Slabá ekonomika by mohla znamenat další velké příležitosti pro Bitcoin

5
(5)

Agresivní zvyšování úrokových sazeb způsobilo na světových trzích doslova chaos. V důsledku toho může Bitcoin v příštím roce přijmout více zemí.

Chaos, který jsme letos zažili na světových trzích (globální geopolitické otřesy umocněné souběhem přerušených dodavatelských řetězců, inflace a růst státních dluhů), může signalizovat začátek nové éry. To vše v kontextu amerického dolaru, který slouží jako hlavní světová rezervní měna.

Bitcoin jako nová rezervní měna?

Měnová historie nám však říká, že v jednom okamžiku může existovat více globálních rezervních měn. Mnoho zemí nyní aktivně hledá rezervní měnu, která by byla izolována od globálních politických sporů.

Bitcoin může tomuto účelu vyhovovat, a pokud bude přijat jako alternativní rezervní měna (byť jen okrajově) budeme svědky uvolnění obchodu postaveném na Bitcoinu a vzniku nové geopolitické reality. Bitcoinová síť je připravena.

Na světě existuje mnoho rezervních měn, od amerického dolaru po čínský jüan, japonský jen a mnohé další. Dolar je však z hlediska popularity zdaleka největší, co se týče použití jako prostředek směny.

Obchodování založené na bitcoinech se zabývá myšlenkou, že by BTC mohl, paralelně s ostratními rezervními měnami, fungovat také jako další rezervní měna. Ti, kteří vlastní suroviny, výrobní kapacity nebo jakýkoli jiný počet kritických vstupů pro globální obchod, by pak byli schopni vyjednávat na základě poptávky po těchto vstupech. To by bylo vypořádáno směnnou jednotkou, bitcoinem, který by zůstal do značné míry apolitickou zúčtovací sítí.

Důležitost načasování

Globální ekonomika čelí mnoha výzvám. Zejména dvě z nich jsou výsledkem jedinečného souběhu okolností, který se opakuje jednou za generaci. Prvním z nich je potřeba efektivního, relativně apolitického a antifragilního systému rezervní měny. Druhou jsou stále náročnější požadavky na kritické vstupy pro globální ekonomiku. Jedná se o vstupy, jako jsou suroviny, výrobní náklady, specializované výrobní procesy, ochrana duševního vlastnictví atd. Zdroje kritických vstupů, které jsou nezbytné pro veškerý globální obchod, jsou v procesu transformace. Možná právě nastal ten správný čas, aby geopolitický vliv, který tradičně vychází z globální potřeby dolarů, dramaticky utlumila nová směnná jednotka – Bitcoin.

Ještě před několika lety bylo nemožné uvažovat o Bitcoinu jako o smysluplném doplňku stávajících rezervních měn. Nicméně Bitcoin je nyní životaschopným účastníkem a to zejména díky velikosti a úrovni decentralizace sítě.

Kromě jakékoli skepse veřejnosti nebo regulační setrvačnosti byl BTC blockchain příliš pomalý a energeticky náročný na to, aby se stal životaschopnou globální rezervní měnou. Nyní ale již síť disponuje sadou funkcí, které mohou pohánět řešení potřebná právě pro tento účel.

Jednoduše řečeno, síť Bitcoin je den ode dne robustnější a multifunkčnější. Vznik sítě lightning umožňuje účastníkům jednoduše aktivně řídit příchozí a odchozí likviditu. To má zásadní význam, protože jakmile si země a velké podniky osvojí bitcoinovou síť, budou je následovat i menší země a společnosti. Lightning síť se nadále rychle rozšiřuje a brzy bude schopna tento objem zpracovávat dostatečně rychle, aby mohla konkurovat fiat měnám.

