Žaloba odpečetěna: Z čeho je obviněn zakladatel FTX Sam Bankman-Fried

5
(1)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Odpečetěná žaloba odhalila 8 bodů, ze kterých je obviněn zakladatel a bývalý CEO kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried, známý i pod iniciálami SBF. 

Z čeho je obviněn Bankman-Fried

Více než milion poškozených věřitelů, pád dalších propojených společností a dluhy v desítkách miliard.. Tak bychom pro začátek mohli popsat výsledek kolapsu kryptoburzy FTX.

Kryptosvět dlouho čekal, kdy dojde k zatčení člověka, který je za incident pravděpodobně zodpovědný. Sam Bankman-Fried ještě stihl uskutečnit mediální “omluvné turné,” ale nakonec byl přece jen 12. prosince zatčen.

Obžaloba proti SBF podepsaná právníkem Spojených států pro jižní obvod New Yorku Damianem Williamsem byla odpečetěna 13. prosince. Dokument má 14 stran a obsahuje osm bodů.

Obvinění proti SBF v obžalobě jsou spiknutí za účelem spáchání podvodu na zákazníky, podvod na zákazníky, spiknutí za účelem spáchání bankovního podvodu na věřitele, podvod na poskytovatele půjček, spiknutí za účelem spáchání podvodu s komoditami, spiknutí za účelem spáchání podvodu s cennými papíry, spiknutí za účelem spáchání praní špinavých peněz a spiknutí s cílem podvést Spojené státy a porušit zákony o financování kampaní.

Obvinění se jeví velmi závažně a někteří to komentovali tak, že na Bankman-Frieda v podstatě “hodili celou knihovnu” zákonů.

V důsledku prvních čtyř a sedmého bodu žaloby mu má také propadnout „veškerý majetek, skutečný i osobní, který tvoří nebo je odvozen z výnosů, které lze vysledovat ke spáchání uvedených trestných činů.“ Pokud to nebude možné, Spojené státy budou „usilovat o propadnutí jakéhokoli jiného majetku žalovaného až do výše výše uvedeného propadnutého majetku.“

Politické dary

Obžaloba mimo jiné spojuje obvinění související s provozováním FTX a Alameda Research s politickými aktivitami SBF. Již delší dobu se proslýchalo, že daroval velké množství peněz na podporu demokratů ve volbách, přičemž se mohlo jednat o peníze zákazníků FTX.

V rámci osmého bodu je Bankman-Fried oviněn z porušení zákonů o příspěvcích, maření funkcí Federální volební komise, poskytování příspěvků jménem jiných a příspěvky organizací, které to federální zákony zakazují.

Zatčení bylo překvapením pro sněmovní výbor pro finanční služby, který očekával, že SBF bude svědčit na dálku při slyšení 13. prosince ráno.

Související: Krátce po zatčení Sama Bankman-Frieda ho dále obvinila SEC z podvádění investorů

Závěr

Obvinění, kterým čelí Bankman-Fried, jsou závažná a mohou se potenciálně rozšířit i na další osoby v jeho okolí. Zahrnují praní peněz, podvody na zákazníky a navíc i podvod při politických darech. Očekává se, že SBF bude čelit obvinění i z mnoha dalších zdrojů ve Spojených státech i v jiných jurisdikcích. Obvinění již proti němu podaly také komise SEC a CFTC.

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Kenny

Jako je nad slunce jasné, ze v te špíně nejel a ani nemohl jet sám. V to pevne doufam, ze zatykace pojedou jak na běžícím pase, jelikoz tech jmen jiste nebude malo. Ideální by bylo kdyby se díky vyšetřování odhalily i ty strany, ktere byly uplaceny a to pokud mozno velmi konkrétně (zadní demokraté apod. ale konkrétní jmena). A vsem v první rade byl zajisten veskery majetek, jak jen to pujde, pak az pripadne tresty na 100 let apod. Jelikoz sebrat zlodejovi majetek je ten nejlepší trest co mu muzete dat (to jestli se to povede je vec druha).

Karel Ptacek

Hlavně by měli zatykat v řadách politiku, Gery Genslera jako chairman SEC a řadu marketmakru a hedgfundu, kteří v tom jeli s ním. Nehledě napojení na bidena a praní peněz ukrajinských dotaci.

spot_img