Bitcoin by mohl nalomit dominanci dolaru jako globální měny

0
(0)

S nárůstem ceny Bitcoinu (BTC) dochází k oživení zájmu o investice do kryptoměn. Firmy a vlády se začínají v tomhle odvětví teprve pomalu rozkoukávat. Většinou chtějí kryptoměny využívat, či nějak regulovat. Uvědomují si, že kryptoměny by mohly například odříznout vliv vlád.

Jak Amerika protlačila svou cestu na vrchol

Od konce druhé světové války se Spojené státy ujaly role de facto globálního lídra. Po druhé světové válce se 44 nejmocnějších zemí sešlo na konferenci v Bretton Woods, aby diskutovalo o budoucnosti mezinárodních vztahů a globální ekonomiky. Požadovaným výsledkem konference bylo ustanovit, jak by země vzájemně platily za vývoz a dovoz. Reprezentovat Británii byl John Maynard Keynes, jméno, které potřebuje malý úvod.

Globální měna Bancor

Keynes navrhl zavedení globální měny nazvané „Bancor“, která by mohla být použita pro mezinárodní obchody. USA pod Franklinem Rooseveltem měly různé plány a dychtivě prosazovaly svou nadvládu, nutily Británii a ostatní státy, aby používaly USD jako globální měnu. Británie si byla vědoma svého slabého postavení v důsledku války, protože jim USA pomáhaly. V obdobné situaci byly i ostatní státy.

O téměř 75 let později země po celém světě vyrovnávají své vzájemné dluhy v USD, zatímco jiné dokonce zavádějí USD ve snaze kontrolovat inflaci.

Ovládejte peníze, ovládáte svět

Každá velká země dnes čelí množství hospodářských problémů. Čína je v obchodní válce s USA, Indie musí nakupovat ropu z jiných zemí z důvodu sankcí vůči Íránu a země EU, historičtí spojenci USA také trpí obchodními válkami.

Prezident USA, Donald Trump zaujal vůči Číně negativní postoj. Čína produkuje mnohem více než potřebuje a vyváží přebytky do Ameriky. Čínské zboží má cenovou konkurenční výhodu v důsledku levné výroby a manipulace Číny s jejich měnou a to se USA nelíbí.

USA také chtějí, aby si Indové našli nový zdroj ropy kvůli ekonomickým sankcím, které uvalily na Írán. Indie tedy nakupuje ropu z Venezuely. Přišla nabídka, že dostane slevu na ropu, pokud nakoupí ropu za národní kryptoměnu Venezuely. Ale přeprava velkého množství ropy z Jižní Ameriky do jihovýchodní Asie způsobí, že cena již nebude tak výhodná.

Kryptoměny místo USD

Když Japonsko nakoupilo zboží z Ruska, splatilo svůj dluh tím, že Rusku poskytlo požadované množství rublů. Pokud by však Japonsko nemělo ve svých devizových rezervách žádné rubly, jedinou možností až do teď bylo, aby použilo USD. Řešením by právě mohlo být zavedení BTC.

Bitcoin má moc vzdorovat všem autoritám, dokonce i mezi dvěma suverénními nezávislými národy. Pokud by se Japonsko rozhodlo, že už nechce používat USD, mohlo by převést hodnotu přes Bitcoin do Ruska a Rusko by mohlo vyměnit Bitcoin za ekvivalentní množství rublů. To by pomohlo zemím nejen snížit potřebu USD jako globální měny, ale také ukončit dominanci Ameriky a vliv jejích ochromujících sankcí, které uvaluje na různé země.

Hlavním problémem Bitcoinu je dnes volatilita. Řešením problému je umožnit uživateli a příjemci provádět transakce za použití stejné základní hodnoty.

Bohužel, většina funkčních stabilizátorů hodnoty je centralizovaných. Měna, která by mohla být potenciálně manipulována jedním subjektem, je nebezpečná. Ve skutečnosti by jakákoli centralizovaná kryptoměna opět způsobila stejné problémy, které nyní přináší používání USD.

Decentralizace je jediným řešením.

Změna již začala

Index DXY, který měří hodnotu dolaru vůči jiným měnám, klesá s tím, jak roste cena Bitcoinu. To není náhoda, protože na základě historických údajů je doloženo, že když DXY klesá, Bitcoin vždy roste. Vedoucí strategií společnosti ING, Chris Turner, věří, že Bitcoin by mohl znamenat oslabení dominance dolaru.

Také se snížily výdaje na zajištění oproti USD, což ukazuje, že síla dolaru klesá v globálním měřítku. Čínští investoři využívají kryptoměny, aby překonali určitá obchodní omezení. V Indii zase fenomén FUD (fear, uncertainty and doubt) podpořil vědomí o kryptoměnách a to vedlo k nárůstu poptávky v zemi.

Každý čeká na to, až revoluce začne, ale ta zřídka začíná velkým třeskem. Začíná pomalu, ale brzy budou vlády nuceny nejen regulovat, ale budovat konkurenční systém.

Závěr

Stane se Bitcoin opravdu globální decentralizovanou měnou, která bude globálně přijímána? Větší prosazení Bitcoinu by přineslo oslabení USD na globálním trhu. Dokážete si představit BTC jako nástroj pro mezinárodní obchody?

Co číst dál?

7 zemí, kde nemusíte kryptoměny danit

Zdroj: btcmanager.com

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Hmm

Hmm, dle mého názoru Bitcoin zůstane spíš na pozici investic a spekulací (něco jako dnes zlato nebo drhokami), možná se s ním občas nějaký obchod uzavře, ale nějaké masivní obchodování v celosvětovém měřítku to nebude. Jesli USD něco upozadí, tak to bude jiná vyspělejší kryptoměna. Nebo to spíš ani kryptoměna nebude, ale nějaký nový globální uměle vytvořený fiat, podobně jako Euro.

Kudrna

Pokud budu pokračovat v úvaze, je mnohem bezpečnější využít na tyto platby zlato než volatilní kryptoměny založené pouze na víře v její hodnotu, pro zjednodušení navázat alokované fyzické zlato na kryptoměny. Proč asi mají centrální a národní banky v rezervě fyzické zlato, určitě v budoucnu počítají s možností kolapsu současného systému. To by se potom mohlo zažít něco dít v oblasti vývoje a implementace krypta. Švýcaři by určitě rádi poskytli garanta jako uchovatele fyzického zlata ve svých trezorech bank a ostatní by se určitě také rádi přidali. Historicky mají Švýcaři ke zlatu velice blízko a také mají zkušenosti s bankovnictvím jako nikdo jiný ve světě, dále je to neutrální země uprostřed Evropy, geograficky, stabilní ekonomika, přímá demokracie, geograficky dobře umístěna. Když už stálo tolik úsilí a peněz vytěžit zlato, kterého je také omezené množství v zemské kůře.
Je škoda ho nevyužívat jinak než jako komoditu.

Hmm

Jasně, souhlas, navázat zlato na nějaké krypto by šlo. Nikdo přeci nebude posílat jako platidlo fyzické zlaté cihly 🙂
Jen by asi neprošlo to Švýcarsko i když bych jim to přál. Za prvé by to nezkously ty podělaný amíci, který by chtěli ovládat celou zemi a za druhé hodně lidem leží v žaludku, že velká část švýcarského zlata je nacistického původu.

pietro

Proboha.. hlavní úlohou zlata rozhodně nejsou spekulatiovní obchody. Jeho hlavní úlohou je, že jde o NEJBEZPEČNĚJŠÍ ZPŮSOB ULOŽENÍ HODNOTY!

Mecky

Proboha, už přestaňte s tou fantasmagorickou věcí, jako že by nějaká decentalizovaná věc jako je Bitcoin, mohla nahradit tradiční měny. Žádná vláda na světě nic takového nikdy nedovolí. Když, tak se jen budou inspirovat, vytvoří vlastní krypto, které budou moci ovládat a jen z toho zásadního čím je BTC a jiné, zůstane rychlost a cena za posílání. Sám jsem hodler BTC, ale zas tak naivní fakt nejsem.

Hmm

Samozřejmě máš pravdu, že v brzké době to u žádné “normálně” rozvinuté země v seriozním měřítku nemůže projít. Historie klasického bankovnictví je tak hluboce zakořeněna a je na ní navázaných tolik prostředků, že nemůže být během pár let nahrazena nějakou kryptoměnou.
Kryptoměnu bych spíš viděl jako paralelní prostředek, který by dokázal běžet souběžně s klasickým fiatem. Něco jako klasické auto s motorem na “ropu” a elektromobil. Elektromobily už taky fungují desítky let, ale zatím je jen utopie že by nahradily dnešní autíka.

A krom toho (určitě naštvu hromadu poblázněných kryptomaniaků), klasický fiat systém má pořád více výhod nad kryptoměnou 😀 😀 😀

Kokršpaněl

Mecky
— Proboha to nezáleží na vládě ale na lidech( tedy aspon v demokratických zemích) ty Joudo jestli BTC bude přijaté v jednotlivých zemích .To jestli nějaký obchodní řetězec bude přijímat Bitcoin nepotřebuje souhlas vlády , to že si koupím v hospodě pivo za Bitcoin nepotřebuji souhlas vlády , vše je čistě na lidech jestli přijímou BTC za svojí internetovou měnu nebo si nechají hajzl papír v podobě fiat .

Hmm

Tak to se šeredně pleteš. Ani náhodou to nezáleží na lidech. Stejně tak jako že vláda rozhodla, že v tvojí soukromé hospodě nesmí hosté kouřit. Ještě před pár lety by tomu nikdo nevěřil. A pokud vlády rozhodnou, že se v hospodách a obchodech bude platit pouze fiatem (i kvůli EET to bude možná jednodužší), tak s tim lidi neudělaj vůbec nic.

jan

už spousta ropy a dalších velkých komodit a velkých obchodu jde mimo dolar to jen ty co drží dolary nevidí

Petr

??????????????????????

Prosím vás virtuální dominanci dolarů.

Usa ma 3 trilióny dluh ,jak může mít něco hodnotu když je to v dluhů. Za druhé soukromá firma vedena židy tiskne přes firmu fed už potřetí dolar a my se tady bavíme o dominanci to snad nemyslíte vážně. Hodnota usd je stejná jako jakékoli kryptoměny a to nulova

jan

Přesně tak to je.

spot_img