Potřeba kritických vstupů

Druhou velkou výzvou je rostoucí potřeba kritických vstupů z globální ekonomiky. Jedná se o vstupy, které představují nabídkovou stranu trhu. Patří sem suroviny, jako je ropa, počítačové čipy, lithium, hliník a velmi specifické výrobní procesy, které vyžadují vysoký stupeň specializace nebo výrobu, která je extrémně levná.

Stejně tak sem patří i možnost právní ochrany myšlenek. Existuje mnoho kategorií kritických vstupů na straně nabídky, ale podstata je následující: Bez využití pákového efektu měnové politiky a omezeného obchodního vypořádání se dramaticky zvyšuje schopnost zemí, které vlastní kritické vstupy na straně nabídky, geopoliticky vyjednávat.

Změnu, kterou by to způsobilo, nelze ovšem přeceňovat. Znamenalo by to, že subjekty jako Banka pro mezinárodní platby (banka pro centrální banky), Mezinárodní měnový fond, Světová banka a mnoho dalších globálních finančních institucí by ztratily část své politické moci. To je důležité, neboť tyto instituce uplatňují nadměrný politický vliv, který není v souladu s ekonomickou realitou, jejíž dodržování deklarují.

MMF jako příklad

Vezměme si jako názorný příklad MMF. Ředitel pro strategické směrování v Human Rights Foundation provedl, ve snaze porozumět složitým vztahům mezi subjekty, jako je BIS, MMF, Světová banka a státy, kterým poskytují půjčky, rozsáhlý výzkum.

Podle Gladsteina poskytl MMF půjčky 41 zemím v Africe, 28 zemím v Latinské Americe, 20 zemím v Asii, osmi zemím na Blízkém východě a pěti zemím v Evropě.

Aby země mohla s MMF obchodovat, musí se k němu připojit. Jednou z podmínek pro vstup je vklad v národní měně a také “tvrdší aktiva”, jako je zlato, dolary nebo evropské měny. K dnešnímu dni se k MMF připojilo 190 zemí.

Když členská země potřebuje půjčku na naléhavé případy nebo rozsáhlé infrastrukturní projekty, obvykle ji obdrží za ne úplně ideální úrokové sazby a platební podmínky. Země, které tento závazek neplní, jsou penalizovány. Sankce jsou různé, ale často mají podobu zvýšení úrokových sazeb, devalvace měny, omezení vládních výdajů a dalších opatření.

Země, která si půjčuje, se tak více zadlužuje a omezuje se její schopnost půjčku skutečně splácet. Na tomto místě znovu připomeňme, že dolar je světovou rezervní měnou a právě Spojené státy mají v MMF nejsilnější hlas. A tak to vypadá, že globální měnová hierarchie je posilována a udržována prostřednictvím zadlužování.

Když se na to podíváme optikou teorie her, dává to smysl. Ti, kdo jsou u moci a mají z této moci prospěch, udělají, co mohou a co považují za nutné, aby si toto postavení udrželi. To vše bylo obvyklé až do roku 2022, kdy kritické vstupy začaly být důležitější než směnná jednotka používaná k jejich obchodování a směrování.

Přechod k alternativě je jistý!?

Nyní nastává závod o změnu pozice v novém paradigmatu. Kritické vstupy jsou důležitější než kdy jindy. Na pozadí měnící se měnové politiky USA se možná právě mění pákový efekt. Agresivní zvyšování úrokových sazeb působí na globálních trzích chaos. Vzrůstá tlak na země, které mají půjčky denominované v dolarech – například od MMF. Mnohé z těchto zemí však disponují důležitými vstupy, které svět potřebuje. Země jako Rusko, Čína, Indie a Saúdská Arábie nyní aktivně hledají alternativy k dolaru. Analytici trhu, jako je třeba Luke Gromen, se domnívají, že přechod k alternativě je jistý.

Gromen předpokládá, že krátkodobou alternativou bude zlato. Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu by to mohlo být aktivum, jako je právě Bitcoin. Zlato je považováno za životaschopnou alternativu, protože to naznačuje historický precedens. Jakmile však země rozpoznají vlastnosti, které má Bitcoin, může mít obrat ke zlatu jen velmi dočasného trvání.

