Může blockchain chránit žurnalistiku před cenzurou?

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Žurnalistika čelí bezprecedentním útokům, pokusům o cenzuru a šíření falešných zpráv po celém světě. Aplikace blockchainu a technologie distribuované knihy (DLT) pomáhají ověřovat mediální obsah, uchovávat záznamy a udržovat integritu žurnalistiky.

Od pronásledování generální ředitelky společnosti Rappler Marii Ressa na Filipínách za urážku na cti, přes zatýkání reportérů a mediálních magnátů v Hongkongu až po zakladatele Wikileaks Juliana Assange, kterému hrozí po vydání do USA více než 100 let vězení, pozorovatelé médií říkají, že vyhlídky na svobodu tisku jsou bezútěšné.

„Novinářské instituce, pracující samostatně bez zasahování ze strany státních činitelů nebo zahraničních subjektů, jsou v nebezpečí, v některých zemích více než v jiných,“

Uvedl Bernat Ivancsics, výzkumný pracovník v Centru pro digitální žurnalistiku.

“To, co vidíme v extrémních případech, jako na Filipínách, v Hongkongu, pevninské Číně či v současné době v Bělorusku,  Brazílii a východní Evropě, se nyní vkrádá i do západních a rozvinutých zemí.”

Blockchain v žurnalistice

Řada novinářských organizací proto nyní experimentuje s blockchainem.

Např. projekt z New York Times “Provenance Project”, který vytvořil metodu proof-of-concept pro to, jak lze obrázky autentizovat a zaznamenávat na blockchainu, aby se zabránilo šíření upravených obrázků.

Projekt simuloval platformu sociálních médií, kde by uživatelé byli schopni rychle zkontrolovat, zda byla fotografie na webu upravena, a to poskytnutím transparentního záznamu o všech změnách a použití obrázků na webu.

Podle Ivancsicsa, který pracoval na projektu New York Times, je skutečnou hrozbou v žurnalistice prevalence obrazů, které jsou levně vytvářeny a snadno sdíleny na sociálních sítích a narušují pravdivost událostí ve zprávách.

New York Times dospěl k závěru, že prototyp pomohl informovaně posoudit autentičnost fotografií na sociálních médiích, je však zapotřebí více práce, aby byl uživatelům snadno přístupný.

Projekt CIVIL

Dalším projektem je Civil, což byl pokus o změnu financování žurnalistiky pomocí tokenů. Ten však v roce 2020 ukončil provoz kvůli podobným problémům s přístupností.

“Civil měl potenciál převratu ve způsobu, jakým je žurnalistika financována, vytvářena a distribuována bezpečným, ověřitelným a kvalitním způsobem,”

uvedl profesor klinického práva na brooklynské právnické škole Jonathan Askin.

Použití této blockchainové technologie však nebylo dostatečně plynulé, široce přijaté nebo dostatečně dobře pochopené, aby umožnilo novinářům a čtenářům plně využívat potenciál platformy.

“Poučíme se z těchto raných experimentů a vytvoříme životaschopnější platformy pro financování, tvorbu a distribuci obsahu založené na blockchainu, převážně bez dohledu mediálních magnátů,”

řekl Askin.

K dosažení těchto cílů zbývá ještě hodně práce, zejména pokud jde o využívání funkcí blockchainu jako decentralizovaného a ​​neměnného úložiště informací jako nástroje proti cenzuře.

“Využití blockchainu pro informační bezpečnost z hlediska šíření informací a decentralizovaného šíření informací nebylo dosud prozkoumáno. Přinejmenším v USA a některých západoevropských zemích teď nevidím motivaci zkoumat tento typ využití blockchainu,”

uvedl Ivancsics.

IPF projekt

InterPlanetary File System (IPFS) je příkladem společnosti, která používá kombinaci distribuovaných knih, blockchainu a kryptoměn k bezpečnému a decentralizovanému ukládání dat a obsahu, jako jsou články.

IPF projekt umožnuje uživatelům zobrazit přesnou kopii obsahu nezávisle na tom, kde je hostován nebo zveřejněn. To jim umožňuje kanonicky odkazovat a hostovat konkrétní snímek článku, i když je později upraven nebo odstraněn původním poskytovatelem.

Protokol IPFS se používá k dokumentaci dat, která by mohla být politicky ohrožena pro pozdější analýzu a odpovědnost. Například iniciativa Environmental Data & Governance Initiative použila IPFS k dokumentaci údajů o změně klimatu během amerických voleb v roce 2016, aby bylo zajištěno, že bude zachována i přes škrty financování USAID .

Blockchain proti falešným zprávám

Použití blockchainu k udržení transparentního a veřejného záznamu může být nejbezprostřednějším využitím této technologie, zejména když se šíří zvěsti a falešné zprávy na sociálních médiích a nadále formují globální geopolitiku a ekonomii.

“Můžeme časově označit obsah a dokázat jeho autenticitu komukoli”

Uvedl Jim Nasr, CEO vývoje blockchainových aplikací Acoer.

Forkast.News spolupracuje se společností Acoer na využití služby sledování autenticity NewsHash. Čtenáři mohou naskenovat QR kód níže a ověřit na DLT Hedera Hashgraph, zda je tento článek nebo video autentické.

Naskenováním výše uvedeného QR kódu zobrazíte ověření tohoto příběhu

Acoer vyvinul pilotní systém pro žurnalistiku, jehož cílem je vyvinutí sledovače zpráv, který zaznamenává a razí hash článků do distribuované knihy Hedera Hashgraph DLT, tzn. že je článek rozeznatelný oproti falešným zprávám.

NewsHash, žurnalistika, DLT
Plán, jak by mohly být blockchain a DLT v žurnalistice v průběhu času použity prostřednictvím NewsHash. Obrázek: Forkast.News 

 

Řešení problému falešných zpráv a cenzury může být kombinací decentralizovaného hostování obsahu a autentizace s povoleným blockchainem.

“Infrastruktura blockchainu s tím určitě může pomoci, zvláště pokud nemáte jen důkaz, ale samotný obsah je decentralizovaný a distribuovaný na mnoha uzlech,”

řekl Nasr.

Další aplikace – skóre spolehlivosti a pravdivosti

Další potenciální aplikace může zahrnovat použití algoritmů zpracování jazyka k měření věrohodnosti obsahu v článcích a k a ukládání těchto informací prostřednictvím DLT nebo blockchainu tak, aby čtenáři mohli snadno zkontrolovat přesnost výroků.

Kombinace těchto technologií by mohla poskytnout čtenářům skóre spolehlivosti, které jim pomůže posoudit, zda jsou články důvěryhodné. Tento navrhovaný systém by vyžadoval, aby konsorcium prověřených novinářů v průběhu času spolupracovalo na používání systému hodnocení, což by v průběhu času vytvořilo velký záznam obsahu a autorů i jejich důvěře prostřednictvím síťového efektu.

Stejný systém lze použít také ke zjištění, zda byl článek cenzurován nebo do jaké míry článek ve srovnání s jinými články vynechává informace relevantní pro čtenáře.

Závěr

Zatímco blockchain aplikovaný na žurnalistiku je stále ve své experimentální fázi, odborníci se shodují, že má potenciál pomáhat toku informací a zmírňovat šíření dezinformací, cenzury a předcházet manipulaci, kterou můžeme vidět pravidelně v médiích po celém světě.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img