Argentinská centrální banka zakázala finančním institucím nabízet kryptoměnové služby – prsty v tom má MMF

5
(4)

Zprávy a souhrny

Argentinská centrální banka (BCRA) zakázala všem finančním institucím nabízet klientům bitcoiny (BTC) nebo jiné kryptoměnové služby.

Podle zveřejněného oznámení banka poznamenala, že opatření bylo přijato ve snaze zmírnit rizika spojená s kryptoměnami. Zejména v něm pak uvedla, že různí aktéři zapojení do operací s těmito aktivy nemají v zemi žádné zastoupení, což by mohlo vést k odchylkám od obecných předpisů BCRA.

„Finanční subjekty nesmějí provádět nebo umožňovat svým klientům provádění operací s digitálními aktivy, včetně kryptografických aktiv a těch, jejichž výnosy jsou určeny na základě variací, které nejsou regulovány národními úřady a schváleny bankou.“

Oznámení přichází v návaznosti na březnovou záchrannou dohodu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) ve výši 45 miliard dolarů, která obsahuje divokou klauzuli, která se snaží odradit uživatele od používání kryptoměn.

Dohodu, která se snažila zlepšit dluhovou situaci Argentiny, doprovázel dopis podepsaný prezidentem centrální banky a ministrem hospodářství. Zmíněný dopis ujistil MMF o závazku Argentiny „odrazovat od používání kryptoměn s cílem zabránit praní špinavých peněz, neformálnímu obchodu a zprostředkování“.

Vlna odsouzení

Jak se dalo celkem úspěšně předpokládat, oznámení samozřejmě vyvolalo vlnu odsouzení ze strany kryptografické komunity, přičemž většina lidí je přesvědčena, že MMF využívá svého postavení k „vydírání“ zemí, aby se výměnou za finanční pomoc vzdaly používání kryptoměn.

Alex Gladstein, generální ředitel Nadace pro lidská práva se na Twitteru vyjádřil následovně:

„Aby získala záchranný úvěr od MMF, zavázala se argentinská vláda k potlačení bitcoinu. Je jen málo jiných věcí, které by byly nečestnější než snaha zkorumpovaného režimu zachránit si kůži tím, že zabrání svým lidem v přístupu k lepším penězům.“

Podobně kriticky se vyjádřil také třeba Dennis Porter z oblíbeného kryptoměnového youtube kanálu „Breaking“, který to vystihl slovy:

„MMF se Bitcoinu bojí jako čert kříže“

Mezinárodní měnový fond se také horečně snaží působit na Salvador a nejnověji také na Středoafrickou republiku, aby přestaly prosazovat bitcoin jako zákonné platidlo a „dále chránily finanční stabilitu“.

Závěr

Přijetí kryptoměn v Argentině roste a stává se skoro nutností, neboť národ se již dlouhé roky potýká s vysokou mírou inflace. Podle nedávné zprávy společnosti Chainalysis se Argentina umístila na 10. místě na světě v přijímání kryptoměn, přičemž 40 % podniků v argentinském městě San Martin de Los Andes nyní přijímá bitcoin.

A ještě jedna zajímavá věc zasluhující si pozornost. Před tím, než došlo k oznámení BCRA ohledně zákazu nabízet kryptoměnové služby, již dvě z největších soukromých bank v zemi, Brubank a Banco Galicia, začaly v důsledku vysoké poptávky zavádět služby obchodování s kryptoměnami.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: