Čínská státní televize CCTV-13 upozorňuje na DeFi podvody na Uniswapu

4.9
(7)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Televizní stanice CCTV-13, která je součástí státem kontrolované sítě China Central Television (CCTV), dnes odvysílala novou reportáž. Upozornila v ní na to, jak snadno mohou záškodníci vytvářet podvodné tokeny a prodávat je na decentralizovaných finančních platformách (DeFi), jako je Uniswap.

Falešný token za chvíli

Novinář Colin Wu, který se zaměřuje na kryptografii v Číně, upozornil:

“CCTV, největší čínská oficiální televizní stanice, začala věnovat pozornost Uniswapu a požádala bezpečnostní společnost, aby předvedla, jak na Uniswapu vydávat mince a podrazit uživatele.”

CCTV-13 ve zprávě vysvětluje, že v ekosystému DeFi může doslova každý vytvářet vlastní tokeny – včetně těch, které napodobují jiné projekty. Jako příklad reportér uvedl TRTC, “falešný token”, který se objevil loni v listopadu.

Krátce po spuštění TRTC a zahájení obchodování s ním uživatelé zjistili, že své tokeny po nákupu ve skutečnosti nemohou prodat. Je to proto, že inteligentní smlouva TRTC nařizovala, že prodej tokenů může autorizovat pouze jeho tvůrce.

Vývojářům TRTC se nakonec podařilo od svých nic netušících obětí vylákat přibližně 59 ETH (v současných cenách zhruba 165 000 USD).

Pozor na podrazy

Takové podvody, známé jako “rug pulls”, obvykle končí tím, že vývojáři falešných tokenů utečou s penězi obchodníků poté, co vyprázdní decentralizované pooly likvidity, poznamenala CCTV-13. Pro příklad inženýr z blockchainové bezpečnostní firmy SlowMist předvedl, jak jsou organizovány transakce na Uniswapu.

Zajímavé je, že podle “China Firewall Test”, webové stránky, která umožňuje uživatelům zkontrolovat, zda je stránka blokována “Velkým čínským firewallem”, jsou Uniswap a všechny jeho subdomény zřejmě ze země nepřístupné. Není tedy zcela jasné, proč se reportéři a experti CCTV-13 rozhodli použít právě Uniswap jako příklad.

“V současné době se dohled nad těžbou BTC a obchodními aktivitami neustále stupňuje,”

uzavírá CCTV-13.

Po průšvihu s těžbou Bitcoinu, který minulý týden přišel z Číny, zveřejnila státní média v zemi několik článků a zpráv, které popisovaly různá rizika spojená s kryptoměnami. Například tisková agentura Xinhua v sobotu upozornila na nebezpečí nadměrného obchodování s Bitcoinem.

Závěr

Že by se Čína snažila upozornit na to, jak jsou kryptoměny špatné po tom, co zakázala těžbu? Co za tím je, si každý může domyslet. V jednom má televizní stanice ale pravdu – dávejte si veliký pozor na to, s čím obchodujete a co nakupujete.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img