Vitalik Buterin: Kryptoprůmysl by měl omezit snahy o vstup institucionálních investorů

5
(2)

Spoluzakladatel projektu Ethereum, Vitalik Buterin, vyjádřil skepsi ohledně přilákání institucionálních investic do rostoucího ekosystému virtuálních měn.

Vitalik Buterin o regulacích

Buterin prostřednictvím sociální sítě Twitter poznamenal, že odvětví “by se na plné obrátky nemělo nadšeně hnát za velkým institucionálním kapitálem” kvůli zdánlivému nedostatku vyspělosti, který tento sektor sužuje.

V podstatě, zejména v této době, je regulace, která ponechává kryptoprostoru volnost vnitřního působení, ale ztěžuje kryptoprojektům dostat se do hlavního proudu, mnohem méně špatná než regulace, která zasahuje do vnitřního fungování kryptoprojektů.

Výzvou ke zlepšení regulace chce Buterin dosáhnout, aby tvůrci politik zlepšili rámce pro decentralizované finance (DeFi). Navrhuje, že by měly být zavedeny limity pro pákový efekt a nastavena transparentnost auditů. Dále by se měly využívat “testy založené na znalostech namísto minimálních plutokratických pravidel.”

Dodává, že vzhledem k absenci řádných regulačních rámců je rád, že se některé burzovně obchodované fondy (ETF) odkládají. Od října 2021, kdy Komise pro cenné papíry (SEC) schválila první bitcoinový ETF, byly žádosti o ETF založené na spotovém obchodování zamítnuty s odůvodněním, že nenabízejí investorům náležitou ochranu.

Buterinovy komentáře vyvolaly souhlas několika klíčových hráčů kryptoměnového průmyslu. Kupříkladu FTX Sam Bankman-Fried poznamenal, že:

Pro tvůrce politik/regulátory by bylo docela zajímavé slyšet Buterinův názor. Je velmi odlišný od průměrného člověka v DC. Osvěžujícím způsobem, klidně a promyšleně říká, co si myslí.

Buterinovy komentáře podle všeho podpořil také Changpeng Zhao, zakladatel a výkonný ředitel přední kryptoměnové burzy Binance. Generální ředitel na toto vlákno reagoval emoji s palcem nahoru.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Institucionální investoři klepou na dveře

Průzkum provedený v rámci studie Institutional Investor Digital Assets Study zaznamenal, že z 1 000 institucionálních investorů jich 16 % poukázalo na to, že nejasné předpisy jsou překážkou, která jim brání v tom, aby se do kryptoměn pustili. Nicméně 81 % respondentů uvedlo, že digitální aktiva budou v budoucnu hrát významnou roli v investičních portfoliích. 43 dotazovaných pak již touží po bitcoinových ETF.

Příliv institucionálního kapitálu byl předzvěstí několika býčích sérií, které toto odvětví v průběhu let zažilo, a pro některé investory slouží jako kritický ukazatel. Schválení futures ETF Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) pootevřelo institucionálním investorům okno, ale dát zelenou ETF založeným na spotovém financování by klidně mohlo rozpoutat lavinu zájmu.

Mimochodem vůbec první žádost o fond podobný bitcoinovému ETF podala již v roce 2013 dvojčata Winklevossova.

Závěr

Buterin rozdělil politické cíle, které si představuje pro kryptografický průmysl, do dvou kategorií: zajištění lepší ochrany spotřebitelů a zastavení nelegálního toku kryptoměn.

V rámci řešení druhé z uvedených otázek je Buterin skeptický k požadavku, aby přední strany protokolu DeFi dodržovaly standardy Know Your Customer (KYC). Zatímco tyto standardy používají finanční instituce, aby zabránily praní špinavých peněz, hackeři si píší vlastní kód pro interakci se smlouvami, čímž obcházejí obvyklé překážky KYC.

Uživatele by to obtěžovalo, ale proti hackerům by to bylo k ničemu.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img