02.06.21 Technická analýza ETH/USD – květnová svíce ve znamená extrémní volatility

4.6
(10)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Po včerejší analýze na Bitcoin (BTC) bude lepší, když dnes přejdeme třeba na Ethereum (ETH). U Bitcoinu nemáme vůbec co řešit, protože kurz pořád setrvává uvnitř toho praporku/trianglu. Dokud nedojde k průrazu, asi se budeme věnovat jiným trhům. V každém případě je volatilita menší a menší, takže se snad již v druhé polovině aktuálního týdne rozhodného pohybu dočkáme.

Co se týče Etherea, i přes ten drastický pád byl trh schopen se udržet nad 2 000 USD. Psychologická hladina tedy vydržela a dokonce byla pěkná snaha o umazání části ztrát. V jednu chvíli se dařilo ztrátu smáznout skoro o 50 %, což je pěkné. Leč v konečném důsledku byli nakupující zatlačení zpátky a i když je nyní snaha pomalu růst, zatím je to takové nijaké.

Aktuální situace na 1M TF ETH/USD

ETH

Když máme za sebou měsíční close, tak je určitě na místě si měsíční graf na logaritmickém měřítku rozebrat. Květnová svíce není vyloženě medvědí, protože má podobu tzv. Long Legged Doji. Což v nejhorším případě můžeme interpretovat jako zřetelné zaváhání. A vzhledem k tomu, že se jedná o specifické Doji, ono zaváhání bylo doprovázeno velmi silnou volatilitou.

Jinak celková ztráta od ATH po low činí asi 60 %, což tak nějak odpovídá tomu, před čím jsem varoval. Dalo se očekávat, že pokud Bitcoin hlouběji dropne, Ethereum udělá ponor v rozsahu 50 – 70 %. Na tomhle se muselo spálit hrozně moc lidí. Jak jsem již říkal, ETH se podařilo vydržet nad psychologickými 2 000 USD, což je jistě pozitivní.

Fakticky je struktura trhu stále v pohodě, ale je potřeba si uvědomit, že i na měsíčním grafu Bitcoinu se dubnová svíce zavřela jako Doji. Co následovalo, víme. Ethereum bylo prostě dost silné, takže jestli se trh překlopil na medvěda, na vyšších časových rámcích se nám to potvrdí opožděně.

Opakuji tedy, že tržní struktura je v pohodě, stále platí technický uptrend. Nicméně, musím upozornit, že samotný propad nevypadá na logaritmickém grafu tak hrozivě. Když bychom přepnuli na lineární, graf, tak je dost rozbitý, protože máte uprostřed obrazovky obrovskou „johanu“. Drop o 60 % není ani náhodou normální korekce. Spíš jde o začátek medvěda, který ovšem není na tomto trhu potvrzený.

Indikátory

Vrchol měsíčního RSI máme na 91,42 bodech a nynější hodnoty jsou téměř 88 bodů. Trh se z pohledu RSI pročistil jenom minimálně. Na MACD neshledávám nic zajímavého.

Aktuální situace na 1W TF ETH/USD

ETH

Co se týče týdenního grafu ETH, výplach měl grády a docela silné objemy. Máme ve volume zřetelný spike, takže je pohyb jako takový potvrzený. Abych se zbytečně neopakoval, probereme si nyní jenom úrovně, které jsou z pohledu Volume Profile a Price action důležitými supporty.

V podstatě první úroveň, kterou lze považovat za silnější hladinu je 629 USD. Až zde na základě Volume Profile máme větší likviditu. Bohužel vyšší úrovně jsou dost nejisté a mohou být velmi rychle ztraceny, když dojde k panice. Abych myšlenku pořádně vysvětlil, díky Volume Profile jsme schopni najít cenové úrovně, které mohou být pro velkokapitál již zajímavé k nákupu.

Čím větší profil, tím větší pravděpodobnost, že velcí hráči budou do trhu vstupovat. Fakticky jsou tudíž nejzajímavější až úrovně 363 USD a níže. Vlastně nám tu začíná pomyslná zeď, kterou by nemělo být tak lehké prolomit. Jestli se Ethereum dostane tak nízko, je dost možné, že se zde budeme dost dlouho plácat.

Nicméně v takových chvílích je nutné býti trpělivý, protože velkokapitál trpělivý je. Nejmohutnější poptávku lze očekávat kolem cca 150 USD, kde máme i Point of Control. Bohužel by propad tak hluboko znamenal ztrátu téměř 97 %. Buďte si ale jist, že zde y nakupoval už každý. Zase jednou upozorňuji, že tím neavizuji, že se sem propadneme. Leč pokud se tak stane, je potřeba chápat okolnosti a správně zareagovat.

Indikátory

Na RSI se nám ta medvědí divergence asi uplatnila. Aktuální hodnoty jsou cca 59 bodů. MACD si ovšem v těchto chvílích zaslouží naši pozornost, protože se schyluje k bearish crossu. Jestli cena nepumpne, signál se jistě vygeneruje.

Závěrem

Jestli jsme opravdu jednou nohou v medvědím trendu, je dobré si dlouho dopředu vymezit úrovně, které jsou pro vás přijatelné k nákupu. Samozřejmě vše závisí na tom, zda chcete nakupovat na obyčejné hodlování, nebo chcete držet maximálně několik týdnů. Pokud chcete jenom hodlovat, je dobré vyhlížet ceny, které jsou až cca 85 % dole od all time high. Minimalizujete tím finanční riziko.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img