Bitcoinový bull run, nebo past? Jak to vidí Glassnode

5
(7)

Cena Bitcoinu od začátku roku (YTD) vzrostla o 40 % a znovu se dostala na úroveň 23 000 dolarů. Vzhledem k přetrvávajícím obavám kolem společností DCG, Grayscale a makroekonomickým nejistotám však mnoho investorů pochybuje o udržitelnosti nedávné cenové rally.

S vyššími cenami může mezi investory růst motivace využít současnou cenovou úroveň k odchodu z trhu a k získání likvidity. Zejména v důsledku dlouhého a bolestivého medvědího trhu v roce 2022, jak o tom hovoří Glassnode ve své zprávě.

Nový BTC bull run, nebo past?

Renomovaná společnost zabývající se analýzou on-chain dat ve svém nejnovějším výzkumu zkoumá, zda nedávný odraz Bitcoinu nad cenu, kterou naposledy zaznamenal před kolapsem FTX, je pastí na býky, nebo zda máme na obzoru skutečně nový bull run.

Glassnode ve své zprávě uvádí, že nedávný cenový skok v oblasti 21 000-23 000 dolarů vedl k “rekultivaci” několika cenových modelů na řetězci. To v minulosti znamenalo “psychologický posun ve vzorcích chování držitelů”.

Pokud jde o udržitelnost současného pohybu, analýza uvádí, že nedávnou rally doprovázel náhlý nárůst ziskovosti, který vzrostl z 55 % na více než 67 %.

Zajímavé grafy

Tento náhlý nárůst během 14 dnů byl jedním z nejsilnějších výkyvů ziskovosti ve srovnání s předchozími medvědími trhy (+10,6 % v roce 2015 a 8,3 % v roce 2019). Z pohledu Bitcoinu se jedná jednoznačně o býčí signál.

Po loňských kapitulačních událostech, kdy byla většina investorů dotlačena do ztráty, nyní trh přešel do “režimu převahy zisku”. To je podle Glassnode “slibným znamením uzdravení po silném tlaku na snižování zadluženosti v druhé polovině roku 2022”.

Méně optimistický je však prodejní tlak ze strany krátkodobých držitelů bitcoinu (STH), kteří jsou tradičně “vlivným faktorem při tvorbě lokálních pivotů oživení (nebo korekce)”. Nedávný nárůst posunul tuto metriku poprvé od jejího historického maxima z listopadu 2021 nad 97,5 %, což masivně zvyšuje pravděpodobnost prodejního tlaku ze strany STH.

Dlouhodobí držitelé bitcoinu (LTH) se po 6,5 měsících dostali zpět nad nákladovou bázi (při současných cenách), která je na úrovni 22 600 USD. To znamená, že průměrný LTH je nyní těsně nad svým bodem zlomu. Současný trend nám tak naznačuje, že dno by již mohlo být za námi.

Vzhledem k délce obchodování LTH-MVRV pod 1 a nejnižší dosažené hodnotě je probíhající medvědí trh zatím velmi srovnatelný s roky 2018-2019

Glassnode dále uvádí, že objem mincí bez pohybu alespoň po dobu 6 měsíců se od začátku prosince zvýšil o 301 000 BTC. To jen dokazuje přesvědčení držitelů, že BTC půjde mnohem výš.

Na druhou stranu je pravdou, že těžaři využili nedávného cenového skoku k posílení svých bilancí. Od 8. ledna tak prodali o 5 600 BTC více, než ve stejném období získali.

Závěr

Závěrem výzkumná společnost uvádí, že zatím není možné učinit konečný úsudek o tom, zda se blíží další býčí trh, nebo zda býci míří do pasti:

Vyšší ceny a lákadlo zisků po dlouhém medvědím trhu má tendenci motivovat k opětovné likviditě. […] Naopak počet BTC v držení dlouhodobých držitelů se nadále zvyšuje, což lze považovat za signál síly a přesvědčení […]

Takže je to zase jen a jen na vás, co si vyberete. Snad jen dodatek, že v době psaní článku se cena bitcoinu nacházela na úrovni 22 984 USD a po nedávném prudkém nárůstu zůstává relativně klidná.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img