Trhy pod lupou: Jako by žádná bankovní krize již nebyla

4.4
(5)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Ještě před čtrnácti dny se zdálo, že čelíme krizi podobné té v roce 2008, ne-li horší. Trhem cloumala panika. Pád banky SVB a následně pak Credit Suisse vyvolal pochybnosti, zda se se zvedáním sazeb nezašlo příliš daleko. Americký Fed musel rychle zapomenout na své choutky přitvrdit v boji s inflací radikálnějším zvýšením úrokových sazeb, místo 50 bazických bodů vzrostly o 25. Náhle se jak mávnutím kouzelného proutku celá situace uklidnila. Indexy se vrátily na vysoké hodnoty hnány dopředu růstem zejména bankovního a technologického sektoru. Tento růst však má v sobě něco nezdravého.

Jádro problému zůstalo. Staré státní dluhopisy jsou i nadále nevýnosné stejně jako předtím. Úrokové sazby se v USA drží stále vysoko a tamní nemovitostní trh bude zpomalovat i nadále. Je jen otázkou času, kdy se objeví další problém. Můj osobní tip je, že přijde ze strany poskytovatelů půjček z nebankovního sektoru, akciím těchto firem byste se měli co nejlépe vyhnout. Dalším sektorem, na který silně dopadla ztráta hodnoty starých dluhopisů, jsou pojišťovny, kde se nachází obrovské množství těchto dluhopisů v různých fondech. Právě pojišťovny a s nimi mnohé penzijní fondy byly vývojem okolo Credit Suisse nepříjemně překvapeny.

Změna vlastnických práv

Švýcarský regulátor trhu FINMA posvětil rozhodnutí, že dluhopisy AT1 Credit Suisse nebudou proplaceny. Všichni jejich vlastníci tak neuvidí ze své investice ani jediný frank. Akcionáři Credit Suisse pak budou mít nárok na směšných 76 centů za akcii, přičemž před rokem dosahovala hodnoty 6 švýcarských franků. Je to malá náplast, především pro velké akcionáře Credit Suisse. Největším z nich byla Saúdská národní banka. Ta musela odepsat celou investici, která dosahovala 1,5 miliard dolarů. To stálo ředitele banky Ammara al-Khudairiho místo, na které dobrovolně rezignoval. Drobní investoři pak nedostanou prakticky nic.

To však není to podstatné. FINMA porušila zásadní pravidlo platící na finančních trzích, kdy jsou před držiteli akcií vždy upřednostněni vlastníci dluhopisů. Je pravděpodobné, že Švýcarsko čeká arbitráž, protože 17 miliard švýcarských franků je obrovská suma. Mezi držiteli dluhopisů je určitě několik velkých institucí s hordou svých právníků. Účet za záchranu Credit Suisse se tak může švýcarským daňovým poplatníkům ještě znatelně prodražit. V každém případě rozhodnutí švýcarského regulátora využily asijské finanční trhy, které začaly unisono tvrdit, že nic takového se u nich nemůže stát, protože v případě krachu společnosti budou držitelé dluhopisů vždy upřednostněni.

Konec americké bankovní krize?

Dění kolem SVB má překvapivý burzovní happyend. Zkrachovalou Silicon Valley Bank převzala jiná regionální banka First Citizens ze Severní Karoliny, přestože se zdálo, že v problémech se topí právě především regionální banky. First Citizens se specializuje na restrukturalizaci finančních institucí. Její akcie reagovaly pozitivně a přidaly neuvěřitelných 62 %.

Naopak dění okolo další ohrožené regionální banky se komplikuje. Předseda a zakladatel Jim Herbert First Republic Bank v letošním roce prodal akcie za 4,5 milionů dolarů a její generální ředitel Michael Roffler za 1 milionů. Jelikož má hlášení o nákupu jisté zpoždění, je velmi pravděpodobné, že tak učinili už před propadem akcií First Republic. Na otázky novinářů, co je k tomu vedlo, neodpověděli. To jen naznačuje, že mnoho insiderů již vědělo o problémech bank způsobených růstem úrokových sazeb.

