6.6.2023 Tržní přehled pro akciový index S&P 500 a Bitcoin – S&P 500 likviduje short pozice, Bitcoin klesá v reakci na žalobu Binance

4.7
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu, Bitcoin klesl pod 26 000 USD po žalobě burzy Binance. Akciový index S&P 500 roste na 4293 bodů a na trhu je cítit značná až přehnaná chamtivost investorů. Jaké makro ekonomické zprávy a události můžeme očekávat tento týden?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin klesl pod hladinu 26 000 USD poté co americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) podala žalobu na kryptoměnovou burzu Binance. Za posledních 24 hodin je to pokles o -5,7%. Mnohé altcoiny klesají v násobcích tohoto propadu, jak už bývá zvykem. Velká část altcoinů se propadá na supportní hladiny, jejich prolomení může znamenat pokles na minima z listopadu minulého roku. Je to příležitost pro nákup, nebo nás čeká další výprodej?

Makro kalendář pro tento týden:

Tento týden máme nejvíce našlapaný kalendář pro pondělí a získáváme makro data z Ameriky. Dnešní hodnoty cenových indexů PMI jsou převážně neutrální, avšak vypovídají o mnohém pro Americkou ekonomiku. Indexy PMI pro služby a kompozita meziměsíčně lehce rostou přibližně o 1 bod co může naznačovat déle trvající celkovou a jádrovou inflaci díky sektoru služeb (očekával se ještě o trochu vyšší nárůst). Zatím co výrobní objednávky meziměsíčně rostou jenom o 0,4%. Zákazníci zřejmě nadále váhají o vývoji ekonomiky a nechtějí tvořit velké skladové zásoby.

Od zítra do konce týdne budou nejpodstatnější makro zprávy převážně pro eurozónu (a Německo jako předskokana). Objeví se informace o vývoji HDP a maloobchodním prodeji, kde se očekává nadále negativní sentiment a pokles na meziroční bázi.

Index S&P 500, bublina a likvidace krátkých pozic

Není žádné tajemství, že akciový index aktuálně táhne nahoru jenom hrstka největších technologických akcií. Ještě zajímavější je, že jsou to akcie ze sektoru umělé inteligence (AI) do kterých teď masivně investují retailový investoři. Velcí hráči jako Hedgeové fondy mají přesná data z burz, které akcie jsou v trendu. Tím pádem se dokážou svézt na trendu a pokud se některé akcie dostanou do překoupené oblasti nebo bubliny, vyberou zisk a překlopí strategii do krátké pozice.

Aktuálně se nám akciový index S&P 500 a technologický index Nasdaq dostávají do teritoria, kde je vhodné zbystřit pozornost. Sedm největších společností letos přispělo k ocenění indexu S&P 500 natolik, že vyrostl o 12%. Bez přičinění těchto společností by byly indexy v záporu.

Každý šikovný analytik si toto nadhodnocení dobře uvědomuje. Velké fondy a tradeři si za poslední týdny otevírají víc krátkých než dlouhých pozic na celý akciový index S&P 500 ( viz. žlutý graf nahoře). To značí negativní sentiment “smart money” a nedůvěru pro letošní růst indexů. V momentě, kdy zbytek trhu spekuluje jenom na malou část akcií se rozevírají nůžky mezi majoritní části akcií v indexech.

Když si porovnáme ocenění top 100 technologických společností (Nasdaq 100) vůči společnostem s menší tržní kapitalizací (index Russell 2000), je rozdíl propastný. Formuje se nám podobná situace jako v technologické bublině na přelomu let 1999/2000.
High-cap technologické akcie se obchodují v průměru za Price to Earnings (PE) poměr 30 násobků zisků pro rok 2024. Zatímco celý index S&P 500 za přibližně 18násobek.