A pokud k tomu dojde a my budeme svědky přechodu k obchodování na bázi Bitcoinu, vznikne nová geopolitická realita. Multipolární globální obchodní režim ustoupí novým spojenectvím mezi národy. Nová spojenectví budou znamenat, že noví obchodní partneři vybudují nové obchodní trasy. Měnová politika jako metoda pákového efektu bude odbourána. Země, které disponují kritickými vstupy, budou mít páku jako nikdy předtím.

Závěr

Přechod bude nejspíše dosti chaotický a jeho výsledek nelze předvídat. Jedno je však jisté: Jsme svědky jedinečného přeuspořádání globálního obchodu. Nyní je čas věnovat velkou pozornost tomu, jaké místo v tomto paradigmatu Bitcoin zaujme.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.


Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jožo Koumes

Rezervní? Chtělo by to spíš reverzní (reverse for time). Protože mám dojem, že dobře už bylo. Sorry, mám nějak blbou náladu.

Libor

jediny kdo muze o bitcoinu a to jeste potajnu premyslet je rusko, ostatni k tomu nemaji duvod, indie a cina je vuci btc spis negativni a saudum je to fuk a dolary jim rozhodne nesmrdi

Standa

Výborný článek, logická argumentace a analýza možného vývoje a možností BTC – a to i kdyby se světovou rezervní měnou nestal nikdy. I přesto má BTC v budoucím finančním a investčním výhledu svoje nezastupitelné místo; protože jedinou alternativou je pokračování současného ponzi schématu národních měn – a z toho bude chtít dřív nebo později většina vystoupit..

Fantom

Vystoupit mohou pouze jednotlivci ne státy. Těm to USA nedovolí, Rusko už je před kolapsem. Z pohledu původního konceptu BTC je ale vhodnější krypto XMR. Privacy, decentralizace, tail emission. BTC s dalším halvingem začne narážet na svoje limity. Nečekal bych že to bude tak brzo, ale graf XMR/BTC docela dobře ukazuje další vývoj.

Standa

Ano, myslel jsem tím, že vystupuvat ze souč. systému bu de chtít těch cca 8 milard lidí, ne státy, potažmo národní banky..

A každý halving že je pro BTC limitní..? V čem a pro koho kromě těžařů?? Halving je pro BTC jedním z hlavních pozitivních fundamentů.

XMR ok, ale nedokážu si představit, jak a hlavně za jak dlouho by si měl vytvořit tak rozsáhlý ekosystém, jaký má BTC. A jestli by se to i přesto XMR povedlo, tak nevyhnutelně příjde o svojí největší výhodu – anonymitu..

Fantom

Halving je způsob jak zajistit vzácnost BTC a dosud měl vliv na rostoucí cenu. Současně ale tvůrce BTC předpokládal že bude růst adopce množství transakcí a poplatky z nich budou pozvolna nahrazovat odměny za těžbu. To se neděje – poplatky jsou vysoké a lidé s BTC neplatí, jen ho přesouvají do trezoru či na burzy. S každým dalším halvingem bude odměna těžaru menší a hrozí že odejdou z odvětví. Někteří krachují už teď. Doporučuji články na alze – ten o XMR porovnává s BTC a hodnotí rozdíly. A z té spousty článků o BTC je výborný “BTC po vytěžení 21. Milionte mince”. To je ještě daleko, ale problémy vidíme už teď. Stručně řečeno bez rostoucích odměn za poplatky bude další halving hrozbou a ne motivace pro růst ceny.

