Průlom kvantové kryptografie odhalen, tým výzkumníků vytváří ultra bezpečnou síť

3.6
(5)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Tým vědců z různých vzdělávacích institucí udělal průlom v oblasti kvantové kryptografie po vytvoření ultra bezpečné sítě.

Nelze věřit všem

Ve výzkumném dokumentu publikovaném v časopise Science Advances vytvořil tým vedený Siddarthem Koduru Joshi z University of Bristol kvantový síťový protokol, který umožňuje přímou komunikaci více stran bez aktivního přepínání nebo ověřování důvěryhodnosti uzlů.

Před tímto průlomem byly kvantové komunikační sítě většinou omezeny na dva uživatele. Škálování bývalo tvrdým oříškem, protože představovalo řadu problémů.

“Ve většině praktických sítí je zřídkakdy možné důvěřovat každému připojenému uzlu. Kromě toho mají takové sítě tendenci používat více HW kopií odesílatele i přijímače v každém uzlu, čímž neúměrně zvyšují náklady. Druhou kategorií jsou aktivně přepínané nebo přístupové sítě, kde si smí vyměňovat klíč pouze určité páry uživatelů.”

Maximální zabezpečení při minimálních požadavcích na HW

Joshiho tým obešel problémy důvěryhodnosti a přepínání uzlů vytvořením síťové architektury, která umožňuje bezpečný přenos zapletených fotonů do všech připojených uzlů.

“Zde představujeme celoměstskou kvantovou komunikační síť s osmi uživateli, která tvoří plně propojený graf/síť (kde si každý uživatel současně vyměňuje zabezpečený klíč s každým dalším uživatelem), přičemž vyžaduje pouze osm párů vlnových délek kanálu, minimální uživatelský hardware (tj. dva detektory a modul polarizační analýzy – PAM) a žádné důvěryhodné uzly. Pouze jeden zdroj fotonových párů zapletených do polarizace je sdílen pasivně mezi všemi uživateli a nevyžaduje důvěru v poskytovatele služeb ani úpravy pro přidání nebo odebrání uživatelů.”

Vědci tvrdí, že nové řešení je vysoce škálovatelné při zachování minimální infrastruktury a hardwaru potřebného k vybudování ultra zabezpečené kvantové komunikační sítě.

Závěr

Kvantové počítače mají obecně velmi velký potenciál ne jen v oblasti kryptoměn a blockchainu. Do světa kryptoměn mohou přinést velké zabezpečení sítě, protože není možné věřit úplně každému, kdo se v síti nachází.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img