11.3.2024 Přehled trhu – Bitcoin a zlato na novém cenovém maximu, máme potvrzen býčí trend? Akcie Nvidia se propadá!

4.9
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu pro akciové trhy, kryptoměny a další investiční aktiva. Bitcoin během víkendu zaútočil na 70 000 USD. Zlato dosáhlo nového historického maxima kolem 2 195 USD za unci. Akciový index S&P 500 tažený nahoru sektorem umělé inteligence a polovodičů naznačuje záchvěv býčího trendu po pátečním propadu Nvidia o 10 %. Takto výrazný negativní denní pohyb může naznačovat finální fáze bubliny a výběr zisků prvotními investoři. Můžou se akciové trhy podívat výše nebo je čeká značná korekce?

Naše poslední videoanalýza na bitcoin a zlato

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se v pátek dostal až na 70 150 USD a následoval propad na 66 350 USD. Vypadá to, že část větších hráčů má nastavené prodejní příkazy kolem této psychologické hranice. Dává smysl vzít část zisku z Bitcoinu a přesměrovat ho do jiných aktiv nebo počkat na menší korekci Bitcoinu. Altcoiny během víkendu převážně rostou nebo korigují v jednotkách procent.

Makro kalendář minulého a nového týdne

Během závěru minulého týdne jsme získali nová data pro vývoj úrokových sazeb v eurozóně a Kanadě. Centrální banky ponechali aktuální úrokové sazby beze změny navzdory klesající inflaci. Už to vypadá, že uvolnění nebude tak brzo a chtějí mít jistotu, aby nedošlo k opětovnému růstu inflace.

Další zajímavý vývoj pozorujeme v Německu, kde značně klesají výrobní objednávky meziměsíčně až o 11,3 procent. Průmyslová produkce je meziměsíčně maličko lepší než se očekávalo s růstem o 1 procento (očekával se růst o 0,8 procenta).

Americká nezaměstnanost je další varovní signál, který se začíná objevovat se značným zpožděním. Z dlouhodobého dna kolem 3,4 procenta se začíná lehce zvedat. Začátkem března se dostává na 3,9 procent.

Tento týden v úterý nás čeká zveřejnění vývoje americké inflace. U celkové inflace se očekává lehký růst meziměsíčně (o 0,3 procent) i meziročně z 3,1 na 3,2 procent. Jádrová inflace by měla lehce klesnout ze 3,9 na 3,8 procenta.

I kdyby lehce klesla, nadále zůstává velmi odolná (sticky). Případný růst i jádrové inflace by mohl vyvolat paniku na akciových trzích, které zaceňují ten nejlepší možný scénář žádného nebo lehkého přistání americké ekonomiky.

O něco méně důležité budou americké cenové indexy PPI ve čtvrtek. Očekával bych velmi zajímavý (a volatilní) týden hlavně na akciových trzích.

Varovní signál pro akciové trhy a výprodej Nvidia

Není tajemství, že vrchol býčího trendu nastává v momentě, když jsou v trhu zainvestování už všichni. Jedním ze známých signálů vrcholů jsou historicky i titulky v investičním časopisu Barrons. Dokonce je to tak známý signál, že zkušenější investiční veteráni si z toho dělají legraci. Tento signál přišel právě v pátek.

Historicky můžeme podobné titulky pro akciový technologický index Dow Jones pozorovat poblíž všech vrcholů posledních desetiletí. Domnívám se, že podobné titulky slouží pro nalákání posledních váhajících a nezkušených investorů do trhu. Tím pádem právě oni kupují na vrcholu od prodávajících zkušených burzovních veteránu.

Na týdenním grafu výše můžeme vidět odliv prostředků za poslední týden z technologických akcií ve výši 4,4 biliónů USD. Jedná se o nejvyšší odliv peněz v historii za jeden týden. Pokud bude pokračovat pár dalších týdnů tímto tempem, možná se dočkáme většího vybírání zisků z nejziskovějších sektorů na čele s umělou inteligencí.

Na dvoudenním grafu akcií Nvidia můžeme vidět páteční propad před závěrem trhu o 10 procent v průběhu dvou hodin. Z tržní kapitalizace společnosti bylo odepsáno přes 220 miliard amerických dolarů. Od jednodenního až po týdenní graf se formuje silný pinbar, který častokrát signalizuje dosažení vrcholu a otáčení trendu. Indikátor RSI na třídenním až týdenním grafu je v silně překoupené zóně nad devadesáti body.

Další negativní signál, který je možné u takto velkých společností pozorovat je aktivita insiderů. Za poslední rok pozoruji značné prodeje akcií, které letos nabírají na intenzitě. Svoje akcie prodává většina ředitelů společnosti. Jenom letos zrealizovali prodeje za více než 300 milionů dolarů. Největší prodejci (Mark Stevens a Coxe Tench) nadále kombinovaně vlastní akcie za více než 7 miliard dolarů. Je zřejmě otázkou času než se jich budou za takto nafouklé ceny chtít výhodné zbavit.

