7 zemí, kde nemusíte kryptoměny danit

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Daňová přiznání jsou pro tento rok za námi. Nicméně existuje několik zemí, kde by se vás zdanění kryptoměn netýkalo. Kam se odstěhujete, až budete kryptomilionář 🙂 ?

1 – Německo

Německo osvobodilo bitcoinové transakce od DPH a stanoví, že Bitcoin není měna, takže se dá aplikovat osvobození od kapitálových zisků z aktiv držených po dobu delší než jeden rok. Což znamená, že pokud jste drželi BTC po dobu jednoho roku (a pravděpodobně i jiné kryptoměny), nejste zdaňováni z hlediska příjmů (protože to nejsou peníze) a zisky, které vznikají, nejsou z hlediska kapitálových zisků zdaňovány z důvodu výjimky. Podniky však stále musí platit daně ze zisků plynoucích z kryptoměn prostřednictvím daní z příjmů právnických osob.

Daňové rezidence: Pro účely pobytu, pokud jste občan EU, můžete se svobodně přestěhovat do Německa. Daňová rezidence v Německu je závislá na tom, zda je v Německu bydliště nebo ne, a zda tato osoba fyzicky pobývala déle než 6 měsíců.

Skóre: Hlavní město Německa, Berlín, se může pochlubit vysokým 4,42 NomadScore s rychlým internetem, bezpečností, velkým nočním životem, svobodou projevu, anglicky mluvícími lidmi, LGBT-přátelskými komunitami…

2 – Singapur

Podniky a jednotlivci, kteří drží kryptoměny pro dlouhodobé investiční účely nejsou v Singapuru zdaňováni, protože tam neexistuje žádná daň z kapitálových zisků.

Daňová rezidence: V Singapuru, korporační daňová rezidence je určena tím, kde je podnik provozován, zatímco jednotlivci jsou považováni za daňového rezidenta Singapuru, pokud stráví více než 183 dní v zemi. Singapur nabízí vstupní víza a povolení pro zahraniční podnikatele, což kvalifikovaným žadatelům umožňuje poměrně snadno zřídit sídlo.

Skóre: Singapur nabízí solidní 3.47 NomadScore – existují obavy z nákladů a svobody projevu, ale internet je super rychlý a samotné město je super bezpečné.

3 – Portugalsko

Kryptoměny jsou v Portugalsku osvobozeny od DPH a od daní z příjmů fyzických osob, ačkoli podniky musí platit daně z jakýchkoli zisků z kryptoměn.

Daňové rezidence: Jste považován za portugalského daňového rezidenta, pokud vlastníte dům v Portugalsku nebo pokud jste v zemi déle než 183 dní. Občané EU se mohou přestěhovat do Portugalska, ale potřebují osvědčení o registraci, pokud by zůstali déle než tři měsíce.

Skóre: Lisabon, hlavní město Portugalska, má poměrně vysokou hodnotu 3,87 NomadScore, díky jeho cenové dostupnosti, dopravní bezpečnosti a skvělé nabídky coworkingových míst.

4 – Malta

Stejně jako u daní z dlouhodobých dluhopisů na Maltě, dlouhodobé držení kryptoměn není zdaněno. Nicméně, pokud děláte denně obchody s kryptoměnami, je to zdaněno jako obchodní příjem.

Daňové rezidence: Občané EU / EHP / Švýcarska mají právo svobodně se přestěhovat na Maltu.

Skóre: Město Sliema na Maltě dosáhlo průměru 2,63 NomadScore, sníženým kvůli svým vysokým cenám, ale zase se může pochlubit dobrými nemocnicemi a nočním životem,  rychlým internetem, dobrou pochůzností a bezpečností.

5 – Malajsie

Podobně jako v sousedním Singapuru, v Malajsii neexistuje žádná daň z kapitálových zisků. Prozatím jsou kryptoměny a jejich transakce v Malajsii osvobozeny od daně.

Daňový rezident: Obecně platí, že osoba, která pobývá v Malajsii déle než 182 dnů, je považována za daňového rezidenta. Existuje pět kategorií pro založení trvalého pobytu v Malajsii, od vysoce čistých osob s minimem 2 miliony USD na malajském bankovním účtu až po odborníky a profesionály.

