Těžba zlata spotřebuje až 20x víc energie než těžba Bitcoinu

0
(0)

Kryptoměna to v dnešních dnech nemají vůbec snadné. Poté, co se loni dostaly do povědomí téměř každému díky obrovským ziskům, se v dnešních dnech “zmítají v problémech.” Výrazné ztráty na procentech a na hodnotě s sebou přináší mnoho pochybností a rady kritiků, kteří se často naváží do kryptoměn z hlediska jejich využití, bezpečnosti, či do množství energie, které se na těžbu virtuálních měn spotřebuje. A právě poslednímu tématu se budeme věnovat v dnešním článku.

Těžba Bitcoinu se na zlato nechytá

LongHash, platforma zabývající se blockchainem a osvětou této technologie, nedávno zveřejnila zajímavý fakt. Těm, co Bitcoinu a blockchain technologii nepřejí, však tato statistika zřejmě náladu nezlepší. Podle společnosti LongHash totiž těžba Bitcoinu spotřebuje až 20x méně energie než těžba zlata. Roční výdaje na těžbu Bitcoinu by se měly pohybovat okolo 4,3 miliardy dolarů, zatímco u zlata se jedná až o částku 87,3 miliardy dolarů. Rozdíl je propastný.

Abychom však nesrovnávali hrušky s jablky, třeba říci, že zatímco celková tržní kapitalizace všech kryptoměn (nejen Bitcoinu) se pohybuje na hranici 200 miliard dolarů, celková kapitalizace trhu se zlatem se dotýká hranice 8 bilionů dolarů. Mnoho analytiků a zastánců zlata chrání tento vzácný kov často na základě tohoto faktu. Uvádějí, že těžba zlata je právě proto o tolik nákladnější, neboť trh s ním je výrazně větší.

Mohlo by vás zajímat: Je těžba Bitcoinu skutečně tak energeticky náročná?

Není těžba jako těžba

Když porovnáváme zlato a Bitcoin, je také třeba říci, že je obrovský rozdíl mezi těžbou cenného kovu a těžbou této největší kryptoměny. Při těžbě zlata totiž výdaje nekončí v dolech. Vytěžené zlato je většinou třeba také někam převést a zpracovat. A právě proto by měly být započteny náklady na tyto operace, pokud chceme porovnávat těžbu Bitcoinu a těžbu zlata. U Bitcoinu je to totiž jednoduché. Těžba kryptoměna je přitom určena na zprostředkování transakcí, takže po vytěžení Bitcoinu, ho není třeba nikam přemisťovat ani zpracovávat.

Navíc, při těžbě kryptoměn se začínají čím dál více používat obnovitelné zdroje energie. Psali jsme o tom například v tomto nebo v tomto článku. U zlata nic takového není možné. A právě proto je jasné, že zatímco náklady na těžbu vzácného kovu budou stoupat, náklady na těžbu kryptoměn by postupem času (kromě rostoucí obtížnosti) mohly naopak klesat. A to právě prostřednictvím obnovitelných zdrojů energie.

Právě takovýmto způsobem optimalizované způsoby těžby by kryptoměnám mohly velmi pomoci. Stejného názoru je i John Lilic, člen vývojářského týmu společnosti ConsenSys. John si myslí, že časem bude problémů spojených s elektřinou a kryptoměnami ubývat.

Tip redakce: Co se stane až budou veškeré Bitcoiny vytěženy?

Závěr

I přesto, že lidé, kteří se digitálními měnami nezabývají, nemusí chápat význam těžby, kryptonadšenci si Bitcoin bez těžby ani nedovedou představit. A není divu, vždyť jde téměř o podstatu celého blockchainu, a proto je nemyslitelné jen tak těžbu odstranit. I přesto, že těžení naší planetě určitě neprospívá, nemůžeme říci, že pouze kvůli Bitcoinu tu máme globální oteplování. Je však třeba se zaměřit na zlepšování podmínek těžby a více využívat obnovitelné zdroje energie. Díky takovýmto opatřením by rozdíl mezi těžbou zlata a Bitcoinu mohl být ještě propastnější.

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro čtenáře Kryptomagazínu napsal MarekF.

