DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 8.díl

3
(3)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

V prvním dílu tohoto seriálu jsme se obecně seznámili s DeFi projekty. Řekli jsme si, co to DeFi projekty jsou a jaké jsou jejich základní principy. Ve druhém a třetím dílu jsme si srovnali DeFi a Fintech a rovněž jsme si uvedli výhody decentralizovaných financí. Ve čtvrtém, pátém a šestém dílu jsme se seznámili s jednotlivými oblastmi, ve kterých se DeFi uplatňují a začali jsme se seznamovat s konkrétními DeFi projekty. V minulém sedmém dílu jsme dokončili povídání o DeFi projektech a řekli jsme si pár slov o pozici DeFi v současnosti a o hrozbách, které se nad DeFi vznášejí. V dnešním dílu se podíváme na to, jak se DeFi rýmují s Bitcoinem.

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 1. díl

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 2. díl

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 3. díl

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 4.díl

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 5.díl

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 6.díl

DeFi jako hybná síla současného kryptosvěta – 7.díl

Nejpopulárnější DeFi blockchain

Valná většina DeFi platforem je postavena na blockchainu Etherea (ETH). V první třicítce nejpopulárnějších DeFi platforem najdete samé Ethereum platformy, až na výjimku Lightning Network, která využívá blockchain Bitcoinu (BTC).

Stejně tak i mnoho DeFi startupů se spoléhá na blockchain Etherea, ale nelze říct, že by jej chtěly využívat všechny. Takovou černou ovcí je například projekt BiDAO, nové ICO, které si klade za cíl vybudování vůbec prvního DeFi na blockchainu Binance.

Jedním z problémů, kterému čelí v současné době platformy DeFi založené na blockchainu Etherea, je nedostatek likvidity. Proto se řada projektů snaží vyřešit tento problém tím, že pro svůj projekt DeFi využívá blockchain Bitcoinu.

Bitcoin a DeFi

Jak již bylo uvedeno výše, Ethereum je jednou z nejpopulárnějších sítí pro služby DeFi. Odborníci na kryptografické technologie nyní pracují na tom, aby stejné služby DeFi přenesli i do blockchainu Bitcoinu.

To znamená, že provádění inteligentních smluv souvisejících s provozem decentralizovaných finančních aplikací bude probíhat v síti Bitcoinu. Bitcoin historicky postrádal funkci inteligentního kontraktu, ačkoli mnoho řešení stavělo vrstvy na vrcholu jeho sítě. A nyní DeFi, které byly většinou omezen na Ethereum, přichází na Bitcoin.

Projekty, které přináší DeFi na Bitcoin

tBTC – podobně jako WBTC, tak i tBTC je podpořen Bitcoinem v poměru 1:1. tBTC je projekt vyvinutý společnostmi Summa, Cross-Chain Group a Keep Network a umožňuje držitelům BTC bezpečně převést své bitcoiny na token ERC-20 tBTC a naopak bez potřeby zprostředkovatele.

WBTC – Wrapped Bitcoin spojuje sílu Bitcoinu s flexibilitou ERC-20 tokenu. Uvedení BTC do Etherea umožní využít obrovský objem, který Bitcoin má na aplikacích Ethereum, jako jsou aplikace DEX a DeFi. Příchod objemu BTC pomůže Dapps postavené na síti Ethereum prosperovat.

Liquality – usnadňuje obchodování mezi tokeny založenými na Bitcoinu a Ethereu. Projekt je popisován jako atomové swapy, které umožňují přímé a bezrizikové obchodování s partnery, což eliminuje potřebu nákladných výměnných služeb, které jsou často také cílem hackerů.

Atomic Loans – jak již bylo uvedeno dříve, kryptopůjčky jsou jedním ze základních artiklů DeFi. Atomic Loans se snaží přinést kryptoúvěry přímo na Bitcoin prostřednictvím atomových půjček. Mainnet je již v provozu. Můžete použít Bitcoin jako záruku, abyste získali půjčku ve stablecoinech. Tímto způsobem splníte své potřeby likvidity bez prodeje svých bitcoinů. Po celou dobu budete mít pod kontrolou své soukromé klíče.

Výhody Bitcoin DeFi

Bitcoin je nezpochybnitelným králem všech kryptoměn. Má jednu z nejsilnějších sítí v tomto prostoru a každá Dapps, která běží na Bitcoinu, získá bezpečnostní sílu celé této sítě.

silná síť – blockchain Bitcoinu je pravděpodobně nejsilnější a nejbezpečnější veřejná síť na světě, ke které má každý přístup.

likvidita – Bitcoin má největší objemy obchodování ze všech obchodních párů a uvedení DeFi do Bitcoinu pomůže přinést likviditu DeFi Dapps.

viditelnost značky – takřka každý na tomto světě již slyšel o Bitcoinu. Má také svou přezdívku – digitální zlato. To o Ethereu říci nemůžeme. Viditelnost značky pomáhá přilákat masy ke známé službě na blockchainu.

Závěr

DeFi je určitě jednou z nejzajímavějších věcí, která hýbou současným kryptosvětem. Tento humbuk okolo DeFi je často srovnáván s boomem okolo ICO. Na rozdíl od ICO to však vypadá, že životnost DeFi nebude pouze krátkodobá.

Vzhledem k tomu, že si inflace na tradičních trzích vybírá svou daň, budou lidé hledat alternativní investice. Nicméně investoři nechtějí vkládat své prostředky do něčeho, s čímž se nic neděje. S DeFi může každý vydělávat úroky nebo je využít k získání kapitálu bez nutnosti likvidace svých digitálních aktiv.

Ještě důležitější je ovšem ten fakt, že se DeFi chystá zcela změnit strukturu finančního systému a jednoho dne může dát moc zpět do rukou zákazníků tak, že jejich finanční osud nebude dán na milost a nemilost institucím.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img