Lidé v Hongkongu používají blockchain v boji proti cenzuře médií

5
(6)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Technologie blockchain přináší revoluci v mnoha směrech, včetně toho politického. Nyné ji využívají i občané Hongkongu, kteří s její pomocí bojují proti centralizované moci čínské vlády.

Snaží se Hongkong vymazat historii?

Lidé v Hongkongu bojují za řadu sociálních požadavků, které sahají od drobností až po velké požadavky, jako je jejich nezávislost na čínské vládě. K tomuto boji využívají také decentralizovaných vlastností blockchainu k ukládání svých vzpomínek tváří v tvář zjevnému pokusu čínské vlády vymazat historické záznamy související se střety mezi vzbouřenými občany a úřady.

Dne 3. května 2021 oznámila hongkongská veřejnoprávní televize RTHK své rozhodnutí vymazat veškerá videa a obsah uložený na jejích serverech a sociálních sítích, jako jsou YouTube a Facebook, a to za více než rok. Podle mluvčího vysílatele je cílem tohoto kontroverzního kroku sladit obsah sociálních médií s interními zásadami společnosti, která ukládá obsah pouze po dobu 12 měsíců.

Vzhledem k tomu, že sociální nepokoje v Hongkongu odstartovaly v roce 2019 a že se jedná o relevantní politický fenomén pro historii tohoto regionu, ovlivnil takový typ cenzury velkou část disentu a mnoho uživatelů se vrhlo na zálohování pořadů a zpravodajství o zvláštních událostech, jako jsou útoky v Yuen Longu.

Využití blockchainu v boji proti cenzuře

Obsah však nelze jednoduše znovu nahrát na streamovací platformy, protože RTHK vlastní autorská práva na takový materiál a mohla by jednoduše požadovat jeho smazání, takže decentralizace je klíčem k zachování zpravodajství o událostech. A právě zde přichází na řadu blockchain.

Podle zprávy serveru Quartz používají lidé v Hongkongu blockchain k ukládání zpravodajství o důležitých událostech a k ochraně takového obsahu před vládní cenzurou.

Není to poprvé, již v roce 2018 někdo použil ETH transakci k uložení obsahu otevřeného dopisu, který zveřejnila studentka, jež odsoudila nátlak ze strany svých učitelů, aby přestala udávat případ sexuálního zneužívání. Dopis zmizel ze sociálních sítí, ale v záznamech ETH blockchainu zůstal nezměnitelný.

LikeCoin

Při současných poplatcích však není ukládání velkého množství informací v Ethereu možné, a tak technologičtí nadšenci vyvinuli vlastní blockchain: LikeCoin.

Služba LikeCoin funguje na dvou frontách. Zaprvé zajišťuje uložení obsahu v systému IPFS a zadruhé zajišťuje, že s obsahem nebylo manipulováno, a to uložením metadat do vlastního blockchainu, podobně jako to některé projekty udělaly s dezinformacemi během pandemie.

Jakákoli změna obsahu vyvolá kompletní změnu v uložených metadatech, takže bude snadné odlišit nezfalšované soubory od upravených.

K tomu LikeCoin používá protokol digitálního registru nazvaný International Standard Content Number (ISCN), který slouží ke katalogizaci metadat. Síť se rozrůstá a již ji využívají nezávislá média, například Stand News a Citizen News, a s postupem času se bude pravděpodobně dále rozšiřovat.

Závěr

Blockchain má potenciál změnit mnoho věcí. Cenzura ze strany médií je jedna z věcí, která by rozhodně změněna být měla.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img