Zdroj:
ccn.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

Opravu? A kam ze to vytezene zlato dava? No pokud netusite, tak velka cast se spotrebuje na technologie a ve vyrobe. Proste se proda a ten kdo ho kupuje ho prodava dal jako soucast nejakeho vyrobku vyrobku. Tedy klasicky obchodni retezec. Vytezene zlato se v podstate nikde nehromadi jen za ucelem konzervace hodnoty.

Je to tedy tak, ze mena ci jina investice je srovnavana se zlatem prave proto, ze zlato ma samo hodnotu. Cena zlata je tak dana jen z casti investicnimi spekulacemi. Zlato ma realnou hodnotu na trhu i jako neinvesticni produkt.

Bitcoin a podobne virtualni meny maji pouze takovou hodnotu, ve kterou veri investori nebo ti co akceptuji platbu touto formou. Za me je to jen bublina kterou zivi ti co chteji snadno zbohatnout (na ukor jinych), pripadne ti, kteri do “tezeni” investovali at uz ve forme zakoupenych technologii nebo energie.

Ladislav

Souhlasím s tímto komentářem a jen podotýkám že jediné co by tato měna změnila je menší náklady na provoz tohoto systému a jednodušší investování organizovaného zločinu.

Ladislav

Promiňte ale nechápu jak se dá toto porovnávat. Zlato je chemicky prvek a používá se v mnoha průmyslových odvětví. A bitcoin se používá na výrobu čeho? A čím je prospěšný krom placení? Zatím mám za to že je to jen záležitost nul a jedniček pokud neberu v potaz že se ušetří na ceně za transakce. Je to tedy jen jiný druh peněz na které nepotřebujeme kovy a speciální papír s bezpečnostním potiskem? A jak je zabezpečen vůči elektromagnetické bouři pokud nás zasáhne?

Anonym

No když člověk vytěži 1 oz zlata za cenu 1k USD tak furt má jednu 1 oz zlata a energie byla využita pro zisk cenného kovu co má i průmyslové využití. Pokud vytěží člověk 1 bitcoin má virtuální nic co nemá žadnou hodnotu a nemůže to použít na nic jiného než transakce. I blbý FIAT má nějakou hodnotu pokud si člověk nechá mince nebo papír co reprezentuje FIAT.

A hlavni rozdil je, že bitcoin jde nakopírovat na milionkrát, ale zlato má popravdové limity a nikdo nemůže vztvořit více zlata než existuje a pokud lidstvo vytěží všechno zlato tak může získat další jen z dalších vesmírných těles. Pokud si budu chtít vytvořit bitcoin nic mi nebrání si udělat novou kryptoměnu… Vždyť se teď obchodu je 1960 kryptoměn…. Takže v čem je hodnota kryptomény, cena těžby?

A pokud se většina bitcoinu těží v číně kde je 70% energie vyrobena z uhlí tak nejen, že bitcoin je bezcenný, ale ještě výrazně znečištuje planetu…

Jari

Takže slohové cvičení. I když si teda myslím že si spíš troll a děláš si srandu.

odst. 1: Bitcoin je plod duševní práce. A tím, že jsem ochoten ho těžit (spotřeba energie, nákup HW, lidská práce), projevuji důvěru v jeho hodnotu. Odměnou nech´t je mi 1BTC, který můžu směnit za fiat, objednat službu nebo zboží, a nebo si ho můžu nechat aby mě zahříval když jeho cena roste. Takže co má větší hodnotu: geniální softwarový produkt, unce zlata, niklová mince, krásný obrázek s miliony stejných kopií(bankovka), nebo třeba pěkná písnička?

odst. 2: BTC nejde nakopírovat milionkrát. Můžeš udělat milion forků(např. BCH, nebo YMFC – your mother fuc… coin), ale Bitcoin je jen jeden. Zlato má některé vlastnosti díky nimž je to dobrý udržitel hodnoty. Ty vycházejí z jeho fyzické podstaty která ti je známa. Nicméně má i jisté nevýhody: Třeba ty fyzické; Jeho hodnota z větší části založena na důvěře a tudíž také podléhá FOMO a jiným. Takže ve výsledku vyměníš kilovku zlata za 1 chleba – když budeš mít smrtelný hlad – i kdyby zlato bylo pro průmysl kdovíjak nedocenitelné.

odst. 3: S tím znečištěním souhlasím. Ono skoro veškeré lidské počínání vzhledem k počtu lidí na planetě je neekologické. Třeba těžba zlata prý spotřebuje 20 x víc energie než těžba BTC… Kapitalismus (který potřebuje nějaký prostředek směny)si s ekologickou zátěží moc poradit neumí. A z toho jsem také smutný.