Skóre: Kuala Lumpur, hlavní město Malajsie, má 3,59 NomadScore jako cenově dostupné město s velkými příležitostmi pro práci.

6 – Bělorusko

V březnu 2018  legalizoval nový zákon  v Bělorusku kryptoměny a učinil je osvobozenými od různých daní. Těžba kryptoměn a investice do kryptoměn se považují za osobní investice a jsou osvobozeny od daní do určité výše.

Daňový rezident: Jednotlivci jsou považováni za daňové rezidenty, pokud pobývají v Bělorusku více než 183 dní v roce nebo, pokud jednotlivec nemá daňové bydliště nikde jinde, jsou také považováni za daňového rezidenta, pokud mají povolení k pobytu v Bělorusku, nebo pokud jsou běloruskými občany bez ohledu na to, kde bydlí. Povolení k pobytu musí být uděleno k pobytu v Bělorusku na dobu delší než 90 dní, pokud nejste občan Běloruska.

Skóre: Minsk má solidní 3,66 NomadScore s dostupnými životními náklady, skvělými místy k práci a atmosférou přátelskou pro cizince.

7 – Švýcarsko

Švýcarsko je známé pro to, že se zde nachází tzv. Crypto Valley, sídlí zde nadace Ethereum a nyní i nadace Libra. Daňové zacházení s kryptoměnami je zajímavé, přičemž příjem z těžby je obvykle deklarován jako příjem samostatně výdělečně činný (a zdaněný prostřednictvím daně z příjmů). Profesionální obchodování kryptoměn podléhá podnikatelské dani v závislosti na tom, zda je někdo kvalifikován jako profesionální obchodník. Pokud obdržíte kryptoměnu jako mzdový příjem, bude třeba ji ještě deklarovat jako daň z příjmu. Pokud jste však kvalifikován jako někdo, kdo investuje a obchoduje na svůj individuální účet, zisky z kryptoměn jsou považovány za kapitálové zisky osvobozené od daně.

Všimněte si, že Švýcarsko má daně, které se liší v závislosti na tom, ve které oblasti Švýcarska jste, a že roční daň z majetku, kterou vybírá, zahrnuje daně z vašeho celkového množství kryptoměn spolu se zbytkem vašeho majetku.

Daňové rezidence: Švýcarští daňoví rezidenti jsou zdaněni z celosvětového bohatství a příjmů. Švýcarská daňová rezidence je zřízena někým, kdo se rozhodl zřídit svůj domov ve Švýcarsku, nebo pobývat ve Švýcarsku po dobu nejméně 30 dnů při hledání práce nebo alespoň 90 dní v řadě, aniž by hledal práci. Pro občany EU a mimo EU existují různé kategorie povolení k pobytu a požadavky.

Skóre: Curych má 3,06 NomadScore, snížený o velmi drahé náklady na život, ale zvýšený faktory od bezpečnosti počínaje po mnoho příležitostí k práci.

Disclaimer: Tento článek slouží pouze jako informativní seznam. Případné daňové otázky řešte se svým daňovým poradcem. Seznam je aktuální ke dni vydání článku.

Zdroj: Forbes.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jiří

Co jsem si zjišťoval tak u nas zatim také daň není stanovena ale někdo zase tvrdí že se daňí jako daň z přijmu 15% vi nekdo jak to je ? ?

Honza

A jak to funguje v ČR? Když prodám na burze krypto za fiat a pošlu si ho na svůj bankovní účet. Musí/nemusí se to někam nahlašovat, nebo jak to funguje?

Spaik

ruku na srdce , financak nezvlada vybirat dane od pravnikych osob potazmo osob fyzickych ktere ziji z sedych prijmu natoz aby zvladal sledoavt kryptomeny.

Vienna Pinnda

FU tě sledovat nepotřebuje oni mají na to jiné zdroje , jim stačí když tě sleduje banka a banka jim dá echo .Pak přijde blokace tvého bankovního účtu a pak to začne pokud nevysvětlíš a nedoložíš odkud máš finanční zdroje okamžitě se ti konfiskují (pokud doložíš už neplatíš dan z příjmu 15% ale 20%) a dan je tentokrát 120% což znamená že ti stát zabaví všechny prostředky z účtu + jako bonus zaplatíš státu ještě 20% daně z příjmů což jsou všechny zabavené prachy a z toho ještě zaplatíš 20% daně ( tak že pokud ti zabavili 100 tisíc tak stát ti sebere 100 tisíc + jako bonus zaplatíš ještě státu 20 tisíc ze svého .Pokud to neuděláš stát na tebe pošle exzekutora a ten ti vybílí kvartýr ( a místo 20 tisíc zaplatíš 40 tisíc soudní náklady exzekutora atd.).Stačí ? .Za to můžeš poděkovat ČSSD , KSČM , a Babišově ANOU 2011 zákon o praní špinavých peněz .

