V průběhu několika posledních let se Tether stával poměrně často zdrojem různých debat a pochybností. Řešilo se, jestli je toto digitální aktivum vůbec kryptoměnou, jestli je legitimní či zda je bezpečné v něm držet finanční prostředky.
K lepšímu pochopení funkce Tetheru je třeba si odpovědět na otázky: Co to vlastně ty stablecoiny jsou a jaká je jejich funkce. Poměrně obšírně jsme se jim věnovali v minulých článcích, takže pro zájemce přidávám dva zajímavé odkazy k prostudování: Rok 2020 bude rokem stablecoinů – Jaká je jejich role v novém digitálním světě finančnictví? a Není stablecoin jako stablecoin – jak se v nich vyznat?
Stablecoiny nám nabízí poměrně pestrou škálu výhod a mnoho kryptoměnových burz se pustilo do vývoje vlastních mincí. Z těch nejznámějších jmenujme alespoň Huobi, Gemini, Coinbase či Circle.
Proč jsou stablecoiny zapotřebí?
Stablecoiny jsou dočasným řešením aktuálních problémů na trhu. Trh s kryptoměnami je stále velice malý a velká míra volatility existuje i u těch největších aktiv. Do doby, než trh dospěje a nebude již tak snadné s cenou manipulovat, jsou stablecoiny vhodným řešením pro zajištění zisků, ochranu investic či využití arbitrážních příležitostí.
Co vlastně je ten Tether?
Tether patří do skupiny zajištěných (collateralized) stablecoinů. To znamená, že tokeny Tetheru by měly být kryty v poměru jedna k jedné k americkému dolaru. Na drtivé většině kryptoměnových burz je Tether běžně přijímán, což v očích mnoha investorů také zvyšuje jeho důvěryhodnost, likviditu a bezpečnost (i když existuje jen málo důkazů o fyzicky zajištěných aktivech vůči Tetheru). V průběhu času navíc došlo ke změně podmínek a Tether tak drží v rezervách nejen americký dolar, ale i další tradiční aktiva, pravděpodobně zlato, ropu, dluhopisy, cenné papíry…
Vznik Tetheru
Vznik Tetheru se datuje do listopadu 2014 a pojí se se třemi jmény:
- Brock Pierce – ředitel Bitcoin foundation, propagátor a zastánce EOS
- Reeve Collins – podnikatel
- Craig Sellars – softwarový inženýr
K vytvoření Tetheru bylo využito řešení OmniLayer, což je plně decentralizovaná platforma, postavená na vrcholu bitcoinového protokolu.
Tether není vázán na jedinou konkrétní banku nebo vládní orgán, což z něj činí dokonalé řešení pro decentralizovaný trh, nebankovní subjekty a vůbec všechny, kteří chtějí z nějakých důvodů zůstat skrytí.
Jak Tether získat?
Tokeny Tetheru si můžete snadno zakoupit přes web společnosti, ale asi nejednoduší způsob, jak Tether získat, je přes burzy. Téměř každá krytoměnová burza hostí nějaký stablecoin a drtivá většina z nich bude nabízet právě Tether.
Proč vlastně burzy mají zájem nabízet stablecoiny? No, to je docela jednoduché. Nabízením stablecoinů na burze umožníte obchodníkům efektivně zajistit jejich zisky a ti budou častěji obchodovat. Stablecoiny jsou perfektní alternativou k extrémní volatilitě trhu a burzy tak získají více poplatků za obchody, které se na jejich platformě uskuteční.
Je bezpečné držet Tether?
Osobně bych řekl: Ano, je o docela bezpečné.
Kryptoměnový trh má před sebou ještě dlouhou cestu, než se ty nejlepší aktiva stanou poměrně stabilními. Bitcoin samotný nám téměř každý měsíc předvádí pohyby mezi 10 – 20 procenty. Pro většinu obchodníků to není příliš stabilní uchovatel hodnoty.
Proto je “přiměřeně bezpečné” držet některé rezervy v Teteru, ale ne v nijak velkém množství. Trh se mění velmi rychle a nikdy nevíte, kdy regulace nebo nějaké chyby způsobí digitálnímu aktivu problémy. Řekl bych tedy, že Tether je bezpečný pro obchodování, je fajn v něm mít uložené nějaké rezervy, ale ne velké množství. Je stále bezpečnější mít své prostředky uloženy v některých dalších hlavních aktivech na cold peněženkách (třeba na HW peněžence od Ledgeru), a to i přes již zmiňovanou vysokou volatilitu.
Závěr
Celkově je Tether skvělých řešením aktuálních problémů, se kterými se trh potýká. Pravděpodobně to bude trvat ještě nejméně dalších 5 let, než jej začnou nahrazovat stabilnější mince, nebo než samotné země začnou používat své vlastní stabilní fiat páry pro obchodování s digitálními aktivy na otevřených trzích.