Grayscale “vypálila” úvodní salvu v soudním tažení proti SEC o bitcoinový ETF

4.5
(2)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Přichází první zprávy z případu žaloby společnosti Grayscalec proti americké SEC za údajnou diskriminaci a nesprávný postup při (ne)schvalování spotového ETF na bitcoin.

Grayscale a spor o bitcoin ETF

Správce digitálních aktiv Grayscale podal svůj úvodní návrh proti Komisi pro burzu cenných papírů Spojených států (SEC). Předmětem soudního sporu mezi společností Grayscale a SEC je rozhodnutí zamítnout žádost společnosti Grayscale o přeměnu fondu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na spotový bitcoinový fond obchodovaný na burze (ETF).

SEC musí předložit své vyjádření do 9. listopadu. Poté Grayscale předloží zprávu s odpovědí 30. listopadu a následně obě strany předloží závěrečnou zprávu do 21. prosince.

Ve svém úvodním právním vyjádření k americkému odvolacímu soudu v District of Columbia Circuit společnost prohlásila, že zásah SEC je „svévolný a diskriminační.“ Grayscale navíc tvrdí, že rozhodnutí SEC „poškozuje 850 000 investorů, kteří vlastní podíly v Trustu.”

Vzhledem k tomu, že Komise neschválila Trust k obchodování jako ETP na burze, hodnota jeho akcií nemůže přesně sledovat hodnotu podkladových bitcoinových aktiv Trustu – a akcionáře Trustu to připravuje o hodnotu miliard dolarů.

Postupovala SEC chybně?

Pokud by soud rozhodl, že komise pro cenné papíry a burzy selhala, pravděpodobně by to mělo vést ke schválení spotového ETF na bitcoin v USA, a to jak od Grayscale, tak také od dalších společností, které o něj žádaly. Společnost se u soudu bude snažit dokázat, že regulátor postupoval nesprávně či diskriminačně.

Grayscale mimo jiné říká, že SEC zachází se spotovými bitcoinovými burzovně obchodovanými produkty (ETP) se „zvláštní tvrdostí“ a činí tak „nad rámec své zákonné pravomoci.“ Advokáti společnosti dále uvedli, že několik bitcoin futures ETF, které byly dříve schváleny SEC, generují své ceny na základě stejných indexů jako spotové Bitcoin ETF, které bylo zamítnuto.

SEC tak podle nich nemohla racionálně dojít k závěru, že Bitcoin Futures ETF nepodstupují „úplně stejná rizika na stejném trhu“ jako spotové Bitcoin ETF. Advokáti dále uvádí:

Ačkoli bitcoin může být relativně novým aktivem, právní problém je zde přímočarý. Komise porušila nejzákladnější požadavky APA tím, že neodůvodnila své výrazně odlišné zacházení s Bitcoin Futures ETP a spotovými Bitcoin ETP.

Dalším napadeným bodem rozhodovacího postupu SEC je „test významného trhu.“ Jde o test, který hodnotí, zda je návrh na kotaci ETP „navržen tak, aby zabránil podvodným a manipulativním činům a praktikám“

Společnost říká, že je „chybný“ a že SEC „nastavila laťku tak vysoká,“ že tomu nemohlo být vyhověno. Navíc se tento významný tržní test údajně vztahuje pouze na ETP související s bitcoiny, což je vedlo k domněnce, že byli diskriminováni.

Závěr

Právní bitva o bitcoinové spotové ETF byla zahájena. Společnost Grayscale ve svém úvodním podání shrnula svůj postoj. – SEC podle ní postupovala svévolně a diskriminačně.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

“Společnost Grayscale ve svém úvodním podání shrnula svůj postoj. – SEC podle ní postupovala svévolně a diskriminačně.”
Co tak sleduji chování SEC poslední dva roky, tak mohu jen souhlasit a podle mě se SEC takto bude profilovat stále výrazněji. Hlavně by mě ale zajímalo, jestli tomu zákon konečně zatrhne tipec, zatím to vypadá, že SEC může argumentovat svými vlastními výklady a soudy jim dají za pravdu… už to začíná být ale dosti okaté…

Libor

Veľmi slabé až diletantské argumenty Grayscale, keď tvrdia, že kurzové riziko je pri spote a termínovom kontrakte rovnaké. No nie je, ani omylom. Termínové kontrakty / a forwardy detto / majú vždy aj časovú hodnotu, ktorú spot nemá. Ak sa napr. spot pohne o 10%, tak 6M resp. 12M kontrakt sa nepohne o 10 %, ale o čosi menej, napr. o 2-4 %, závisí to aj od aj typu fundamentu, ktorý to spôsobil. Termínové ceny sú navyše vždy o niečo posunuté oproti spotovým cenám práve kvôli časovej hodnote. Termínové kontrakty sú o stávke na kurz a sú často /90%/ bez fyzickej dodávky podkladového aktíva a z toho vyplýva, že aktéri na kontrakty viac stávkujú na cenu ako investujú do samotného aktíva. Teda SEC cháni viac investorov na spote ako hráčov na termínoch. Navyše, BTC sa v zásade nehýbe podľa ekonomických fundamentov, ale podľa manipulácie, a manipulácie sa najviac prejavia na spote / viď. Bart patterny /, no na 6M resp. 12M časovom horizonte nie sú také výrazne, ak vôbec sú…..

spot_img