,5 %. Na meziměsíční bázi index zaznamenal nárůst o 0,3 %. To je méně než očekávaných 0,4 % a stejně jako růst v březnu.

Statistický úřad práce (BLS) označil za hlavní faktory, které přispěly k měsíčnímu růstu indexu, ceny bydlení a benzinu. Ty se na celkovém růstu podílely více než sedmdesáti procenty.

Jádrový ukazatel cen, který nezahrnuje volatilní položky, jako jsou potraviny a energie, rovněž odrážel mírné zpomalení. Meziročně se jádrový index CPI zvýšil o 3,6 % ve srovnání s 3,8% růstem zaznamenaným v předchozím měsíci. Meziměsíční nárůst jádrového indexu činil 0,3 %, což je méně než březnový nárůst o 0,4 %.

V souvisejících zprávách vykázaly ceny výrobců v USA za duben výraznější nárůst, než se očekávalo, což posiluje názor, že inflační tlaky přetrvávají i ve druhém čtvrtletí. V důsledku toho investoři upravují svá očekávání ohledně snížení úrokových sazeb v USA.

Tržní prognózy nyní naznačují snížení sazeb do konce prosince o méně než 50 bazických bodů.

Názory odborníků

I přes mírné zpomalení zůstávají čísla nad cílovou dvouprocentní sazbou Federálního rezervního systému, která je považována za nezbytnou pro stabilní a udržitelný růst. Zde jsou první reakce analytiků z Wall Street.

Evercore ISI: „Ochlazování inflace pokračuje, protože většina hlavních ukazatelů inflace klesá, ačkoli za dva měsíce zasáhne tvrdé srovnávací ukazatele. Zveřejnění maloobchodních tržeb bylo poměrně mírné. Tato zveřejnění naznačují nižší výnosy státních dluhopisů a inflační očekávání… Předběžně odhadujeme, že mzdová zaměstnanost v květnu vzroste o 150 000. Míra nezaměstnanosti by mohla zůstat na úrovni 3,9 %.

RBC Capital Markets: „Dubnový obrat CPI v USA na úrovni konsensu je malou úlevou, ale zdaleka ne důvodem k oslavám. Cenové tlaky se mírně zmírnily, ale z větší části zůstaly zvýšené, protože hodnoty jádrových ukazatelů zůstaly vysoké… Očekáváme, že Fed zůstane po většinu roku stranou, než se rozhodne pro první snížení sazeb později v prosinci. To je samozřejmě podmíněno tím, že se v mezidobí budou hodnoty CPI nadále pohybovat níže.

Wolfe Research: „Nadále se domníváme, že vrchol jestřábího postoje Fedu máme za sebou, a očekáváme, že jemnější údaje o inflaci a růstu v nejbližším období budou pro FOMC argumentem pro zářijové snížení sazeb (stejně jako prosincové). V nejbližší době očekáváme mírnější údaje o inflaci a růstu, které FOMC přesvědčí o nutnosti snížení sazeb v září (stejně jako v prosinci).

Morgan Stanley: „Tento slabší tisk ve srovnání s 1Q24 je prvním měsícem v tomto roce, který přidává přesvědčivé důkazy, že Fed musí brzy začít snižovat. Stále očekáváme, že nás čeká další zpomalení, zejména ve 2H24, a trváme na našem požadavku na první snížení v září letošního roku.

Obchodujte CFD na komodity na platformě XTB

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img