Vitalik Buterin navrhuje pro zvýšení soukromí Etherea “skryté adresy”

5
(3)

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin navrhl “systém skrytých adres”, který má zlepšit soukromí transakcí v blockchainu Ethereum. Ve svém blogu Buterin napsal, že soukromí je “jednou z největších zbývajících výzev v ekosystému Ethereum”.

Ethereum a skryté adresy

Systém skrytých adres je založen na mechanismu, který by umožnil jakékoli peněžence Etherea generovat kryptograficky zastřené veřejné adresy zvané “skryté adresy”. Ty budou moci přijímat finanční prostředky neveřejným způsobem a přistupovat k nim pomocí speciálního kódu zvaného “spending key”.

Buterin popsal, že stealth adresy poskytují stejné vlastnosti soukromí jako někdo, kdo pro každou transakci generuje novou adresu. Tyto navrhované skryté adresy jsou způsobem, jak zvýšit soukromí v Ethereu vytvořením jedinečných, anonymních adres pro každou transakci.

Pokaždé, když někdo provede transakci, může si vygenerovat novou skrytou adresu, takže je pro případné sledovatele velmi obtížné transakce sledovat nebo určit, kdo aktiva odesílá a přijímá. To znamená, že historie transakcí každého uživatele může zůstat soukromá. Buterin také navrhl používat ZK-SNARK, což je zkratka pro zero-knowledge proofs. Tím by se ještě více zvýšilo soukromí systému.

V systému Ethereum jsou transakce ve výchozím nastavení veřejné, což může představovat problém s ochranou soukromí. Existují způsoby, jak dosáhnout soukromí transakcí v síti, například pomocí kryptoměnových mixerů, jako je Tornado Cash. Takové metody však mohou vyvolat regulační problémy.

To se projevilo v případě již zmiňovaného směšovače Tornado Cash. Na ten Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) amerického ministerstva financí uvalil sankce za potenciálně nezákonné aktivity.

Závěr

Stealth adresy jsou navrženy tak, aby skryly odesílatele a příjemce transakce, ale neposkytují skutečnou anonymitu, protože transakce lze stále v blockchainu Etherea sledovat.

Stealth adresy navíc nejsou tak bezpečné jako jiné protokoly zaměřené na ochranu soukromí, například Monero, které používá RingCT, Stealth Addresses a Bulletproofs. I tak jde od Vitalika Buterina o krok správným směrem. Další otázkou je, jak se na tento návrh budou tvářit regulátoři.

Více informací o připravovaném návrhu si můžete přečíst na Buterinově bloku pod přiloženým odkazem [1].

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img