Standa

Není tomu tak; aktuálně činí odměna těžařům ta jeden vytěžený blok 6,25 btc + cca 0,25 btc za transakce. Jinak řečeno: těžařům jsou odměny za transakce celkem jedno, primárně těží hlavně kvůli odměně za vytěžený blok a tato motivace zůstane principiálně stejná i po všech dalších halvinzích.
A ano, po každém dalším halvingu odpadne část těžařů – těch neefektivních, s drahou elektřinou, úvěry, drahými těžebními zařízeními atd., a na jejich místo nastoupí ti efektivnější, úspornější.. Prostě čistý kapitalismus bez dotací, zásah statů atd.. Geniální, že?

Fantom

No právě že teď jsou jim odměny za transakce jedno a jedou hlavně na odměny za těžbu. Po halvingu to bude jen 3,125 a po dalším zase půlka. Obávám se že časem odpadne většina a o BTC nebude zájem. Bude dále klesat jeho cena, zájem těžaru se vytratí a lidé dají přednost modernějším coinům. Hodně těžaru je ve ztrátě už teď, s dalším poklesem ceny přijdou jejich krachy. Čistý kapitalismus se projeví vítězstvím modernější konkurence. Pokud by nakonec platilo jak píšete že zůstanou ti nejefektivnější byla by ohrožena decentralizace.

Standa

“..Čistý kapitalismus se projeví vítězstvím modernější konkurence.” , píšete. Ano, tomu se říká pokrok, bez tohoto bychom dnes všichni žili ve stylu Severní Korea..

“..jedou hlavně na odměny za těžbu”. Ano, od toho jsou těžaři. Kdyby to mělo být obráceně, a těžaři měli profitovat hlavně z poplatků, tak by se do těžby nikdo nepustil ani při jeho vzniku, ani teď, a btc by neexistoval.

“lidé dají přednost modernějším coinům.” Možná ano, až tyto modernější coiny projdou tím samým náročným, mnoholetým a někdy bolestivým vývojem jako btc..

“byla by ohrožena decentralizace.” ..před cca 2 roky už ke (skoro)centralizaci došlo; 60-70% těžby se odehrávalo v komunistické(!) Číně. A jak a kde se tato centralizace projevila? Nijak a nikde.

Obecně těžaři musí balancovat mnoho aspektů; blízkost rozvodných stanic energií k jejich těžebním parkům, ceny energií, daňovou zátěž v zemi, tlak investorů a úrokovou zátěž půjčených financí, ceny nákupu minerů a jejich efektivitu, podnikatelské prostředí, atd., atd. A nikdy to nebude tak, že ideál naleznou na jednom konkrétním místě na planetě.

Vaše i moje úvahy ale samozřejmě stojí a padají s cenou btc; jestliže bude trvale nízká, navzdory halvingům, tak btc nepřežije, ale to bychom se ve stejném módu mohli bavit i o akciích, zlatě, nemovitostech..

Poslední editace 1 rok před přes Standa
an onym

lidé dají přednost modernějším coinům.“ Možná ano, až tyto modernější coiny projdou tím samým náročným, mnoholetým a někdy bolestivým vývojem jako btc…

O jakém vývoji to píšete? Btc je stran vývoje mrtvola. Stejnětak těžení mrháním xxxMW elektřiny je nesmyslné. Já tipuju, že příští bull market bude ve znamení POS a sesazení btc z pomyslného trůnu.

Fantom

Zdravím. Ohledně PoS a konkrétně ADA, jehož jste zde zastáncem, bych měl dotaz. Držitelé ADA ho mohou stakovat a dostávat za to odměny (podobně jako u BTC/PoW těžari). V jednom okamžiku ale musí staking skončit, neboť ADA má omezený počet mincí. Na rozdíl od DOT, kde není stanovem limitní počet mincí. Potom může dojít ke ztrátě motivace držet ADA kvůli odměně. Je toto u Cardana nějak vyřešeno? Co bude motivací udržovat síť v chodu bez stakingu? Děkuji za případnou odpověď.

an onym

Cardano má pokladnici – treasury, která má příjmy z poplatků a výdaje, které isou vázané na stav pokladnice. Tím pádem nedojde na nulu a vždy tak budou fungovat odměny za staking. Aktuálně jsou cca 3-4% ročně, ale budou se s časem čím dál pomaleji snižovat až se ustálí na stavu kdy odměny budou odpovídat příjmu z transakčních poplatků. tedy podobný systém jako u btc, ale bez skokových změn halvingem.
Jinak cílem cardana není, aby ho lidi drželi, ale aby ho používali v běžném životě.

