Bitcoin versus zlato: jak ověřit pravost?

3.6
(7)

Zprávy a souhrny

Nic Carter je partnerem v Castle Island Ventures, který je veřejným fondem se zaměřením na blockchain. Je také spoluzakladatelem Coin Metrics, startupu analyzujícím blockchain a následující článek vychází z jeho publikace.

Zlato

Jaký je rozdíl mezi Bitcoinem a jeho analogovým bratrancem zlatem? Dalo by se samozřejmě říci dělitelnost nebo fyzická podoba. Opravdovým rozdílem je podle Nica ověřitelnost.

Ověřitelnost a přechovávání

Vezměme si například takovou hromádku zlata. Pokud není k dispozici spektrometr (který stojí nějakých 13 000 USD), potom vám nezbývá než důvěřovat druhé straně, že zlato je opravdové. To by ještě nebyl takový problém, pokud ale nemáte mnou svěřené zlato (řekněme, že jsem ho koupil jako komoditu online; pozn. redakce). Teď bych měl problém. Svěřil jsem vám své zlato – asi výměnou za nějaké IOU – ale nemám žádnou možnost na dálku ověřit, že to zlato máte někde bezpečně uložené.

Mohl bych vám zkrátka důvěřovat. Ale pokud se vy sám nevynasnažíte ověřit pravost, tak potom musíte ověřit všechny ostatní strany jako dodavatele, těžební společnost, přechovatele a tak dále. A ti musí zase ověřit, že všichni jejich partneři jednají, jak bylo smluveno. V nejlepším případě bude zlato uchované na místech, jako je London Bullion Market Association (která spravuje zlato v hodnotě na 400 miliard USD), které ji zřídkakdy opouští, aby nedocházelo k podvodům. Cena neustálého (pr)ověřování je zkrátka velmi vysoká.

Co na to Bitcoin?

Na druhé straně spektra najdeme Bitcoin. Jak ověříme, že Bitcoin který k nám směřuje, je pravý? A proč bych měl věřit, že ho skutečně vlastníte? Díky kryptografii veřejného klíče je to triviální. Nejpohodlnější cesta u Bitcoinu je potom použití signmessage RPC příkazu, který je v softwarech jako Bitcoin Core nebo Electrum. To vám poskytne text, který spárujete s vaším osobním klíčem a tím vytvoříte důkaz, že vlastníte nějaký daný UTXO. Toto stačí k tomu, abych s jistotou věděl, že vy kontrolujete nějaké jisté množství Bitcoinu v tomto bodě v čase.

Závěr

Nespornou výhodou Bitcoinu oproti analogovým formám komoditních platidel je snadná ověřitelnost jeho ‘pravosti’. Stejně tak snadno se dá ověřit, že ten, kdo tvrdí, že Bitcoin na druhé straně světa vlastní, ho opravdu vlastní. Z tohoto hlediska mají kryptoměny rozhodně navrch.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: