[Seriál] Kryptocelebrity – (5. díl) Mark Karpeles, majitel burzy Mt.Gox

0
(0)

Pokud jste toto jméno ještě zatím neslyšeli, z části můžete být rádi, neboť jste si pravděpodobně ušetřili dost nervů a hněvu vůči dané osobě. Ptáte se, proč by měli kryptonadšenci vůči Marku Krapelesovi pociťovat a projevovat hněv? V jednoduchosti řečeno proto, že “možná” právě tato osoba je zodpovědná za hack, vykradení či podvod (nebo cokoliv to vlastně bylo) burzy Mt.Gox. Pokud jste se, i jen okrajově zabývali tímto případem, který se odehrál v roce 2014, určitě jste na jméno Mark Karpeles narazili. Pojďme si ale o něm říci trochu víc.

Život před kryptoměnami

Mark se narodil v roce 1985 v malém francouzském městě Chenove, kde vyrůstal a strávil takřka své celé dětství. Vzdělání ukončil roku 2003 v Paříži a ihned po skončení studia začal pracovat pro Linux Cyberjoueur, kde pracoval jako softwarový vývojář a network administrátor.

Patří také mezi PHP vývojáře (populární open source skriptovací jazyk). V roce 2009 založil vlastní společnost Tibanne Co.Ltd. I přesto, že se v současné době věnuje různým jiným aktivitám, stále zůstává i CEO dané společnosti.

Začátky v kryptoměnách

O Bitcoin a kryptoměny se začal zajímat už v roce 2011. Ihned zaměřil svou pozornost na burzu Mt.Gox, kde nakonec získal i většinový podíl (téměř 88 procent) od původního majitele Jeda McCaleba. O této burze (a všem, co je s ní spojeno) si více povíme později.

V roce 2012 se stal zakladatelem společnosti Bitcoin Foundation, cílem této společnosti bylo zpopularizovat Bitcoin a co nejvíce jej přiblížit lidem. Až do února 2014 byl i jedním z hlavních členů této společnosti. Jenže v únoru 2014 došlo v životě Marka Karpelesa k velkému zvratu. Ptáte se, co se stalo?

Tip redakce: Nyní je nejlepší čas k investování do kryptoměn

Karpeles + Mt.Gox = problém pro uživatele

A nyní nás čeká asi nejzajímavější část života této kryptoosobnosti (i když asi není nejpozitivnější). 28. února 2014 totiž došlo k hacku, kolapsu, bankrotu, krachu (vyberte si, co se vám líbí nejvíce) burzy Mt.Gox. Třeba si říkáte, že něco takového se může stát a že o krádežích ve světě kryptoměn slyšíte dnes a denně. Problémem však bylo, že v době, kdy tato burza zkrachovalo, šlo o největší kryptoměnovou burzu na světě. Odbavovala takřka 80% veškerých prodejů a nákupů kryptoměn.

Během tohoto hacku/krachu bylo ztraceno více než 850 000 Bitcoinů (některé zdroje uvádějí, že mohlo být ztraceno až milion Bitcoinů). Ihned po této ztrátě začali všichni věřitelé a uživatelé vymáhat své prostředky zpět (většina je požadovala v japonských jenech, neboť šlo o burzu pocházející z Tokia). A tady nastává velký problém, který až do dnešních dnů zůstal nevyřešen.

Po 4 letech různých zdržovacích taktik a soudních tahanic totiž začalo být jasné, že je poměrně pravděpodobné, že pokud vůbec bude lidem někdy něco vyplaceno, tak to bude v japonských jenech. Navíc půjde pouze o částku, kterou měly jejich Bitcoiny v roce 2014. A jelikož se hodnota BTC od té doby zněkolikanásobila, lidé by přišli o obrovské zisky. Právě s tím je pochopitelně mnoho lidí nespokojených a nikdo jim to nemůže mít za zlé. Jestli se však dočkají spravedlnosti a budou jim peníze vráceny, není stále jasné.

Tip redakce: Pokud nechcete přijít o své úspory, přečtěte si tento článek.

Až 860 milionů dolarů pro Karpelese

Podle některých zdrojů, byla celková ztráta během Mt.Goxu až 7 miliard USD. Nejhorší je ale fakt, že z takřka 1.3 miliardy USD, které byly nalezeny a získány zpět, může až 860 milionů získat právě Karpeles (to je podvod, co?). Je tomu tak proto, že už zmiňovaná společnost Tibanne vlastní  88 procent burzy Mt.Gox.

Jeden z věřitelů a uživatelů této burzy Mt.Got, který na ní měl zhruba 311 Bitcoinů se například vyjádřil takto:

“Je velká šance, že když se celý tento případ uzavře, tak Karpeles bude mít velkou část ze všech Bitcoinů, ztracených během hacku Mt.Gox. Mně to přijde neskutečně nefér vůči mně a všem, kteří takto přišli o své peníze a kryptoměny.”

Právě kvůli tomuto všemu byl Mark Karpeles obviněn z defraudace, zpronevěry, podvodů a několikrát byl předvolán a zatčen japonskými policejními složkami. Karpelesovi už všechna tato obvinění začínají přerůstat přes hlavu, a proto se začátkem dubna 2018 rozhodl pro uspořádání AMA (Ask Me Anything – Zeptej se mne na cokoli).

Během této online události se snažil odpovědět na co nejvíce otázek, ale hlavně několikrát řekl a zdůraznil, že on sám už chce mít od toho všeho konečně pokoj. Prý (opravdu jen prý) nechce vidět ani jeden jediný cent z těch 1.3 miliardy dolarů, které byly nalezeny, a rád by je viděl zpět v peněženkách lidí, kteří o tyto peníze skutečně přišli.

Být v bezpečí není v kryptosvětě zas tak úplně jednoduché. Proto vám doporučujeme naše články o bezpečnosti a peněženkách.

Závěr

Neradi bychom, aby tento článek vyzněl útočně či byl vnímán jako osočování. Faktem ale je, že pokud si sami zkusíte vyhledat informace o této osobě, tak narazíte na spoustu článků, které se jménem Marka Karpelese spojují pouze tuto aféru. Není se ale čemu divit. Se jménem burzy Mt.Gox se pojí mnoho pro kryptokomunitu nepříjemných vzpomínek (a to nejen těch, kteří zde přímo přišli o své finance).

Nakolik je však přímo Mark Karpeles zodpovědný za všechny ztráty a jestli opravdu sám získá 860 milionů USD, je zatím pouze ve hvězdách. Nám zůstává jenom doufat, že pravda vyplave na povrch a všichni dostanou to, co si zaslouží (ať už půjde o peníze, kryptoměny nebo vězení).

Zdroje:
bitcoinist.com
bitcoinchaser.com
wikipedia.org

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img