Bitcoin by mohl nalomit dominanci dolaru jako globální měny

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Apple iCloud je aplikace pro sledování – tvrdí šéf Telegramu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Novogratz: Akcie Tesly jsou jako Bitcoin • Grayscale Bitcoin Trust získal licenci od americké SEC • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Večerní souhrn článků] • Šest předních centrálních bank spolupracuje na výzkumu kryptoměn • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

S nárůstem ceny Bitcoinu (BTC) dochází k oživení zájmu o investice do kryptoměn. Firmy a vlády se začínají v tomhle odvětví teprve pomalu rozkoukávat. Většinou chtějí kryptoměny využívat, či nějak regulovat. Uvědomují si, že kryptoměny by mohly například odříznout vliv vlád.

Jak Amerika protlačila svou cestu na vrchol

Od konce druhé světové války se Spojené státy ujaly role de facto globálního lídra. Po druhé světové válce se 44 nejmocnějších zemí sešlo na konferenci v Bretton Woods, aby diskutovalo o budoucnosti mezinárodních vztahů a globální ekonomiky. Požadovaným výsledkem konference bylo ustanovit, jak by země vzájemně platily za vývoz a dovoz. Reprezentovat Británii byl John Maynard Keynes, jméno, které potřebuje malý úvod.

Globální měna Bancor

Keynes navrhl zavedení globální měny nazvané „Bancor“, která by mohla být použita pro mezinárodní obchody. USA pod Franklinem Rooseveltem měly různé plány a dychtivě prosazovaly svou nadvládu, nutily Británii a ostatní státy, aby používaly USD jako globální měnu. Británie si byla vědoma svého slabého postavení v důsledku války, protože jim USA pomáhaly. V obdobné situaci byly i ostatní státy.

O téměř 75 let později země po celém světě vyrovnávají své vzájemné dluhy v USD, zatímco jiné dokonce zavádějí USD ve snaze kontrolovat inflaci.

Ovládejte peníze, ovládáte svět

Každá velká země dnes čelí množství hospodářských problémů. Čína je v obchodní válce s USA, Indie musí nakupovat ropu z jiných zemí z důvodu sankcí vůči Íránu a země EU, historičtí spojenci USA také trpí obchodními válkami.

Prezident USA, Donald Trump zaujal vůči Číně negativní postoj. Čína produkuje mnohem více než potřebuje a vyváží přebytky do Ameriky. Čínské zboží má cenovou konkurenční výhodu v důsledku levné výroby a manipulace Číny s jejich měnou a to se USA nelíbí.

USA také chtějí, aby si Indové našli nový zdroj ropy kvůli ekonomickým sankcím, které uvalily na Írán. Indie tedy nakupuje ropu z Venezuely. Přišla nabídka, že dostane slevu na ropu, pokud nakoupí ropu za národní kryptoměnu Venezuely. Ale přeprava velkého množství ropy z Jižní Ameriky do jihovýchodní Asie způsobí, že cena již nebude tak výhodná.

Kryptoměny místo USD

Když Japonsko nakoupilo zboží z Ruska, splatilo svůj dluh tím, že Rusku poskytlo požadované množství rublů. Pokud by však Japonsko nemělo ve svých devizových rezervách žádné rubly, jedinou možností až do teď bylo, aby použilo USD. Řešením by právě mohlo být zavedení BTC.

Bitcoin má moc vzdorovat všem autoritám, dokonce i mezi dvěma suverénními nezávislými národy. Pokud by se Japonsko rozhodlo, že už nechce používat USD, mohlo by převést hodnotu přes Bitcoin do Ruska a Rusko by mohlo vyměnit Bitcoin za ekvivalentní množství rublů. To by pomohlo zemím nejen snížit potřebu USD jako globální měny, ale také ukončit dominanci Ameriky a vliv jejích ochromujících sankcí, které uvaluje na různé země.

Hlavním problémem Bitcoinu je dnes volatilita. Řešením problému je umožnit uživateli a příjemci provádět transakce za použití stejné základní hodnoty.

Bohužel, většina funkčních stabilizátorů hodnoty je centralizovaných. Měna, která by mohla být potenciálně manipulována jedním subjektem, je nebezpečná. Ve skutečnosti by jakákoli centralizovaná kryptoměna opět způsobila stejné problémy, které nyní přináší používání USD.

Decentralizace je jediným řešením.