Petr

Krypta rozhodně nejsou nic. To by jste mohli říct i o stravenkách, kupónech a podobných věcech, za které si dnes běžně nakoupíte. Dá se bavit o jejich hodnotě, ale využití rozhodně mají.

Kazatel

Když už se rozhodnete kritizovat, něco si o tématu nejprve zjistěte, jinak riskujete, že se nehezky ztrapníte. Tak zaprvé, zlatu člověk přiřkl hodnotu zhruba o 2500 let dříve, než se začalo využívat v technologiích. Používalo se především jako platidlo a pro jeho velmi dobré kujné vlastnosti jako zdobení soch a chrámů, ve šperkařině. Ani jedno z toho nemá, kromě demonstrace bohatství, žádnou skutečnou hodnotu. Důvodů, rspv. teoriií proč lidstvo zvolilo právě zlato, jako uchovatel hodnoty je hned několik. Jedním může být jeho vzácnost a relativní nezničitelnost. To samé platí pro BTC. Je extrémně vzácný a téměř nezničitelný. (studujte blockchain) Argument elektromagnetickou bouří je jako argument armagedonem. Pak jaksi jde úplně o něco jiného než je nějaký bitcoin nebo peníze obecně – jde o přežití…
Za druhé, lidé pořád tvrdí, že BTC nemá žádnou hodnotu, že je to jakési viruální nic. To je samozřejmě nesmysl. Například je neinflační, což je OBROVSKÁ hodnota. Je bezpečnější než běžné peníze, další obrovská hodnota. Je nenamnožitelný! ( zjistěte si o tom něco, fakt.) (btw. argument množstvím kryptoměn a možností vždy vytvořit novou je taky chybný, stejně tak máme syntetické kovy i diamanty, kterých si můžeme udělat kolik chceme, ale ty prostě nemají takové vlastnosti – a pokud ano, stejně nemají takovou hodnotu jako ty přírodní, čili fail..)
Technologie blockchainu má mnohá velmi hodnotná využití a BTC je prostě jeho derivát. Nejlepší využití jaké si ale dnes dovedeme představit je, že nahradí běžné peníze a o proti těm MÁ prostě mnoho výhod, což už samo o sobě JE hodnotou. (neinflačnost, rychlost transakcí, minimální poplatky, bezpečnost) Hlavním důvodem, proč zlato bylo nahrazeno směnkami (papírovými penězi) byl praktický, prostě nikdo nechtěl sebou tahat těžký měšec nebo vozit rozměrné truhly.. to se dlouhou dobu nedalo vyřešit. dnes se můžeme k výhodám zlata (např. jeho nenamnožitelnosti) vrátit a to díky BTC, které prostě zlato v mnoha ohledech připomíná (bože, samozřejmě , že ne ve všech). Problém asi bude, že si neumíte definovat hodnotu, rspv. za hodnotou vidíte něco hmatatelného, ale jakou pro vás má hodnotu třeba osobní rodinná fotografie uložená v cloudu? Nebo líp, jakou hodnotu mají pouhá elektronická čísla na vašem bankovním účtě? V tomhle je BTC stejný, plus má prostě ještě další obrovský výhody.. Mně, se fakt zdá, že buď se odmítáte o BTC něco dozvědět a nebo jste prostě normální trollové případně trotlové. Ať tak nebo tak, jste mimo

Trol

BTC je neinflacni z 20k USD na 6k USD tomu ja rikam deflace ceny jako prase…. cenu BTC urcuje pouze spekulace na trhu… kdyz jsi clovek prohledne google trends a porovna to s cenou bitcoinu tak se cena hybe uplne stejne jaki zajem o bitcoin. Takze jak si BTC udrzi hodnotu az bude ekonomicka krize a lide budou prodavat svuj majetek aby meli co jist?

