Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Akciový index S&P 500 nadále roste s přílivem retailových investorů do trhu. Americký SEC podal další žalobu na burzu Coinbase. Kryptoměny po pondělním poklesu mírně korigují nahoru.
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:
Bitcoin včera umazal většinu ztrát z pondělí po oznámení žaloby amerického SECu na burzu Binance. Další žalobu obdržela americká burza Coinbase. Kryptoměny na čele s Bitcoinem korigují ztráty ze začátku týdne. Dnes Bitcoin znovu testuje cenovou hladinu 26 800 USD. Velká část altcoinů zažívá horskou dráhu. Tradingové algoritmy a spekulanti znovu tahají velkou část altcoinů nahoru o nižší dvouciferné procentních zisky.
Makro kalendář pro první polovinu týdne:
Ve včerejším přehledu trhu jsme si popsali makro události a ekonomické ukazatele pro Spojené státy za pondělí. Mimo ně se objevili ještě indexy PPI z Eurozóny. Meziročně (vlevo) i meziměsíčně (vpravo) klesají a potvrzují pozitivní trend pro pokles evropské inflace.
Za úterý máme z Německa a Eurozóny nová čísla pro klesající výrobní objednávky na meziměsíční bázi. Tento negativní trend jenom potvrzuje začínající Německou recesi. /o vyjádřeních zástupců centrální banky ECB však můžeme tušit, že bude následovat ještě několik dalších zvýšení úrokové sazby v Evropě pro dosažení inflačního cíle, než začne snižování. Je možné, že politici neodhadnou situaci a zpomalí ekonomiku až přehnaně?
Za dnešek můžeme očekávat hlavně vývoj cen použitých automobilů v Americe. Ty byly donedávna jedním z hlavních přispěvatelů k americký inflaci. Pokles cen by mohl být pozitivní indikátor pro celou ekonomiku a během zasedání americké centrální banky by se to mohlo zvážit jako kladný signál. Kde Fed bude rozhodovat o dalším zvedání úrokových sazeb.
Dolarový index:
Dolarový index zůstává už několik dní nad klouzavými průměry EMA 55 a EMA 200 1D na denním grafu. Ve střednědobém horizontu to vypadá na pokračování rostoucího trendu. Krátkodobě však už několik dní korigujeme po růstu z necelých 101 bodů na 104,7 bodů. Pokud vydrží support v podobě klouzavého průměru EMA 200 1D, je možný další nárůst indexu. Indikátory RSI a MACD naznačují lehké zaváhání a další lehký pokles. Pokud se protne klouzavý průměr EMA 55 1D a 200 1D směrem nahoru, bude to silný rostoucí signál.
To by znamenalo vytahování prostředků ze spekulativnějších trhů do hotovosti a státních dluhopisů.
Akciový index S&P 500 nadále roste, je nadhodnocený?
Ve včerejším přehledu trhu jsem naznačil nadhodnocení top sedmi společností dle tržní kapitalizace, které tvoří až 25% celého indexu S&P 500. Situace se dostává do takového extrému, že samotná společnost Apple je svým oceněním hodnotnější než celý technologický index Russell 2000 (2000 malých technologických firem).
Akciový index S&P 500 je aktuálně v podobné situaci jako v roce 2000. Během „Dotcom bubliny“ mělo 5 největších firem v indexu váhu 18% (Microsoft, Cisco, General Electric, Intel, Exxon Mobil Corp). Dnes má těchto 5 společností váhu jenom 8% a to hlavně díky rostoucímu Microsoftu, v opačném případě by to byl daleko horší výsledek (viz modrá linie grafu vpravo).
Další metrika pro srovnání v jaké fázi se jednotlivé akcie nebo akciové indexy nacházejí je poměr ceny vůči ziskům dané akcie (PE poměr = Price / Earnings). Historicky se akciový index S&P 500 pohyboval v rozsahu 15-16 násobku. Aktuálně je na hodnotě 24,9 násobku. Výrazné nad tímto násobkem byl jenom v momentech největších bublin za posledních 25 let. Návrat do historického pásma 15-16 násobku z aktuální úrovně by znamenal propad o -38%. Opačná varianta je, že společnosti z indexu navýší svoje příjmy.
Poměr Shiller PE (případně také poměr CAPE = Cyklicky upravený PE poměr), využívá obdobně jako poměr PE zisky společností (EPS, zisk na akcii) za 10tileté období pro vyrovnání cykličnosti v rámci rozdílných období pro každý sektor.
CAPE pro index S&P 500 je aktuálně na 29,3 násobku. Můžeme vidět, že takto vysoko byl historicky jenom dvakrát. Poprvé v roku 1929, kdy následovala velká deprese s propadem indexu o -86%! Následně v roku 2000, kdy následoval propad indexu o -48%. Myslím, že je namístě být podezřívavý a opatrný.
Pokud má někdo zájem o nákup indexu S&P 500, musí si být vědom rizik. Doporučoval bych se poohlédnout spíše po menších ETF fondech nebo specializovaných fondech v sektorech, které jsou nejvíce vyklesané. S ohledem nato, že méně než 10% akcií táhne celý index nahoru se můžete inspirovat touto tabulkou jednotlivých sektorů v indexu. Vyžaduje si to hlubší znalosti pro vyhodnocení, která společnost v daném sektoru má potenciál. Bohužel, období nejbližších 2-3 let může znamenat stagnaci pro index S&P 500, avšak velké příležitosti pro aktuálně vyklesané sektory.
Akciový index S&P 500 včera nadále lehce rostl a udržuje si hladinu 4280 bodů. Od lokálního dna z října 2022 index roste už 235 dní. Podle mnohých signálu teď do trhu naskakují hlavně nezkušený retailový investoři. Zkušení obchodníci a investoři se drží stranou nebo vstupují do krátké pozice. Pokud je moje úvaha a intuice na základě popsaných informací správná, vytváříme jeden z historicky nejdelších růstu v rámci medvědích trendů.
Price action se nadále udržuje v rámci formace „rostoucího wedge“, co by měla být vlna (c). Nad ní je připravena silná rezistence v zóně 4360-4520 bodů. Nepředpokládám, že se dostaneme tak vysoko, ale nechám se překvapit.
Trhy v tento moment vyčkávají na silný fundamentální signál. Bude to třeba zasedání americké centrální banky příští týden (13-14.6.), kde se očekává další zvýšení úrokové sazby?
Bitcoin koriguje ztráty ze začátku týdne
Bitcoin včera umazal ztráty ze začátku týdne, kdy klesl až na 25 400 USD. Tam ho podržel support na denním grafu ve formě klouzavého průměru EMA 200 1D. Dnes znovu klesá pod 26 500 USD. Bude tento negativní sentiment pokračovat?
Tento týden se objevila další žaloba americké komise pro cenné papíry (SEC) pro Coinbase. Po Binance je to další „zátah“ na instituce poskytující přístup ke kryptoměnám. Nedávno byly zlikvidované banky 2 (resp. 3 banky), které úplně náhodou nabízely služby přímo pro kryptoměnové burzy a velké klienty. Vypadá to, že americké finanční orgány, chtějí úplně odstavit běžné lidi od útěku ke kryptoměnám po vzoru Číny. Obávám se, že v nejbližším období nás vypadnou další a další problémy a FUD v kryptosvětě.