Změna již začala

Index DXY, který měří hodnotu dolaru vůči jiným měnám, klesá s tím, jak roste cena Bitcoinu. To není náhoda, protože na základě historických údajů je doloženo, že když DXY klesá, Bitcoin vždy roste. Vedoucí strategií společnosti ING, Chris Turner, věří, že Bitcoin by mohl znamenat oslabení dominance dolaru.

Také se snížily výdaje na zajištění oproti USD, což ukazuje, že síla dolaru klesá v globálním měřítku. Čínští investoři využívají kryptoměny, aby překonali určitá obchodní omezení. V Indii zase fenomén FUD (fear, uncertainty and doubt) podpořil vědomí o kryptoměnách a to vedlo k nárůstu poptávky v zemi.

Každý čeká na to, až revoluce začne, ale ta zřídka začíná velkým třeskem. Začíná pomalu, ale brzy budou vlády nuceny nejen regulovat, ale budovat konkurenční systém.

Závěr

Stane se Bitcoin opravdu globální decentralizovanou měnou, která bude globálně přijímána? Větší prosazení Bitcoinu by přineslo oslabení USD na globálním trhu. Dokážete si představit BTC jako nástroj pro mezinárodní obchody?

Co číst dál?

7 zemí, kde nemusíte kryptoměny danit

Zdroj: btcmanager.com

 

11 KOMENTÁŘE

11
Komentujte

avatar
3 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
janPetrHmmKokršpanělpietro Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Hmm
Host
Hmm

Hmm, dle mého názoru Bitcoin zůstane spíš na pozici investic a spekulací (něco jako dnes zlato nebo drhokami), možná se s ním občas nějaký obchod uzavře, ale nějaké masivní obchodování v celosvětovém měřítku to nebude. Jesli USD něco upozadí, tak to bude jiná vyspělejší kryptoměna. Nebo to spíš ani kryptoměna nebude, ale nějaký nový globální uměle vytvořený fiat, podobně jako Euro.

Kudrna
Host
Kudrna

Pokud budu pokračovat v úvaze, je mnohem bezpečnější využít na tyto platby zlato než volatilní kryptoměny založené pouze na víře v její hodnotu, pro zjednodušení navázat alokované fyzické zlato na kryptoměny. Proč asi mají centrální a národní banky v rezervě fyzické zlato, určitě v budoucnu počítají s možností kolapsu současného systému. To by se potom mohlo zažít něco dít v oblasti vývoje a implementace krypta. Švýcaři by určitě rádi poskytli garanta jako uchovatele fyzického zlata ve svých trezorech bank a ostatní by se určitě také rádi přidali. Historicky mají Švýcaři ke zlatu velice blízko a také mají zkušenosti s bankovnictvím… Číst vice »

Hmm
Host
Hmm

Jasně, souhlas, navázat zlato na nějaké krypto by šlo. Nikdo přeci nebude posílat jako platidlo fyzické zlaté cihly 🙂
Jen by asi neprošlo to Švýcarsko i když bych jim to přál. Za prvé by to nezkously ty podělaný amíci, který by chtěli ovládat celou zemi a za druhé hodně lidem leží v žaludku, že velká část švýcarského zlata je nacistického původu.

pietro
Host
pietro

Proboha.. hlavní úlohou zlata rozhodně nejsou spekulatiovní obchody. Jeho hlavní úlohou je, že jde o NEJBEZPEČNĚJŠÍ ZPŮSOB ULOŽENÍ HODNOTY!

Mecky
Host
Mecky

Proboha, už přestaňte s tou fantasmagorickou věcí, jako že by nějaká decentalizovaná věc jako je Bitcoin, mohla nahradit tradiční měny. Žádná vláda na světě nic takového nikdy nedovolí. Když, tak se jen budou inspirovat, vytvoří vlastní krypto, které budou moci ovládat a jen z toho zásadního čím je BTC a jiné, zůstane rychlost a cena za posílání. Sám jsem hodler BTC, ale zas tak naivní fakt nejsem.

Hmm
Host
Hmm

Samozřejmě máš pravdu, že v brzké době to u žádné “normálně” rozvinuté země v seriozním měřítku nemůže projít. Historie klasického bankovnictví je tak hluboce zakořeněna a je na ní navázaných tolik prostředků, že nemůže být během pár let nahrazena nějakou kryptoměnou.
Kryptoměnu bych spíš viděl jako paralelní prostředek, který by dokázal běžet souběžně s klasickým fiatem. Něco jako klasické auto s motorem na “ropu” a elektromobil. Elektromobily už taky fungují desítky let, ale zatím je jen utopie že by nahradily dnešní autíka.

