Ne, kvantový počítač vám okamžitě nedá 69 000 BTC… Tedy zatím

3.5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoinová peněženka s téměř 700 miliony dolarů je velké lákadlo – ale každý, kdo je má v úmyslu ukrást, musí nejdříve prolomit heslo…

Prolomím ti heslo, za úplatu

Kryptonadšenec Alon Gal tweetnul výzvu svým 29 900 followerům ohledně řešení, jak získat přístup k 69 370,22 bitcoinům (BTC) v hodnotě zhruba 695,4 milionů dolarů. Podle příspěvku z 8. září od Gala byla peněženka mezi hackery předávána za poslední dva roky bez úspěchu při prolomení hesla.

Záznamy z blockchainu ukazují, že transakce spojené s adresou peněženky začaly v dubnu 2013. Mnoho online fór, jako jsou All Private Keys, nabízí členům krypto komunity šanci prolomit soubory wallet.dat bitcoinového jádra se ztracenými hesly a podíl na zbývajícím zůstatku.

“Já mám tu peněženku,” řekl Gal. “Google, připoj mě ke kvantovému počítači, prosím.”

To vyvolává zajímavou otázku – jaká by byla šance, že by při použití kvantového počítače mohl někdo získat přístup k náhodné peněžence se ztraceným heslem, a to při motivaci ziskem 695 milionů dolarů?

Pokrok nezastavíš

Pokroky v kvantové výpočetní technice jsou již nějakou dobu oblastmi sporu pro zastánce kryptoměn, protože mnozí věří, že tyto stroje by mohly narušit bezpečnost bitcoinového blockchainu.

Odborníci se však v této myšlence rozcházejí. Zatímco dnešní (stále velmi primitivní) kvantové počítače nemohou blockchain a jeho kryptografii prolomit, lepší, které jsou na obzoru, by tuto schopnost už mít mohly.

Ještě v červnu si vědci v Číně dokázali vyměnit šifrovací klíč na vzdálenost 1120 kilometrů pomocí kvantového zapletení, což překonalo předchozí nejlepší pokus o 1000 kilometrů. Další pokrok v technologii by mohl potenciálně znamenat, že uživatelé budou moci autorizovat transakce mimo internet.

Pokud jde o ztracená hesla, technologie by měla mít schopnost procházet více permutací než nejlepší stroje současnosti, aby našla nezašifrovaná hesla nebo dokonce zvrátila hash.

Z 10 000 let na 3,5 minuty

V loňském roce nazval bývalý vývojář Bitcoin Core Peter Todd výkon „kvantové nadřazenosti“ počítače od Googlu, který vyřešil rovnici, která by jinak trvala vyřešit 10 000 let, za pouhé 3 minuty a 20 sekund – jako „primitivní typ kvantové výpočetní techniky, který ani zdaleka nemá šanci prolomit kryptografii“.

Ostatní, včetně Deloitte, si však nejsou tak jistí. Webové stránky účetní firmy uvádějí, že díky současné technologii kvantového výpočtu je 25 % všech bitcoinů v oběhu zranitelných vůči útoku. Pokud by bylo ukradeno dostatek mincí, trh by se mohl potenciálně zhroutit, což by narušilo důvěru v kryptoměnu.

“I kdyby každý přijal stejná ochranná opatření, kvantové počítače by se nakonec mohly vyvíjet tak rychle, že by narušily proces transakcí s bitcoiny,” uvedla firma. “V tomto případě bude bezpečnost bitcoinového blockchainu zásadně narušena.”

Závěr

Vypočítat něco, co by normálně trvalo 10 000 let za 3,5 minuty chce už nějaký výkon. Kvantové počítače mají budoucnost ne jen na poli kryptoměn, ale zároveň, ve špatných rukách, mohou být i hrozbou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Těžko říct, na jaké úrovni jsou dnes kvantové počítače, ale jsem si téměř jistý, že v době, kdy budou zvládat podobné kousky, to určitě nikdo z nás vědět nebude. A ideálně si budeme stále myslet, že žijeme ve věku primitivních kvantových počítačů, které nic neumí. Tyhle věci se prostě do světa neroztrubují. Bitcoin bude neotřesitelně bezpečný… Až pak si náhle někdo všimne, že začaly záhadně mizet mince z dávno zapomenutých, historických, peněženek, které evidentně už nikdo nepoužívá… 😉

spot_img