Spaik

fajn…takze cele tohle vyrecne story obechcijes napriklad smlouvou o pujce na danou castku se znamy, firmou , nekym z rodiny kterou si napises dle sveho a antidatujes ji dle potreby… banka ma sice zakonnou povinost informovat FU ale myslis si ze se budou hnat do toho praskat na obycejne lidi-sve klienty kdyz z tech lidi maji prachy ? Uz vidim ty masy zakazniku kteri klepou na dvere ze chcou mit ucet prave u nich pokud by banka mela reputaci nejak masove praskat…:D obchodni sebevrazda…

Perou se miliardy , a bandy praskaji to co muze ohrozit je samotne tim ze to nenahlasili…nebo mas pocit ze budou resit odkud Jarmilka dostala 100K na ucet co ji poslal tata na skolne na vysokou na rok? A jako dar podleha dani a bla bla…vzbud se..

Vienna Pinnda

Synku ty víš totálně hovno , na malé částky ti banka sere z vysoka zkus si poslat do banky 15 tisíc eur uvidíme jak budeš psát po tom .Banky mají zákonnou povinnost nahlašovat příchozí platby nad 15 tisíc eur FU aniž bys to zjistil (banka se tě ptát ani nebude že něco nahlásila to poznáš do sám jak tuhle transakci uskutečníš ) FU ti pošle žádost o vysvětlení a doložení do 14 dnů pokud tohle nevysvětlíš FU nařídí bance zablokovat účet a pokud se jedná o více jak 5 milionu banka ti okamžitě blokuje účet z prachama a dává echo FU a oni už si tě kontaktují sami a ted bude jen záležet na tobě jak se bude danit 120% nebo 20% na 15% už nemáš nárok při ohlášení FU .

Spaik

napsal bych uplne stejne….mas prehnane myneni o vykonnosti financaku , denne se uskutecni stovky tisic transakci nad 15K eur , uz vidim jak sedi v kanclu za 25 hrubeho urednik a cekuje jednu po druhe s 10 ruznyma bankama…uvedom si ze statni segment je plny lenivych uredniku..
Vim to pac matka na financaku dela…:D
Holt asi budes nejaky chudobny chlapec kdyz se trepes ze si jednou preposles 15K eur a uz ti bude klepat bernak na dvere …az nasetris vyzkousej to ,nestane se nic krome toho ze se poseres strachy…

Hmm

Pravdu díš Spaiku. FU tohle nikdy řešit nebude, leda by přišlo nějaký udání. A i tak by je to asi moc nezajímalo.
Krom toho, i kdyby mi dorazilo na účet 50k EUR, a někdo se o to zajímal, tak dycky můžu tvrdit, že jsem do krypta vložil 60k EUR. Takže jsem vlastně ve ztrátě a bez zisku.
Zbytečně tady malujete čerta na zeď a děsíte lidi.

Spaik

@Hmm dikec,ale ja nikoho nedesim…vim ze v praxi to proste nefunguje tak jak si zde mistr Vienna predstavuje. Ten zakon sice existuje , ale proste to v praxi nefunguje tak jak si nekteri predstavuji…
nejsem zrovna chudak a transakce nad 15k eur delam nekolikrat rocne a banan…

Hmm

Však tim děšenim jsem taky nemyslel Tebe, ale tu Pindu a jim podobný. Sám podnikám, takže taky přesouvám různý finanční objemy tu tam a tu zas jinam. A každýmu to je putna.

Spaik

praaave…taky to vim jen proto ze podnikam a je to vsem putna jak pises…hold my kapitalisti vime sví a delnicka trida jen klape na hube:D

Hmm

Tak, tak. Lůza ať se bojí a pindá, my si můžem vklidu žít a užívat 😀

spot_img