Fantom

Díky. Taky jsem trochu pohledal. Je tam dynamické nastavení, v čase se mění. Současný poplatek je cca 0.17 ADA za transakci což je z hlediska plátce v pohodě tedy ne moc, jestli to do budoucna bude stačit na udržení sítě v provozu nemůžeme vědět protože neznáme budoucí množství transakcí. Je nutné najít rovnováhu mezi dostatečně vysokou hodnotou pro udržení sítě a současně nízkou aby to neodradilo uživatele od běžného placení. U XMR je toto vyřešeno nízkými transakčními poplatky a tail emission, u BTC to bude problém. U ADA uvidíme. Při případném nárůstu ceny by mohl být problém s tím že převody budou drahé jako je tomu nyní často u BTC a ETH. Určitě ale vždy existuje možnost řešení a komunita Cardana mi připadá o dost flexibilnějsi než ta z BTC a věřím že by se v takovém případě dohodla na nějaké systémové úpravě. U BTC těžko, tam je kód posvátný a změny těžko představitelné.

Pavel

Uvažovat o tom, že BTC se bude používat při mezinárodních obchodech misto USD je stejné jako uvažovat v dnešní době o nasazení parní lokomotivy 🤣.

Yolo

Už jsem to tady psal, BTC NEBUDE NIKDY jako alternativa a kdo tomu věří, tak by si měl vážně už vyndat hlavu ze zadele!
1 – BTC kolísá jak prase a i kdyby se stabilizovalo, čemuž moc nevěřím, tak spousta lidí mu již nevěří, zvlášť, po tom krvavém propadu
2 – kdyby krypto bylo jakoukoli hrozbou, tak vy joudové, co jste tady, bylo by to už dávno zakázané (stejně jako volby, stejná šaškárna pro prostoduché prosťáčky, kteří si myslí, že se něco změní, ne, nezmění!)
A to je asi celé. Světu vládnou mocní (ať už tomu věříte, nebo ne) a ti si manipulují a udávají trendy, jak oni chtějí. cca 8 miliard otroků s tím nic nezmůže, protože většina je stejný plebs, jak všichni ostatní, včetně mě…
Kdyby se něco vážně změnilo k lepšímu, že by lidé nebyli již tupí otroci, tak to by fakt lidi museli prozřít a to tak, že všichni….
btw: Sám krypto držím, bohužel jsem neprodal včas (i když jsem měl spoustu příležitostí), kdo chtěl se hezky napakoval, ostatní se zdá ostrouhali…. osobně budu už jen držet co mám (spíš jen pro “legraci”) v momentální cca 70% ztrátě nemá stejně cenu s tím nic dělat.
Krypto je u mě již mrtvola a jen hrstka hlupáků pořád věří té pohádce. Otázka je, zda to byl podvod a letadlo již od začátku, nebo zda tomu opravdu zakladatelé věřili, tak či onak, je to jedno.
btw2: Krypto sice spadlo již několikrát a vypadalo to stejně beznadějně, jak nyní, ale osobně si myslím, že teď je to definitivní a jen čekám, kdy se ta zombie sesype na nulu úplně 😀

Dariusz Matuszyński
Hodnocení článku :
     

Ahoj kluci, máme zde konečně novinku, pls regněte se pod svým mailem zde: https://kryptomagazin.cz/registrace/ a udělejte si profil, stávající komentáře se propojí s tímto účtem a těm historicky aktivním naskočí rank 🙂 Plánujeme tam brzy další funkcionality a rozšířené práva pro pardály 🙂

spot_img