Trhy pod lupou: Druhý týden poklesu akciových trhů, Evropa je v ekonomické recesi

5
(13)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Pokračující výsledková sezona ukázala, jak moc je těžké být na akciových trzích čistě racionální. Svoje výsledky představily velké firmy z GAFAM. Ty čím dál víc udávají tón celé výsledkové sezoně. Předchozí týden se vítězem staly akcie Netflix. V tomto týdnu mezi úspěšné přibyly Microsoft, Amazon a Intel. Tyto firmy zveřejnily po všech stránkách výborné výsledky, které překonaly odhady analytiků. Výhled zůstává pozitivní i na příští čtvrtletí. I přesto, že jsou vysoké úrokové sazby, tyto firmy vytvářejí a budou vytvářet velmi slušné zisky. Jejich výsledkům nebylo možno cokoliv vytknout, akcie těchto společností povyskočily o více něž 5 %.

Stála za tím samozřejmě umělá inteligence a silný růst cloudových služeb. Tyto dva faktory zůstávají pro investory stále přitažlivé. O univerzální platnosti už však hovořit nelze. Mluvit během tiskové konference k hospodářským výsledkům o investicích do umělé inteligence nestačí, jak se o tom posledně přesvědčil Elon Musk. Oznámení miliardové investice do superpočítače, který bude řídit umělou inteligenci pro zpracování dat z autonomních vozidel, akciím Tesly nepomohlo.

Dobré výsledky k úspěchu nestačí

Silný růst coby reakce na úspěšné hospodaření není nic překvapivého. Nečekané bylo spíš to, že dobré výsledky byly také potrestány. Za příklad může posloužit Google. Základní čísla jako tržby nebo zisk na jednu akcii dopadly podle očekávání. Investoři se však rozhodli, že cloudové služby v porovnání s Microsoftem nerostou dostatečně rychle. Toto malé zaváhání způsobilo propad akcií Google ze 140 na 123 dolarů. Ten se mi vzhledem k jinak dobrým číslům zdá naprosto neopodstatněný.

Stejně tak byly špatně přijaty výsledky Mety. Investoři její vedení potrestali za to, že chce investovat velké prostředky do umělé inteligence. To je zase velmi paradoxní. V minulém čtvrtletí by takové oznámení spustilo lavinu oslavných komentářů a cena akcie by vystřelila. Za tři měsíce je všechno jinak. Investice do umělé inteligence už není u Mety oceněna růstem, ale naopak propadem.

Ještě hůř dopadly velmi stabilní akcie MasterCard. Tato společnost patří společně s Visou k nejstabilnějším, jejich byznys model bude fungovat ještě řadu let. Konkurence je minimální a tržby budou organicky růst. Inflace těmto firmám pomáhá. Hospodaření MasterCard dopadlo přesně podle očekávání a i přesto její akcie klesly o 5 %, což je na tak solidní akcii velká ztráta. CEO společnosti Michaela Miechbacha upřímně překvapila reakce trhů na výsledky, řekl, že jí nerozumí. Akcie MasterCard ovšem zůstávají i nadále drahé, PE ukazatel je nyní 31. Ceny akcií však ustoupily z letošních letních maxim 414 dolarů na současných 364. K minimu tohoto roku již chybí jen kousek.

Tyto tři příklady ukazují, že reakce trhů jsou v současné situaci nepředvídatelné. Stejně tak tyto poklesy nabízejí zajímavé příležitosti pro ty, kteří si myslí, že jakmile výsledková sezona skončí, začne vánoční růstová rallye.

Trhy na křižovatce

Jak jsme psali v minulé Lupě, většina světových indexů prorazila psychologické hranice směrem dolů. Jestliže budou poklesy pokračovat i tento týden, trhy se z pohledu technické analýzy přiblíží důležitým supportům. Jejich prolomení by značně urychlilo propad trhů. Stejně tak však mohou indexy tyto supporty využít k odražení pro další růst. Cesta oběma směry je otevřená.

Nesmíme však zapomínat, že trhy drží hlavně díky burzovní iluzi. Nejvíc zastoupeným společnostem v indexu se daří, jakkoliv probíhající výsledková sezona ukázala, že akcie Google nebo Mety mohou klesat. Jejich pokles sice vykompenzovaly Microsoft a Amazon, ale situace se obecně zhoršuje.