Kazatel

Ne, to není inflace. To je prostá odpověď na nabídku a poptávku, což je určující pro cenu čehokoliv.
Kdybys byl třeba zejtra najednou světová celebrita, tvoje cena, cena tvýho času, extrémně vzroste. Jakmile začneš bejt ohranej, klesne. Nebudeš ale inflační, budeš jen nudnej a bez práce..
v inflaci bys byl, kdyby tě někdo začal klonovat a ty bys mohl být na více místech současně, čímž bys přišel o svojí exkluzivitu.
A samozřejmě další příklad, když vypukne hladomor, cena masa bude mnohonásobně vyšší a cena i takovýho zlata (což je pořád nejlepší uchovatel hodnoty) pravděpodobně o mnoho nižší. To je prostě základní ekonomickej princip, kterýmu se nevyhne ani BTC (btw. to prostě nelze používat jako argument proti BTC, protože jedinej důvod proč se tohle netýká FIATu je – i když částěčně týká, ale je to složitější – že máš přikázaný státní peníze používat.
Čemu se ale BTC bez problémů vyhne, je svévolný množení a tím pádem znehodnocování (inflace) jako máš u FIATu.
Navíc, to co zažíváme teď je prostě divoký období puberty. BTC dospěje, zklidní se a usadí. Jeho cenu potom bude (stejně jako dneska ale nebude to takovej extreém) určovat jeho oblíbenost = využitelnost, atraktivita, konkurence schopnost, etc. a ne bankéři nebo státy, kteří zrovna budou potřebovat financovat nějakou tu genocidku..

Ladislav

No, tak to koukám jak umím. Myslím že i jako neznalý jsem pochopil výhody bitcoinu. Pak mi prosím ještě vysvětlete jak je možné že už byly zaznamenány nemalé krádeže? Samozřejmě nebavím se o namnožení i zlato nejde namnožit. Navíc co se týče pozlacování. To co je za argument?!Já se bavím o elektrotechnice a dalších podobných odvětví průmyslu! Tak vás tedy prosím aby jste mi tedy vyrobil z těch vašich bitcoinu něco hmatatelného. Mnoho štěstí. Pro mně platidlo dobré ale jinak 0,1

samslav84

väčšina vyťaženého zlata sa zamkne do trezoru a z času na čas sa prevezie do iného trezoru. Nemá väčšie využitie než tie Bitkojny a nikdy ho mať nebude.

Ondra

Občas je tu zmínka, že s hodnotou Bitcoinu někdo úmyslně manipuluje, tedy podvádí, zřejmě tak činí velcí hráči, kteří se mezi sebou dohodnou, nebo jak to dělají. Kryptoměny jsou jen nuly a jedničky, bez toho lze přežít. Zlato se používá v dnešních moderních technologiích a elektronice, používá se i ve zdravotnictví, může zachránit zdraví i život, jestli se nemýlím.

Kazatel

Tady se pořád argumentuje úplně zcestně. prý “ukažte mi, kde se dá z bitcoinu vyrobit něco hmatetalného” jako kdyby snad jen hmatatelný věci měly svou hodnotu. Co hudba? Fotografie Vašich blízkých uložená v cloudu (to jsou taky jen 1 a 0) nebo inspirující myšlenka.. hodnota přece neznamená, že se z jednoho dá vyrobit něco druhého a na to si budeme moci šáhnout. Hodnotu má vše, co je pro nás nějakým způsobem významné a přínosné.
Budu se opakovat, ale BTC prostě je výhodný a přínosný, ve srovnání s FIATem. Zlato může zachránit životy, BTC může zachránit lidskou svobodu a důstojnost (zapojte trochu představivost a zkuste domyslet důsledky takové technologie jako je blockchain) a svoboda a důstojnost je hodnota na které zakládáme demokracii, tak nevím, sáhnout se na ní nedá, ale mluví se o ní jako o jedné z nejvyšších lidských hodnot.
Ano, bylo ukradeno velké množství BTC a v budoucnu ještě bude, stejně jako bylo ukradeno a v budoucnu bude velké množství FIAT. Většinou za to může neopatrnost a nedostatečné zabezpečení. Svoboda znamená především zodpovědnost za vlastní činy, a čím zodpovědněji se budeme starat o své peníze (což za nás nyní dělají banky, výměnou za absolutní moc nad penězi které jim propůjčujeme) tím víc budou v našich rukách bezpečnější.