V minulé Lupě jsme mluvili o tom, že je důležité sledovat akcie Charles Schwab. Banka se znovu dostala ke svému minimu, její akcie se v závěru týdne obchodovala za 52 dolarů. Pokud nepřijde v příštích dnech výrazně dobrá zpráva, bude nadále pokračovat v sestupné tendenci. Velmi důležité datum bude 17. duben, kdy banka zveřejní své výsledky. Budou-li špatné, můžeme očekávat další velký tlak investorů na cenu akcií. Pokud by se ukázalo, že má banka Charles Schwab problémy, zažijeme stejnou krizi jako u SVB, zato alespoň dvakrát až třikrát silnější. Investoři budou americký bankovní sektor i nadále bedlivě sledovat. Navíc právě on tradičně otvírá výsledkovou sezonu. Kurzotvorných zpráv bude tedy dostatek.

Silný růst v Evropě

Údajný konec bankovní krize přinesl znovu silný zájem o Evropu. Na tento příklon investorů doplatily především asijské trhy. Burza v Šanghaji přidala skromných 0,22 %, hongkongský index Hang Seng předvedl výraznější růst a přidal 2,43 %. Hlavním tahounem čínských akcií byla společnost Alibaba, která oznámila možné rozdělení do šesti nových společností, které se budou taktéž obchodovat na burze. Akcie Alibaby se znovu vrátila nad 100 dolarů za kus. Japonský index Nikkei pak vzrostl o 2,42 %.

Evropským trhům se dařilo. Rekordmanem byla burza ve Vídni, která přidala 6,11 % za jeden týden. Její dobrý výsledek pomohl i té pražské. Příznivý týden zažily také akcie Erste Bank. Kdo se nenechal pobláznit bankovní krizí a nakoupil právě je, může teď být spokojený. Taktéž ostatní velké evropské indexy dopadly velmi dobře. Německý Dax přidal 4,49 %, francouzský CAC40 podobně, 4,38 %. Britský index FTSE, jak již bývá zvykem, rostl méně, a to o 3,06 %.

Ani burzy v zámoří nedopadly špatně. Index S&P500 nabral 3,48 %, technologický Nasdaq 3,37 %. Relativně nejhůře dopadl průmyslový Dow Jones se ziskem 3,21 %.

Bitcoin a ČNB

Týdenní obchodování bitcoinu zůstalo prakticky beze změn, kryptoměna uzavřela týden o 1,12 % silnější. Využijme tuto stabilitu a připomeňme si jednu zásadní věc. České bitcoinové investory samozřejmě musí zajímat kurz mezi dolarem a domácí korunou. V uplynulém týdnu se konalo zasedání České národní banky. Nepřineslo nic nového v otázce úrokových sazeb, které banka nechává od nástupu Aleše Michla do funkce guvernéra na 7 %. Michl se snaží proti inflaci bojovat silnou korunou, což zaznělo i na tiskové konferenci.

Koruně se tak otvírá možnost dalšího posílení vůči euru. Česká měna již několikrát otestovala hranici 23,5 Kč za euro, přičemž její pohyby ukazují, že existuje tendence srazit tento kurz ještě více. Posílení můžeme očekávat také v kurzu dolaru vůči euru. Zatímco úrokové sazby na dolaru se nacházejí na svém maximu, šéfka ECB Christine Lagardeová chce sazby na euru dál razantně zvedat.

Dá se očekávat, že euro vůči dolaru posílí. Pokud se tak stane, cena dolaru vůči české koruně ještě víc klesne. Tyto pohyby se jistě projeví na ceně bitcoinu, budete-li ho kupovat za české koruny. Bitcoin tak umožní dočasně profitovat ze silné koruny. Tento kurz však nevydrží věčně, fundamenty české ekonomiky nejsou tak dobré, aby ospravedlnily silnou tuzemskou měnu a její další posilování.

Závěr: Klidný týden před námi?

Po delší době bychom měli mít před sebou relativně klidný velikonoční týden. Nečekají nás zveřejnění žádných zásadních makroekonomických dat, s výjimkou amerického trhu práce. I centrální bankéři si na chvíli dají přestávku. Stejně tak firemní zprávy by měly být slabší. Společnosti a investoři se budou spíše pomalu připravovat na výsledkovou sezonu v USA za první čtvrtletí 2023, která začne hned v týdnu po Velikonocích.

Tohoto klidu bychom tak měli využít k ujasnění vlastních investorských cílů a následně přehodnotit své strategie. Konec období zvedání sazeb je v USA na dohled. Už se nebude řešit, jak moc Fed sazby zvedne, ale jak dlouho je ponechá nahoře. To je první a nezbytný krok k otevření nového cyklu, kdy se budou sazby naopak snižovat. Právě na to bychom se měli zejména připravit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img