Railgun: ochrana soukromí na Ethereu pouze pomocí chytrých smluv

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Soukromí je pro uživatele decentralizovaných financí (DeFi) a kryptoměn obecně hlavním problémem. Všeobecně rozšířená víra v anonymitu dříve vedla mnohé k používání měn, jako je Bitcoin a Ethereum, ale ta se rychle vytrácí s tím, jak vychází najevo případy většího sledování. Na řešení tohoto problému pracuje skupina vědců prostřednictvím projektu známého jako Railgun Project.

Co je Railgun?

Railgun je kolekce chytrých kontraktů (počítačový kód, který vynucuje pravidla a vykonává funkci pro plnění transakčních povinností v aplikacích DeFi), která využívá důkazy nulové znalosti (což jsou způsoby, jak dokázat určité věci o entitách, aniž by se prozradilo, co jsou zač, nebo citlivé detaily o nich). Jejich vzájemná spolupráce umožňuje uživatelům systému Railgun směňovat měny a používat aplikace v prostoru DeFi bez propojení s jejich původní adresou nebo jinou činností. Jejich finance zůstanou soukromé.

Podle vedoucího výzkumníka projektu, Emmanuela Goldsteina, bude systém plně funkční v síti Ethereum v červenci. Uživatelé budou moci do systému vkládat ETH, USDC, renBTC, renZEC a další tokeny. Tyto tokeny se stanou anonymními, což jim umožní provádět s vloženými tokeny soukromé akce.

Projektový tým také oznámil soukromý DEX, který bude součástí privátního systému, a možnost, aby aplikace peněženek třetích stran automaticky a zdarma zahrnovaly soukromí Railgunu jako jednu z funkcí. Vytvořením ekosystému, kde se soukromí, anonymita, převody, obchody a další aktivity odehrávají na jednom místě, mají všichni účastníci prospěch ze stále většího  fondu anonymity. Všichni uživatelé systému mohou využívat aktivity ostatních.

V čem je Railgun jiný?

Předchozí iterace protokolů pro ochranu soukromí nedokázaly dosáhnout takové flexibility, bezpečnosti a soukromí, jaké zaručuje systém Railgun. Stávající řešení, jako jsou směšovače, mají málo funkcí a pohodlí. Například neumožňují interní stíněné převody, nedokážou komunikovat s chytrými kontrakty a uživatelé musí operovat s pevnými nominálními hodnotami, což znamená, že uživatelé nemohou efektivně provádět transakce pomocí jejich protokolu.

Technologie stojící za Railgun

Základní komponentou, která přináší soukromí a anonymitu v Railgun, je využití Zero-Knowledge Proofs. Podobně jako Zcash využívá Railgun zk-SNARKy k prokázání platnosti stíněných transakcí, aniž by odhalil jakékoli informace o odesílateli, příjemci nebo částce transakce.

Jakmile je důkaz ověřen chytrým kontraktem, aktualizuje se Merkleho strom, který kumuluje všechny vygenerované bankovky (tj. zašifrovaný zůstatek vlastněný veřejným klíčem ovládaným příjemcem) a zneplatňuje spotřebované bankovky (tj. vlastněné odesílatelem). To zabraňuje uživatelům v dvojím utrácení nebo vytváření peněz ze vzduchu. Zjednodušeně řečeno, zksnarks je systém prokazování a “zero-knowledge” znamená, že ověřovatel nezíská žádné informace o odesílateli, příjemci nebo částkách transakce, což uživatelům poskytuje naprosté soukromí a anonymitu.

Závěr

Pokud jste používali MetaMask, bude vám používání Railgun připadat povědomé. V podstatě na starost nebudete mít nic. Zároveň se jedná o open-source, což vám dává svobodu v úpravách.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img