Hodně velkých firem za výprodejové ceny

Když odhlédneme od těchto největších a nejsledovanějších společností, zjistíme, že mnoho jiných se od začátku roku výrazně propadlo. V indexu Nasdaq 100 najdeme tyto společnosti: Moderna – 59 %, JD.com -54 %, PayPal -29 %, Dollar Tree -23 %, Kraft Heinz -22 %, Honeywell -17 %, Pepsi -11 %, eBay -8,3 % a Starbuck’s -7,24 %. V Dow Jones najdeme tyto hodnoty: 3M -27 %, Chevron -19,5 %, J&J -17 %, Nike -16 %, Goldman Sachs -15,5 %, Verzion -15 %. Seznam by mohl pokračovat dál.

Info
Společnost The Kraft Heinz je příkladem defenzivní akcie. Je to silná dividendová akcie, která nabízí roční dividendu ve výši 1,6 dolaru, což znamená k současné ceně roční dividendu na úrovní 5,09 %. Tato akcie patří i k oblíbeným Warrena Buffetta. V jeho portfoliu tato firma se nachází na sedmém řádkuy.

Osobně mě překvapuje, že mezi těmito firmami najdeme spoustu výborných defenzivních titulů. Právě ty by měly investory zajímat. Jsme v nejisté době jak geopoliticky, tak i ekonomicky, restriktivní měnová politika se jednoho dne musí silně projevit. O krachu se mluví už déle než rok. Logicky by se dalo předpokládat, že se investoři budou chtít pojistit nákupem defenzivních akcií. To se ale evidentně neděje. Lze samozřejmě namítnout, že kdo chce ukrýt peníze do bezpečného přístavu, volí dnes spíše americké dluhopisy než defenzivní akcie. To je do jisté míry pravda. Avšak mezi velkými hráči jsou fondy, které kupují výhradně akcie, takže toto vysvětlení neobstojí.

Z chování na trhu se tak dá předpokládat, že většina investorů se na finální krach nechystá. Dokud nezačnou tyto defenzivní tituly silně růst, je ekonomická krize ještě daleko. V každém případě se můžeme pokusit spekulovat na tyto hodnoty. Inteligentní investor je vždy jeden krok před trhem.

ECB si dává pauzu

Evropská centrální banka uplynulý týden na svém výjezdním zasedání v Athénách poprvé rozhodla si dát přestávku v utahování měnové politiky. Většina komentátorů a analytiků tento krok předpokládala, Evropa je na rozdíl od USA prakticky již v ekonomické recesi. Pro celou eurozónu analytici očekávají za třetí čtvrtletí růst na úrovni 0,2 % s negativním výhledem na letošní poslední kvartál. ECB se tak ocitla v těžké situaci, protože euro je v současnosti vůči dolaru velmi slabé. A jestli bude americký Fed utahovat měnovou politiku i nadále, bude ECB muset držet krok. Také z hlediska zvýšené inflace Evropa v jejím potírání zaostává.

Navíc uvnitř eurozóny poroste stále napětí. Jsou státy jako Nizozemí, kde již nyní inflace prakticky není a pak jsou tu země jako Slovensko, kde zůstává velmi vysoká.

Různost inflace však není jediným problémem. Potíže se začínají objevovat i na dluhopisovém trhu. Dobrým příkladem jsou rostoucí výnosy na italských desetiletých dluhopisech, které dosahují 4,7 %. Pro připomenutí, americké desetileté dluhopisy nabízí investorovi zhodnocení 4,8 %, což je samo o sobě alarmující. Investice do USA je z principu mnohem jistější než do Itálie. Italské výnosy by měly v příštích týdnech dále růst. To způsobí značné problémy tamní vládě, která se může velmi lehce ocitnout v dluhové pasti. ECB tak má pro zvedání sazeb velmi malý prostor.

Překvapivý růst amerického HDP

Z USA nám přišla zajímavá makroekonomická data. Prvním byl odhad HDP za třetí čtvrtletí, který roste tempem 4,9 %. To zdaleka překonalo odhad analytiků, kteří počítali s 4,3 %. Růst HDP byl tažen především domácí spotřebou. Američané se během léta neomezovali a naopak kupovali všechno možné. Nic je netrápilo, že úrok na kreditních kartách dosahuje závratných 25 %. Jakkoliv je chování amerických spotřebitelů značně iracionální, jde jen o další dílek do mozaiky dnešního světa.