Časovaná bomba na akciových trzích

V případě, že se akcie společnosti Nvidia začnou hromadně prodávat (vybírat zisky), hrozí jejich propad až po nejbližší seriózní support kolem 450 USD. Tzn. pokles o dalších 45 až 50 procent z aktuální ceny. Takový pokles s sebou stáhne další akcie ze sektoru AI. Tím pádem hrozí odepsání více než 1,5-2 bilióny USD jenom z tohoto sektoru. Avšak sektor polovodičů a AI táhne jako jediný všechny americké technologické akciové indexy jako S&P 500 nahoru.

Na dvoudenním grafu výše můžeme vidět rostoucí wedge, který se formuje bez výraznějšího propadu už od listopadu 2023. Tato struktura sice proráží horní linii růstového kanálu (žluté linie), avšak na dvou denním až týdenním grafu se formují značné divergence indikátorů RSI a MACD. Velmi podobná situace je na akciích gigantů jako Apple a Alphabet, kterých týdenní grafy jsme si v přehledu trhu ukázali minulý týden. To je obrovský varovní signál proč jít mimo tento trh nebo mít dostatečně zahedgeované portfolio proti propadu.

Varování
Podobně jako na grafu společnosti Nvidia má i akciový index S&P 500 mnoho nevyplněných gapů. Ty se historicky v drtivě většinou zvyknou vyplnit. Bude tento týdenní oznámení vývoje americké inflace roznětkou a prodejním signálem pro investory?

Bitcoin se pokouší o překonání hladiny 70 000 USD

Bitcoin se v pátek poprvé dostal až na cenovou hladinu 70 150 USD (Binance). Následně se propadl zpátky na 66 300 USD a během víkendu se znovu blíží k této psychologické hladině. Na denním grafu níže se nám začíná formovat divergence na indikátoru RSI a částečně i na MACD. Zatím není divergence nijak výrazná, tím pádem může dojít k dalšímu růstu ceny Bitcoinu. Berte to však jako další varovní signál proč být na pozoru. Bitcoin je nadále risk-on aktivum, které značně koreluje vývoj na akciových trzích a technologických akciích.

Domnívám se, že pokud přijde korekce akciového indexu S&P 500 v kombinaci s korekci Nvidie, tak negativní sentiment stáhne sebou dolů i Bitcoin. Jak velká korekce nastane je velmi spekulativní. Nejbližší seriózní supportní hladina, kterou bych rád viděl otestovanou před dalším růstem je právě 52 000 USD.

Knoty svíček na dvou a třídenním grafu ze shora mi naznačují postupné vybírání zisků od části investorů, kterým stačí zisk kolem 300 procent. V případě potvrzení negativního vývoje na akciovém trhu po úterním oznámení americké inflace se zřejmě lehce sveze dolů i Bitcoin.

Tím pádem můžeme brzy vidět další korekci kolem 20 až 30 %. Investoři by neměli být takovým vývojem překvapení. Během býčího trhu v roce 2021 bylo takových korekcí několik. V této fázi dává smysl spíše přikupovat po každém větším poklesu ceny Bitcoinu.

Pokud nastane opětovný růst inflace v Americe, Zlato a Bitcoin můžou být ve finále investory vnímány jako bezpečná aktiva pro ochranu prostředků (i za předpokladu prvotního poklesu Bitcoinu s akciovými trhy).

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Cena zlata překonala historické maximum

Zlato se dostává na nová historická maxima kolem 2195 USD za unci bez toho aby přitáhlo výraznější zájem investorů. Za cenovým růstem zlata v posledních měsících stojí výhradně centrální banky pár zemí, které dále nakupují s rostoucí nedůvěrou ve schopnost americké vlády splatit svůj dluh (spíše ho bude dále nafukovat deficitním rozpočtem). Většina institucí a retailových investorů totiž spekuluje na zhodnocení na kryptoměnách nebo na akciových trzích.

Fondů investujících převážně do zlata a těžařů zlata je momentálně skutečně jenom pár. Ve většině případů jsou pod vedením dlouhodobých investorů zajímajících se o tento sektor drahých kovů (případně jiných komodit jako uran, měď, nikel, zinek, lithium a další minerálů nutných pro elektrifikaci a “zelenou revoluci”).

Zlato na týdenním grafu konečně překonalo dlouhodobou rezistenci kolem 2075 USD, pod kterou konsolidovalo po dobu přibližně tří let. Tuto dlouhodobou formaci beru jako korekci předchozího růstového trendu a přípravu pro další růstový pohyb. Domnívám se, že pod takto silnou základnu se jen tak nedostaneme (spíše už nikdy). Aktuálně je dost možný lehký návrat ( korekce) zpátky ke 2100 USD za unci. Avšak s ohledem, že zatím nakupují převážně centrální banky to není zaručené.

