Co jsou kryptoměny? Seriál o definici a regulaci kryptoměn (1. díl)

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Jsou kryptoměny skutečně měnami, nebo něčím jiným? A jaké možnosti vlastně přicházejí do úvahy? Kryptoměny mají potenciál přinést nejen investiční možnost, ale také úplně nový přísup k ekonomice a technologiím. Špatně nastavené zákony (zákopny:) a regulace by jim tuto úlohu mohly značně ztížit. Co si o tom myslíte vy, nám nezapomeňte napsat do komentářů pod článkem. Ale nyní již nám dovolte, abychom vám k tomu podali pár informací, názorů a předpokladů, tedy podnětů k případné debatě.

Vycházejme z předpokladů – 3 předpoklady

V prvním díle si představíme možnosti, které by mohly přicházet do úvahy. Informace v tomto článku (a v dalších dílech) neberte jako nějaké dogma. Jde nám především o vyvolání diskuze na toto velmi zásadní téma pro celý svět kryptoměn. Než začneme s možnostmi, je třeba stanovit si několik předpokladů.

1 Politici musí definovat kryptoměny z hlediska zákona

Prvně jde o to, „pro koho?” Je rozdíl, co představují kryptoměny pro banky, pro občany Venezuely, jejíž fiat měna letos utrpěla asi 1000% inflaci, něco jiného jsou pro uživatele, pro tradery, něčím jiným jsou pro státy a jinak se na ně dívají obchodníci, kteří je přijímají ve svých obchodech.

Jednoznačně tedy platí, že kdokoli si může říct, že kryptoměny pro něj měnami jsou a naopak. Vycházejme proto z předpokladu, že rozhodující slovo budou mít pravděpodobně politici, až kryptoměnám dají právní úpravu.

2. Nová krypto-legislativa bude podle kryptoměn, nebude cílit na jejich změnu

Druhým předpokladem pak bude, že své rozhodnutí postaví na základě důkladného studia kryptoměn, všech jejich specifik, včetně odlišností jednotlivých konceptů a výhledu do budoucna. Doufejme, že se nepokusí měnit kryptoměny, ale na základě důkladného studia upraví zákon, aby vyhovoval tomu, co kryptoměny doopravdy představují.

Je pravděpodobné, že kryptoměny dostanou vlastní právní rámec. To znamená, že zákonodárci vytvoří speciální ustanovení na základě skutečných vlastností kryptoměn, nikoli zákony, kterými se pokusí kryptoměny změnit.

Takový zákon by měl především zjednodušit jejich používání, danění, účtování o nich a usnadnit rozvoj a využívání technologií, které kryptoměny nabízejí. Měl by investorům i uživatelům poskytnout jasný a pokud možno jednoduchý právní rámec, kterého se mají držet, aby nebyli v rozporu se zákonem.

Účelem takového zákona musí být především usnadnění danění (resp. osvobození od daně), omezení manipulací a podvodů, a tedy i ochrana investorů a v neposlední řadě umožnění a usnadnění rozvoje tohoto nového odvětví, které v sobě kombinuje aspekty ekonomiky a technologie.

3. Zákonodárci budou chtít vyjít z toho, co je tu dnes

Třetím předpokladem je, že politici budou mít pravděpodobně snahu vyjít z toho, co už tu je. Proto nyní nejprve zvážíme, jaké možnosti již aktuálně máme. To znamená, kam by se kryptoměny snad mohly dát zařadit v tuto chvíli, podle aktuálních zákonů, které tu máme dnes. Tomu, zda to opravdu lze, se budeme mimo jiné snažit přijít na kloub v následujících dílech tohoto seriálu, kde si jednotlivé možnosti rozebereme.

Jaké možnosti se nabízejí

Předpoklady jsme si již řekli, nyní přichází na řadu možnosti. Čím vším by kryptoměny mohly být, potažmo jaké funkce plní a u kterých sice zatím pokulhávají, ale s pozitivním výhledem do budoucna?

Kryptoměna může být:

  • komoditou, zásobou (zbožím),
  • cenným „papírem” (investiční majetek, podobně jako akcie),
  • (alternativní) měnou,
  • kombinací předchozích variant,
  • něčím mimo současné normy.

V prvních třech (resp. čtyřech) případech jde o určité příklady, které by mohly přicházet do úvahy v rámci současně platné legislativy. Jak by se ně ně mohli dívat politici. Nejprve si jednotlivé varianty uvedeme v bodech. Do komentářů nám samozřejmě můžete napsat vaše případné další tipy.

V následujících dílech si jednotlivé možnosti popíšeme podrobně. Zvážíme, zda by kryptoměny mohly být zařazeny do některého těchto druhů majetku, popř. do těchto kategorií rozděleny. Následně se pak v posledním díle pokusíme definovat, jaké vlastnosti by měla nová krypto-legislativa splňovat, resp. jaký by měl být její účel.

Dále si můžete přečíst například:

IOTA uzavřela partnerství s eCl@ss a je na cestě za standardizovaným protokolem pro internet věcí

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav

O jakych politicich pises? Vseobecne o politicich nebo o tech z Ceske republiky?

spot_img