Následujícím údajem byla celková inflace (index PCE), která za září činila 3,7 %. Oproti srpnu tak bylo tempo růstu cenové hladiny beze změny. Jádrová inflace klesla jen nepatrně, z 3,8 na 3,7 %. Americký HDP roste, tamní inflace neklesá dostatečně rychle. Osobně by mě proto nepřekvapilo, kdyby Fed přemýšlel nad dalším 25bodovým hikem. Zatím to na recesi nevypadá. Naopak, lze čekat, že silný růst amerického HDP bude tvořit další pracovní místa a tím vzroste tlak na růst mezd. Vyšší mzdy pak přinesou více inflace. Inflační spirála, nebo přesněji řečeno druhý vzestup inflace zůstává po makroekonomických údajích ve hře. Zasedání Fedu příští týden tak může být nesmírně zajímavé.

Čínské indexy v zeleném, zbytek světa v červeném

Po dlouhé šňůře špatných zpráv si investoři spravili náladu. Čínské akcie začínají být levné. Burza v Šanghaji vyrostla o 1,16 %, hongkongský index Hang Seng o 1,33 %. Naproti tomu japonský Nikkei oslabil o 0,86 %.

V Evropě výsledková sezona spíše potvrzuje chmurné vyhlídky ohledně ekonomického růstu. Francouzský CAC 40 oslabil o 0,23 %, německý DAX ztratil 0,75 %. Nejhůře dopadl britský FTSE, který utrpěl ztrátu 1,5 %.

V zámoří byly akciové trhy pod tlakem z rozporuplné výsledkové sezony. Průmyslový Dow Jones odepsal 2,14 %, S&P 500 ztratil 2,53 %. Tento index se nyní opravdu nachází na křižovatce. Nejvyšší týdenní ztrátu zaznamenal technologický Nasdaq, který odepsal 2,62 %.

Bitcoin na vzestupu

Nuda u bitcoinu je minulostí. Týdenní pohyb byl sice v době psaní článku minimální, dosáhl pouze 1 %, ale když se podíváme na měsíční zisk, dostaneme se k zajímavé hodnotě 27 %. Bitcoin také posílil od začátku roku, o 106 %. Kdo jej nakoupil 1. ledna 2023, inflaci zcela jistě porazil. Za vzestupem je spekulace na brzké zřízení bitcoinových ETF. Tyto nové finanční instrumenty by měly přinést do bitcoinu další prostředky. Růst jeho ceny v posledních dnech pomohl jeho celkové tržní kapitalizaci a bitcoin tak překonal burzovní kapitalizaci Tesly.

Vliv na něj může mít nadcházející zasedání Fedu. Pokud americká centrální banka překvapí a zvedne sazby, může to bitcoin negativně ovlivnit. Stejně tak kdyby Fed překvapivě oznámil snížení sazeb, mohli bychom naopak očekávat další silný růst této nejznámější kryptoměny.

Závěr: Apple a Fed

Příští týden bude hodně zajímavý. Výsledky GAFAM jsou nyní půl na půl. Pomyslným jazýčkem na váhách budou právě akcie Applu, který odtajní své hospodaření 2. listopadu. Podle růstu amerického HDP bych si vsadil, že výsledky Applu budou dobré. Mimo Apple své výsledky zveřejní McDonald’s, HSBC, Pfizer, AMD, Caterpillar, Anheuser Busch Inbev, BP, Mondelez, PayPal, Eli Lilly, Starbucks a mnoho další.

Na 1. listopadu zasedne americký Fed. Většina analytiků očekává, že sazby zůstanou bez změny. To však nevylučuje, že Jerome Powell a Fed se mohou rozhodnout jinak. Zasedání budeme znovu komentovat s kolegou Jarolímem, takže se určitě nenechte ujít náš stream.

Druhého listopadu zasedne Bank of England. Toto zasedání bude ještě zajímavější než Fed. Velká Británie má pořád vysokou inflaci. Jestli i Bank of England zvolí přestávku ve zvedání sazeb jako ECB, tak to bude výrazný signál, že jsme v Evropě s restriktivní měnovou politikou na konci.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img