Cenové grafy a kryptoměny k sobě patří jako den a noc. Pro každého tradera jsou denním chlebem, neboť je využívá k zakreslování cenových pohybů, na jejichž základě realizuje svá obchodní rozhodnutí. Od grafů je pak už jen krůček k technické analýze.
Typy grafů
Na každém grafu se orientujeme podle dvou os, kde ta svislá znázorňuje pohyb ceny a osa vodorovná znázorňuje časové období.
V průběhu let spatřilo světlo světa spoustu různých typů grafů, které můžeme rozdělit podle dvou hledisek:
- Prvním je způsob zakreslení grafu a
- druhým hlediskem je timeframe (časový rámec) grafu.
Podle způsobu zakreslení rozlišujeme grafy čárové (Line Chart), sloupcové (Barchart) a svíčkové (Candlestick Chart), ale setkat se můžeme i s méně používanými grafy, jako jsou Point and Figure Chart, Renko Chart nebo Kagi Chart.
Čárový graf ( Line Chart)
Jedná se o nejzákladnější typ cenového grafu, který má ale také nejmenší vypovídací hodnotu o tom, co se na trhu děje. Graf je vytvořen spojnicemi close (zavíracích) cen a naznačuje tedy pouze směr, kterým se trh ubírá – up (nahoru), down (dolů), nebo do strany.
Existují i variace tohoto grafu, které jsou dvoubarevné, kde zpravidla zeleně je naznačen nárůst a červeně pokles ceny. Tento typ grafu je rovněž vhodný i pro znázornění vývoje klouzavých průměrů, ale o tom třeba někdy jindy. Výhodou čárového grafu je snadná orientace, čehož využívají zejména média ke znázornění jakýchkoliv dat. Pro práci s burzovními daty ale příliš vhodný není.
Sloupcový graf (OHLC Barchart)
Grafy sloupcové mají mnohem vyšší vypovídací schopnosti než grafy čárové, neboť znázorňují nejen close (zavírací) ceny, ale i open (otevírací), high (nejvyšší) a low (nejnižší) ceny každého dne. Navíc zobrazují tržní sílu v daném intervalu.
Kromě těchto sloupcových grafů se můžeme setkat i s HLC Barchartem, který nezobrazuje otevírací cenu, ale pouze cenu zavírací a rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší cenou v daném dni. Každý svislý sloupec poskytuje 4 základní údaje:
- Horní konec sloupce – nejvyšší cena za období (high),
- dolní konec sloupce – nejnižší cena za období (low),
- krátká čárka vlevo – otevírací cena (open),
- krátká čárka vpravo – zavírací cena (close).
Závěr
Cenový graf je ztvárněním vývoje ceny v závislosti na čase, objemu obchodů, nebo velikosti změny ceny. V dnešním článku jsme si popsali první dva ze tří základních cenových grafů a v příštím dílu si popíšeme ten nejoblíbenější a nejvyužívanější – svíčkový graf.