A krom toho (určitě naštvu hromadu poblázněných kryptomaniaků), klasický fiat systém má pořád více výhod nad kryptoměnou 😀 😀 😀

Kokršpaněl
Host
Kokršpaněl

Mecky
— Proboha to nezáleží na vládě ale na lidech( tedy aspon v demokratických zemích) ty Joudo jestli BTC bude přijaté v jednotlivých zemích .To jestli nějaký obchodní řetězec bude přijímat Bitcoin nepotřebuje souhlas vlády , to že si koupím v hospodě pivo za Bitcoin nepotřebuji souhlas vlády , vše je čistě na lidech jestli přijímou BTC za svojí internetovou měnu nebo si nechají hajzl papír v podobě fiat .

Hmm
Host
Hmm

Tak to se šeredně pleteš. Ani náhodou to nezáleží na lidech. Stejně tak jako že vláda rozhodla, že v tvojí soukromé hospodě nesmí hosté kouřit. Ještě před pár lety by tomu nikdo nevěřil. A pokud vlády rozhodnou, že se v hospodách a obchodech bude platit pouze fiatem (i kvůli EET to bude možná jednodužší), tak s tim lidi neudělaj vůbec nic.

jan
Host
jan

už spousta ropy a dalších velkých komodit a velkých obchodu jde mimo dolar to jen ty co drží dolary nevidí

Petr
Host
Petr

??????????????????????

Prosím vás virtuální dominanci dolarů.

Usa ma 3 trilióny dluh ,jak může mít něco hodnotu když je to v dluhů. Za druhé soukromá firma vedena židy tiskne přes firmu fed už potřetí dolar a my se tady bavíme o dominanci to snad nemyslíte vážně. Hodnota usd je stejná jako jakékoli kryptoměny a to nulova

jan
Host
jan

Přesně tak to je.

Nejnovější články

[Přehled trhu] 24.01.20 Bitcoin ztratil 850 USD! [BTC] -4% [LTC] -8% [BSV] -16,25% [ETC] -9,71% [DASH] -7,9%

Bitcoin ztratil 850 USD. Bitcoin SV pokračuje v masivním propadu. Litecoin musí hledat novou podporu poté, co včera neudržel...

[Večerní souhrn článků] • Apple iCloud je aplikace pro sledování – tvrdí šéf Telegramu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...

Zakladatel Twitteru získal patent na krypto-fiat transakce

Zakladatel Twitteru a platební společnosti Square Crypto, Jack Dorsey, získal od amerického patentového úřadu patent a ochranné známky na technologii, která umožní převádět kryptoměny...

23.01 [BTC/USD] Technická analýza: Zastavíme u high low na 8 200? Ztratili jsme 800 USD od topu 2020!

Bitcoin ztratil na hodnotě 800 USD od topu v roce 2020, stále je ale 17% v plusu. Hledání nejbližší podpory a vytvoření high low pokračuje,...

Růst Bitcoinu v roce 2020: Finanční poradci otevírají klientům dveře do kryptosvěta

Po tom, co si Bitcoin sáhl 3. ledna 2020 na prozatímní dno tohoto roku (6 852 USD/BTC), se toto digitální aktivum vydalo na pozvolnou...

Doporučujeme

Japonský bývalý centrální bankéř: Libra nás pobídla, abychom brali CBDC vážně

Bývalý šéf plateb a vypořádání v Bank of Japan (BOJ) říká, že Libra od Facebooku po celém světě burcuje centrální banky, aby se vážně...

[Polední zprávy] • Vodafone opouští Asociaci Libra • Americká SEC dala k soudu další ICO • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Trhy dnes spíše stagnují a...

Je Bitcoin odpovědí na Trumpovu štedrost vůči bankám, které mají daňové úlevy na své extrémní zisky?

Bankám se daří, loni zažily rok mimořádně bohatých zisků a těší se z daňových úlev, které jim v USA servíruje prezident Trump. Extrémní zisk a...

[Hot news] Bitcoinové futures CME zdvojnásobily svůj obchodovaný objem

Dle údajů zveřejněných společností CME Group objem bitcoinových futures výrázně vzrostl za poslední týden, od uvedení na trh. CME Group nabízí bitconové futures v...