Jako příklad můžeme dát nováčka v bilionovém klubu, společnost Nvidia. Její tržní kapitalizace se obchoduje za cenu kolem 400 dolarů za akcii. Problém je ocenění na 38 násobek budoucích prodejů a 200 násobek budoucích zisků! Srovnatelným příkladem je snad jenom akcie společnosti Tesla. Ta byla na vrcholu v roce 2021 oceněná nižším 30ti násobkem budoucích prodejů. Následoval propad o -70 %, na ocenění 5ti násobných budoucích zisků.

Samotný graf akciového indexu S&P 500 za poslední dny nadále roste o jednotky procent. Je možné, že spekulativní nálada způsobuje likvidaci krátkých pozic, které se uzavírají dalšími nákupy samotnými shortaři pro vrácení prodaných akcií?

Index S&P 500 vystoupal dnes až na 4293 bodů, čím v investorech spouští strach z toho že jim trh a příležitost uteče. Ve skutečnosti, jsme neustále uvnitř obrovské struktury “raising wedge”, která je medvědí (oranžové linie). Na denním grafu se nacházíme nad klouzavými průměry EMA 55 a EMA 200 1D. Indikátory RSI a MACD jsou na denním grafu neutrální.

Na trhu jednoznačně vládne chamtivost. S ohledem na nepříznivé ekonomické výhledy a prohlášení centrálních bankéřů (zástupců amerického Fedu), zůstávám velmi ostražitý a opatrný. Aktuální situace mi nepřijde vhodná pro vstup do dlouhé pozice. Raději si počkám na nejbližší zasedání Fedu, indikující další zvedání úrokové sazby o 25 bazických bodů.

Bitcoin klesá pod 26 000 USD po žalobě SECu

Bitcoin se dnes propadá a v tuto chvíli je na hladině 25 500 USD. Blíží se ke klíčovému klouzavému průměru EMA 200 1D (oranžová). Jeho prolomení znamená propad do supportní zóny 24 250 USD. Pokud tento level nevydrží, je to “velký špatný” a s vysokou pravděpodobností jedeme výrazně níže. Nejpravděpodobněji 20 000 USD, možná ještě níže.

Pro tradery nadále platí level 24 500 jako vstup do dlouhé pozice (přibližně 24 250 USD je stop-loss a invalidační úroveň růstové varianty). V případě jeho prolomení bych vyprodal všechny dlouhé pozice. V případě odrazu má smysl držet dlouhou pozici po nejbližší rezistenci (30 – 31 500 USD).

Pro dlouhodobé investory s metodou DCA bych pozastavil další nákupy a nastavil je níže až někde nad 20 000 USD.

Závěrem:

Tento trh si vyžaduje jiný přístup a výrazné víc trpělivosti než na co jsme byli zvyklí posledních 10-15 let od poslední finanční krize. Příležitosti se budou objevovat, je vhodné se vyhnout nadhodnoceným společnostem, které sledují všichni. Kontrariánský přístup a vyhlížení aktuálně předprodaných akciových trhů a sektorů bude aktuálně nejlepší pro období 6-12 měsíců.

Pro kryptoměnový trh je nutné si vyčkat na Bitcoin a případné identifikovat správné další kvalitní krypto projekty. Pokud se Bitcoin propadne k hladině 20 000 USD nebo níže, altcoiny by mohli vytvořit nové lokální dno.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech
Hodnocení článku :
     

Tak, tak. Já už shortuji Palantir, ten si o to vyloženě říká, i když do CFD normálně nelezu. Jen za drobné, abych se nenudil🙂 Třeba pohořím jak ještě nedávno ti sveřepí shortaři Tesly a třeba ne a hodí to pár kaček k výplatě. Každopádně se taky s většími objemy držím zatím dál stranou. Díky za kvalitní přehled trhu jako vždy.

Poslední editace 10 měsíců před přes Vojtech
Vojtech

Máte nejspíš pravdu, i proto jsem tam jen za drobné. Možná mně to brzy vyhodí na stopce, nástup dnes po otevření je tedy impozantní. Ale i kdyby, Palantir mi v posledním cca půl roce přinesl opakovaně profit v longu, tak nanejvýš z něj takto zas něco odmažu, zlobit se nebudu a odejdu zase o něco poučen 🙂

spot_img