Vitalik Buterin o Samu Bankmanovi-Friedovi: Už ani kvalita kryptozločinců není co bývala

5
(6)

Krach FTX otřásl kryptoměnovým trhem až do samého základu. Není to však poprvé, co tento průmysl zažívá značné otřesy spojené s krachem burzy. Podobné následky měl i pád burzy Mt. Gox, která v únoru 2014 dohlížela na 80 % všech obchodů s bitcoiny.

Její bývalý výkonný ředitel – Mark Karpelès – byl v roce 2015 zatčen a o čtyři roky později zproštěn několika obvinění.

 Vitalik Buterin se domnívá, že od doby Mt. Gox po FTX šla “kvalita darebáků” dolů

Duchovní otec Etherea sice připustil, že Karpelès udělal “hromadu hrozných věcí”, nicméně věří, že bývalý šéf dnes již neexistující tokijské burzy se projevil jako čestný člověk.

Pro mnohé je selhání kryptoměnové burzy FTX smutnou připomínkou toho, jak před více než osmi lety zkrachovala původní bitcoinová burza Mt.Gox. Ten poslední je však mnohem větší a má větší následky. Nejenže zavlekl tento prostor do téměř trvalého medvědího trhu, ale také prakticky přes noc proměnil Sama Bankmana-Frieda z miliardáře-spasitele a zachránce odvětví v korporátního padoucha.

Přestože byl v roce 2019 soudem zproštěn viny, v rozsudku se uvádí, že Karpelès způsobil “obrovskou škodu na důvěře uživatelů”. Dále se v něm píše, že zneužil svého postavení a pravomocí k provádění chytrých trestných činů. Karpelès i Bankman-Fried si jsou podobní, ale podle Buterina se první jmenovaný držel po kolapsu lépe.

Během nedávného rozhovoru se spolumajitelem Bankless Davidem Hoffmanem řekl:

Dokonce mám pocit, že způsob, jakým se po krachu zachoval, byl vlastně docela čestný. Nesnažil se o vykoupení ve stylu Su Zhu. Na nějakou dobu se odmlčel a pilně pracoval na tom, aby pomohl lidem získat jejich peníze zpět. Jako by teď padouši měli nižší kvalitu. Mark se zlepšil takovým způsobem, že prostě bohužel neočekávám, že by se lidé, jako Su a Kyle, dokázali zlepšit, i kdyby na to měli deset let. Velmi doufám, že se mýlím.

Buterin ujistil, že “výbuch” v roce 2014 skutečně působil jako existenční krize pro trh s kryptoměnami a také Bitcoin se zařadil mezi poškozené. Byla to však také výzva pro regulátory, aby si začali tohoto odvětví více všímat. Nyní se však domnívá, že z kolapsu v roce 2022 bude těžší se vzpamatovat.

Křivka přijetí Bitcoinu

Mnoho projektů se stalo terčem kritiky, která je často označovala za projekty k odvedení pozornosti nebo rovnou jako podvody. To jisté míry napomohlo i k většímu přijetí primární kryptoměny (Bitcoinu). Podle Buterina však stejná strategie nemusí být pro další růst kryptoměnového průmyslu užitečná.

Komunita, která je velmi různorodá, má zápal, nadšení a vysoký odklon od existujícího přístupu, je velmi dobrou strategií, když se snažíte zvýšit přijetí pro 0,1 % až 10 %. Ale je to příšerná strategie, pokud se snažíte zvýšit přijetí z 10 % na 70 %. Krypto již není ve fázi, kdy se dostává z 0,1 % na 10 %. Tento prostor je na úrovni snahy dostat se z 10 % na 70 % a to vyžaduje jiné strategie.

Závěr

Bitcoin, který byl dlouhou dobu mnohými označován jako uchovatel hodnoty, letos tuto funkci moc dobře neplní, ale Buterin zůstává ohledně tohoto příběhu nadějný. Řekl také, že kryptografii může potkat podobný osud přijetí, jako potkal Linux ve vyspělých zemích. Dodal ovšem, že tato třída aktiv se může stát v rozvojovém světě doslova “všudypřítomnou”.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img