Bitcoin nikdy nebude skutečně soukromý, říká Andreas Antonopoulos

2.5
(2)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Andreas Antonopoulos říká, že Bitcoin pravděpodobně nikdy nebude mít takové funkce ochrany osobních údajů, jako má například Monero (XMR).

Pravděpodobně se nedočkáme příliš brzy

Andreas Antonopoulos říká, že by u Bitcoinu rád viděl více funkcí ochrany osobních údajů, ale je nepravděpodobné, že k nim někdy brzo dojde.

Dne 7. července, v živém vstupu otázek a odpovědí na svém YouTube kanále uvedl, že Bitcoin (BTC) pravděpodobně nebude implementovat funkce ochrany osobních údajů podobné těm, které používá Monero (XMR).

Antonopoulos řekl, že implementování takových funkcí u kryptoměny, jako je BTC, „by vytvořilo obrovské množství kontroverze“. Navíc řekl, že jeho struktura prostě neumožňuje chytré podpisy a tajné adresy:

„Myslím, že to, co brzy uvidíme, jsou Schnorr, Taproot a Tapscript, které otevírají dveře mnoha vylepšením, ale stále se netýkají zero-knowledge proofs ani typů chytrých podpisů a tajné adresy, které můžeme najít v Moneru. Bitcoin není mince na ochranu soukromí.“

Efektivní funkce ochrany?

Funkce, na které Antonopoulos odkazuje – Schnorr, Taproot a Tapscript (skriptovací aktualizace na Taproot), byly ostatními v kryptokomunitě okomentovány, že mají potenciál učinit Bitcoin více soukromým.

Andrew Poelstra, ředitel výzkumu v blockchainové firmě Blockstream, označil Taproot za systém, který by mohl způsobit, že jakákoli transakce bude na blockchainu BTC téměř nerozeznatelná. Poznamenal však, že „částky transakcí a transakční graf jsou stále nechráněny, což je mnohem obtížnější problém k řešení“.

Další možností jsou schémata více podpisů (MuSigs) od Schnorr. Poelstra uvedl, že se pomocí této metody neodhalí původní sada signatářů ani se neposkytuje počet signatářů pro MuSig transakce.

Závěr

Bitcoiny lze považovat za spíše pseudonymní, než za plně anonymní, protože mnoho transakcí na blockchainu BTC lze i přes tato vylepšení ochrany soukromí sledovat. Proto, pokud opravdu chcete být anonymní, je lepší používat jiné kryptoměny, například Monero.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: