Top 5 článků za uplynulý týden + Jižní Korea zavede systém na sledování kryptoměn již tento rok

5
(3)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:

Genesis – další krach ve světě kryptoměn

Loňský rok se nesl v duchu krachů a problémů firem spojených s kryptoměnami. Kromě burzy FTX šly ke dnu třeba kryptografické hedgeové fondy Three Arrows Capital (3AC), propojené tokeny TerraUSD a LUNA či těžařská společnost Core Scientific. Nyní tu nejspíš máme další oběť kryptozimy – Genesis Global Holding Corporation. Společnost se zabývala poskytováním krypto půjček. Spolu s Gemini ji SEC vinní z nezákonného obchodování. Společnost požádala ve čtvrtek večer o ochranu před věřiteli u konkurzního soudu jižního okresu New York. Byla v problémech už v loňském roce, kdy díky krachu FTX a 3AC přišla odhadem o 1,3 miliardy USD. Vyjednávali se svými věřiteli a pokusili se zotavit propuštěním 30 % svých zaměstnanců. Bohužel to nestačilo.

CEO Coinbase navrhl bitcoin jako státní měnu Brazílie a Argentiny

Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong se nechal slyšet, že bitcoin (BTC) může být „správnou dlouhodobou sázkou“ pro dvě jihoamerické země. Brazílie a Argentina zahájily přípravné práce na potenciální společné měně. To inspirovalo generálního ředitele Coinbase Briana Armstronga k úvahám o možné roli hlavní kryptoměny. Armstrong krátce poté představil myšlenku přechodu těchto dvou zemí na bitcoin po vzoru Salvadoru, další země střední či jižní Ameriky, kde poprvé došlo k přijetí BTC jako zákonného platidla. Myšlenka na společnou měnu Brazílie a Argentiny byla představena 22. ledna. Má se jednat o platidlo, které by fungovalo souběžně s argentinským pesem a brazilským realem a potenciálně by tak došlo k tvorbě druhého největšího měnového bloku.

Vitalik Buterin navrhuje pro zvýšení soukromí Etherea „skryté adresy“

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin navrhl „systém skrytých adres“, který má zlepšit soukromí transakcí v blockchainu Ethereum. Ve svém blogu Buterin napsal, že soukromí je „jednou z největších zbývajících výzev v ekosystému Ethereum“. Systém skrytých adres je založen na mechanismu, který by umožnil jakékoli peněžence Etherea generovat kryptograficky zastřené veřejné adresy zvané „skryté adresy“. Ty budou moci přijímat finanční prostředky neveřejným způsobem a přistupovat k nim pomocí speciálního kódu zvaného „spending key“. Buterin popsal, že stealth adresy poskytují stejné vlastnosti soukromí jako někdo, kdo pro každou transakci generuje novou adresu. Tyto navrhované skryté adresy jsou způsobem, jak zvýšit soukromí v Ethereu vytvořením jedinečných, anonymních adres pro každou transakci.

Bitcoinový bull run, nebo past? Jak to vidí Glassnode

Cena Bitcoinu od začátku roku (YTD) vzrostla o 40 % a znovu se dostala na úroveň 23 000 dolarů. Vzhledem k přetrvávajícím obavám kolem společností DCG, Grayscale a makroekonomickým nejistotám však mnoho investorů pochybuje o udržitelnosti nedávné cenové rally. Renomovaná společnost zabývající se analýzou on-chain dat ve svém nejnovějším výzkumu zkoumá, zda nedávný odraz Bitcoinu nad cenu, kterou naposledy zaznamenal před kolapsem FTX, je pastí na býky, nebo zda máme na obzoru skutečně nový bull run. Glassnode ve své zprávě uvádí, že nedávný cenový skok v oblasti 21 000-23 000 dolarů vedl k „rekultivaci“ několika cenových modelů na řetězci. To v minulosti znamenalo „psychologický posun ve vzorcích chování držitelů“.

Stablecoin BUSD rapidně ztrácí tržní kapitalizaci

Stabilní mince BUSD vydává New Yorský fintech Paxos Trust ve spolupráci se známou kryptoměnovou burzou Binance (BUSD = Binance USD). Stablecoin je svázaný s USD díky krytí hotovostí a pokladničními poukázkami. Tedy měl by být. Výzkum firmy ChainArgos ukázal, že během roku 2020 a 2021 nebyl stablecoin vždy úplně krytý. Binance pochybení přiznala a slíbila nápravu. Reakce trhu na oznámení byla podle očekávání rychlá. Za poslední měsíc se z oběhu stáhlo přes 2 miliardy. Z toho 1 miliarda zmizela za poslední týden. A není to jediný problém s Binance. Burza v současnosti řeší i další problém. Jejich bankovní partner Signature Bank jim od 1. února přestane zpracovávat SWIFT převody nižší než 100 000 USD. V jiných měnách by transakce zatím měly probíhat normálně.

Bonusová zpráva

Jižní Korea zavede systém na sledování kryptoměn již tento rok

Jihokorejské ministerstvo spravedlnosti oznámilo plány na zavedení systému sledování kryptoměn, který má sloužit k potírání iniciativ v oblasti praní špinavých peněz a k vymáhání finančních prostředků spojených s trestnou činností.

Podle místních médií  bude “systém sledování virtuálních měn” sloužit ke sledování historie transakcí, získávání informací souvisejících s transakcemi a kontrole zdroje finančních prostředků před a po převodu.

Systém má být nasazen již v první polovině roku 2023. Jihokorejské ministerstvo se ovšem také podělilo o plány na vývoj nezávislého systému sledování a analýzy v druhé polovině roku.

Jihokorejská policie již dříve uzavřela dohodu s pěti místními kryptoburzami o spolupráci při vyšetřování trestných činů a v konečném důsledku o vytvoření bezpečného obchodního prostředí pro investory se zájmem investovat do kryptoměn.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img