Když se podíváme na dvoutýdenní graf, nalevo vidíme období v letech 2001-2011, kdy cena zlata rostla o více než 600 procent (z 250 na 1917 USD za unci). Následovala korekce o téměř 50 procent na 1052 USD za unci až po rok 2016. Aktuální proražení zlata nahoru vnímám jako velmi silný signál zájmu, který přitáhne i běžné investory zpátky do sektoru drahých kovů. Jako nejbližší velmi pravděpodobný cíl se jeví 2500 USD za unci.

Původně jsem předpokládal dosažení do konce roku 2024, avšak aktuálním tempem dost možná vznikne FOMO efekt, čím se na tyto hodnoty dostaneme do léta. Jak můžeme vidět níže, většina investorů nemá v portfoliu absolutně žádnou nebo minimální expozici vůči zlatu jako aktiva pro ochranu majetku.

V sektoru se teď pohybují jenom centrální banky, které tisknou peníze a uvědomují si, že pro americký dolar přichází v nejbližších letech značné znehodnocení kupní síly. Pak ještě pár investorů, kteří si prošli několika cykly růstu zlata. Ti aktuálně akumulují pozice v těžařích zlata.

Rychlý růst ceny zlata na 2500 USD bude zároveň negativním signálem nedůvěry investorů vůči americkému dolaru a dalšímu zadlužování americké ekonomiky. Býčí trhy na zlatu trvají v průměru kolem deseti let.

Rok 2016 můžeme brát jako počátek nového cyklu. Tím pádem se dostáváme do druhé poloviny cyklu, kde bývá nejvýznamnější exponenciální růst ceny zlata až po rok 2026/2027. Konzervativním odhadem bychom mohli vystoupat na cenové úrovně kolem 3500 USD za unci nebo i výše.

Vývoj ceny zlata mi indikuje, že ve světové a hlavně americké ekonomice se už brzo může něco pokazit. Je mi téměř jedno jestli to bude nemovitostní a bankovní sektor nebo kombinace poklesu úspor amerických domácnosti s bobtnajícím dluhem. Zlato a těžaři zlata (dlouhodobě i Bitcoin) mají našlápnuto na překonání výkonnosti akciových indexů. Je však nutné být velmi vybíraví.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

Jak já bych teď prodával spolu s těmi zkušenými investory. Ale nejak není co :(.

Vilemina

No ale kam mohou ty indexy padnout? 5%? 10%? 20% by bylo rozkosnych, ale je to realne, co myslite? U btc podobne..ta pozitivní nalada vypadá dost stabilně, neumim si představit co by se muselo stat, aby v tehle růstové vlně ještě přišly dobrý ceny. Upřímně už to skoro vzdavam s tím, ze mi zas jednou ujel technologicky vlak.:)

Adam Nemčík

Technologické akcie jsou podrobně sledováný,a ještě nám toho hodně uteče. To nic neznamená, hlavní je nepřijít o peníze. Korekce může být velmi bolestivá pokud se něco v americké ekonomice pokazí. Nebál bych se odhadů pro pokles. Nejhlubší nevyplnéný gap na S&P 500 je kolem 3960 bodů (-23% z aktuálních hladin). To už slušně propláchne trhy.

Aktuálně se mi nejvíce dívám na zlato právě proto, že ho většina lidí i institucí ignoruje. 2025 bych viděl jako velmi zajímavý sektor stříbro (a akcie težařů).
Pokud se v US potvrdí recese tak porostou do nebes.

Pokud to FED uhraje a recese nebude, tak bude zajímavý sektor pro elektrifikaci všeho = Měď, Nickel a možná i Lithium (znovu spíše težaři, kde je nutné hodně vybírat). 😉

Technologické akcie fakt nejsou jediný sektor pro investování. Vždy se někde najde býčí trh.

Vilemina

Díky za odpověď, zlato a stribro bezesporu, napovídá tomu i geopolitika, ze se v příštích letech bude posouvat nahoru. Je to ovsem pozvolný běh, chápu, ze na konkrétních těžařských firmách se dá vydelat podstatne víc, ale na to se osobně necítím, ve stříbrotezarskem indexu par susni mám, tak mě váš pohled těší a inspiruje.
Nicméně potenciál AI je úžasný, člověk o tom přece jen má víc poneti než o těžbě drahých kovu a připadá si tak nějak u vzniku velké věci, přičemž pokud se to v Americe opravdu poradne vysype, vysypou se i tech akcie a budou padat z moc pekne vysky. plus mě uz fascinuje ta odolnost. Zrovinka nám stoupla jádrova inflace a co se děje? Nic. To uz je proste takovy bizar, ze to nejde nesledovat.:)

spot_img