Bude těžba bitcoinu ještě někdy zisková?

5
(3)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Přes těžařské společnosti se v roce 2022 přehnala dokonalá bouře. Cena kapitálu rostla, náklady na energie stoupaly, cena bitcoinu padala, hashrate dosáhl rekordního maxima a nastavené strategie se ukázaly být nepřipravené.

Propad ceny akcií těžařských společností dobře ukazuje, co si trh asi tak myslí o jejich budoucnosti. Zde je pět největších: Core Scientific (CORZ, propad 99 %, vyhlásila krach), Riot Blockchain (RIOT, pokles 85 %), Bitfarms (BITF, pokles 91 %), Iris Energy (IREN, pokles 92 %) a CleanSpark (CLSK, pokles 79 %).

Může za to bitcoin?

Rozhodně ne. Tyto firmy musí projít restrukturalizací a upravit svoje strategie. Jejich současné zisky často vycházely z premisy, že cena bitcoinu rostla a byla po něm vysoká poptávka. Dalším faktem, který do rovnice vstupoval, byl levný kapitál. I to napomáhalo hladu trhu po bitcoinu. Tato situace tak ve finále vedla k tomu, že některé těžařské společnosti přestaly svůj provoz financovat vytěženým bicoinem, ale raději braly levný kapitál z dluhových a akciových trhů. Například společnost Marathon Digital všechny svoje bitcoiny za poslední dva roky těžby přidala do své rozvahy.

A co teď?

Nyní jsme v situaci, kdy cena bitcoinu klesla, náklady na kapitál rostou, ceny energií letí nahoru a hashrate dosahuje svého maxima. Zisky společností se z toho hroutí, firmy mění ředitele a plánují restrukturalizace. Změna strategie je rozhodně nutná, ideálně směrem zpátky ke kořenům. Těžařská společnost by měla primárně těžit a svůj provoz financovat ziskem z prodeje. Když je to výhodné, tak stroje běží. V opačném případě stroje neběží.

Závěr

Toto je samozřejmě jen velmi zjednodušený pohled na věc. Situace není tak černobílá, jak se zde snažíme popsat. Vstupuje do toho řada dalších aspektů, jako jsou například rostoucí požadavky investorů nebo konkurenční boj. Na konci kryptozimy ale uvidíme, kdo se poučil a umí dobře přizpůsobit situaci. Těžba se nakonec určitě vyplatí.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
DaveSK

A co problem security budgetu? Pokud BTC nepoletí “to the moon” dost rychle, tak se zákonitě musí hashrate snížit, protože poplatky za transakce nemůžou být tak velké aby po několika halvinzích nahradili o 75% méně vytěženého BTC. Potom už bude pokladničku lepší rozbít než dostávat zaplaceno za její hlídání (51% útok po pádu hashrate)

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

To v rozbité pokladničce by pak mělo pro lupiče nějakou hodnotu? Nicméně problém security budgetu má BTC zakódodovaný ve své DNA a je fakt, že tohle Satoshi moc nedomyslel. Konečný počet mincí je sice dobrý marketing tah, na který hlavně vzděláním nepolíbená holota slyší, ale jinak to není rozumné ani ekonomicky (příliš deflační) a ani z ohledem na výše uvedený problém. Ideální by bylo stanovit optimální výši poměru onoho security budgetu k hodnotě obsahu pokladničky a jakmile ho bude dosaženo, tak dál už nehalvingovat. Sice by padla mantra o 21mil mincí, ale dávalo by to větší smysl. Mimochodem nemusí se to řešit zítra, ještě minimálně 2 halvingy jsou imho v klidu.

spot_img