Írán připravuje národní kryptoměnu

0
(0)

Americká vláda na Írán uvalila sankce, které výrazně omezí přístup k americkému dolaru. Odpoveď na sebe nenechala dlouho čekat, Teherán urychluje projekt na zavedení národní kryptoměny.

Odstranění hospodářských sankcí vůči Íránu v roce 2016 vedlo k určitému otevření obchodních aktivit země se světem. Írán se však zatím plně nezbavil tíhy sankcí, protože některá omezení, která se týkají bankovních transakcí s touto islámskou zemí, stále trvají a zároveň přibylo i něco nového. Íránští úředníci věří, že státem vydaná kryptoměna by mohla pomoci při obcházení omezení uložených od americké vlády.

Uvalení sankcí mění postoj Íránu ke kryptoměnám

Spojené státy vyzvaly spojence, aby snížili všechny nákupy íránské ropy a prezident Donald Trump varoval, že sankce budou v listopadu výrazně tvrdší, pokud Írán nebude “poslouchat”. Hned na to reagovalo i íránské zpravodajství PressTV, kde se vyjádřil i ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad-Javad Azari Jahromi. Ten poznamenal, že íránská Post Bank vykonala předběžnou studii a už další týden budou rokovat s Centrální bankou Íránu (CBI). CBI je však stále proti této myšlence a považuje kryptoměny za nezákonné platidlo. Jahromi však poznamenal, že tento postoj se stane minulostí, jelikož je současná mentalita íránské vlády velmi nakloněná ve prospěch kryptoměn.

Jahromi pro reportéry ještě uvedl: “Nový postoj, který vznikl ve vládě, spočívá v tom, že digitální peníze nevyhnutelně nepředstavují bezpečnostní hrozbu a mohou vytvořit obrovské příležitosti pro Írán.

Proč kryptoměny?

Zdá se, že obnovení sankcí od USA sehrálo významnou roli při změně postoje íránských úřadů vůči kryptoměnám. Předtím je označovaly za nespolehlivé a rizikové. CBI se dokonce snažila zabránit jejich používání. Opravdu se toho hodně změnilo a kryptoměmy jsou jedním z hlavních mechanismů, které Írán může využít k tomu, aby se vyhl novým sankcím a zbavil se závislosti na dolaru, připouští v rozhovoru pro Mizan Mohammad Reza Pour-Ebrahimi, předseda parlamentní hospodářské komise.

Bude se opakovat další Petro nebo vstoupí do hry Stellar?

Když si založila svou kryptoměnu Venezuela, tak se podle Donalda Trumpa venezuelská vláda pomocí Petra snažila obejít sankce, které na ni byly v minulosti uvaleny. Bude se tento scenář opakovat? V poslední době jsou kryptoměny mezi obyvateli islámských zemí horkým tématem. První kryptoměnou je Stellar, který získal certifikaci Sharia pro platby a tokenizaci aktiv. Je možné, aby Stellar nabízel řešení íránských sankcí? Je známo, že Stellar vyvíjí velké úsilí, aby přispěl k masové adopci Blízkého východu.

Jaké jsou vaše očekávání v souvislosti s projektem vytvoření íránské národní kryptoměny  nebo adaptace Stellaru v Íránu? Sdílejte své myšlenky na toto téma v sekci komentářů níže.

Mohlo by vás také zajímat:

Ve Venezuele se cena Bitcoinu zdvojnásobuje každých 18 dní!

Zdroj: www.news.bitcoin.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img