Zkusím to úplně zjednodušit. Vám nevadí, že peníze, které máte uložené v bance prakticky nejsou Vaše? Že Vám banka pouze propůjčuje přistup k nim? Nedržíte peníze, držíte heslo, které Vás k nim v lepším případě pustí. Pokud ale dojde ke státnímu převratu, válce, hyperinflaci, tunelu, jakékoliv jiné krizi, nebo prostě dostanete exekuci na plat, případně Vám odmítnou potvrdit platbu protože si chcete koupit kryptoměny (to se děje a je to absurdní důkaz toho, že o svých penězích nerozhodujete Vy) stát a banky Vám ty peníze jednoduše nevydají a nebo rovnou seberou. V historii se to stalo již mnohokrát.
S BTC se Vám to nestane. BTC vlastníte pouze VY ( pokud nejste idioti ) a nikdy Vám ho (pokud se chováte zodpovědně) s největší pravděpodobností (nic není nemožné) nevezme.
Banky množí peníze podle potřeby a tím snižují jejich hodnotu. Psalo se tu o Venezuele, kde si pro chleba jdete s vozíkem plným bankovek, a děje se to i v Iránu a brzy se to může, a pravděpodobně i stane (peníze se tisknou, státní dluhy narůstají.. vážně, zkuste si o tom něco přečíst) v Evropě, a potom budou Vaše úspory bezcenné. A důvodem je, že dovolujeme aby světové (čili naše soukromé) finance držel a ovládal někdo jiný. Především z pohodlnosti, lenosti a blbosti.
Jo, s BTC si musím dávat pozor a pokud udělám chybu, můžu si tak akorát nadávat protože prostě není na koho se obrátit, ale jak jinak chceme vychovat zodpovědné svobodné lidi, než že je přestanete pořád vodit za ručičku a řešit za ně, jejich problémy…? BTC udělá ze společnosti plné děcek, které se spoléhají, že za ně někdo jejich problémy vyřeší, dospělé lidi, kteří se budou moci spolehnout na sebe samé.. to mi jako hodnota, pro kterou má smysl se Vás snažit poučit, připadá.

Petr

Zdravim po delsi dobe. Vsak mi to asi i chapem. Kryptomeny jsou
(skoro) perfektni nahrada platidel. S tim souhlasim.
Ten problem je, ze moje reakce (a dalsich) byla na clanek, ktery srovnava energetickou narocnost ziskani neceho, co proste vytezit lidstvo musi (chce) z duvodu tlaku / potreby trhu neco spotrebovat (tady zlato) s necim co spotrebovava energii na tezbu z meho pohledu naprosto bezduvodne.
Tedy je vidim duvod proc je potreba pro vytezeni Bitcoinu energie. Ta mu totiz propujcuje iluzi vynalozene investice a tim i ridi hodnotu ve fazi uvedeni na trh. Jenze to je stejny pristup jako se pouziva u vetsiny projektu typu “letadlo”. Rustova face vyzaduje naklady velke masy jednotlivcu, ale zisky prinasi tem cu byli u zacatku. No a pri padu letadla se “zahoji” jen zlomek z celkoveho poctu uzivatelu.
Takze pokud s timto alespon trochu souhlasite, jak si predstavujete, ze bude urcovana hodnota Bitcoinu v budoucnu? Zatim hodnota rizena naklady na tezbu (fixni i variabilni naklady).
Z5 k tematu. Ty MhW vlozene do Bitcoinu proste z meho pohledu jen nevratne poskozuji planetu. Petr

jminercoins

Zlato chápu musí se vytěžit, ale nechápu proč je uchovatel hodnoty, chápu průmyslové využití, nechápu jako platidlo. Kdyby zamnou přišel někdo cizí ať mu prodám třeba toaletní papír že mi za něj dá určité množství zlata tak mu ho neprodám protože nebudu mít jistotu že zlato je pravé nejsem odborník a neumím to zjistit pokud by mi nabídl BTC rád mu to prodám. Až všechny mince přejdou na POS a nebude potřeba je těžit a tím pádem nebude potřeba tolik elektřiny jejich hodnotu bude určovat trh, trochu bych to přirovnal k umění já bych za obraz 2mil nedal ale někdo ano protože pro něj má hodnotu a pochybuji že materiál na jeho vytvoření měl tu samou hodnotu. A podle mě požkozuje planetu daleko víc věcí třeba klimatizace, kdo ji potřebuje, jen je to prostě fajn, když v létě není doma hic.

spot_img