4 zdroje obnovitelné energie, které by měli těžaři využívat (2. část.)

0
(0)

Těžařům a obnovitelné energii jsme se věnovali už v tomto článku. Zmínili jsme v něm výhody a nevýhody geotermální a sluneční energie pro ty, kdo těží kryptoměny. Ale toto nejsou jediné dva typy obnovitelné energie, které by mohli a měli těžaři využívat. V dnešním článku se podíváme na další typy obnovitelné energie, které by mohly těžařům nejen snížit náklady na těžbu, ale především by šetřily naši planetu.

3. Vodní energie

Vodní energie pravděpodobně patří mezi nejstarší metody, jak se dostat k obnovitelné energii (která byla a stále je využívaná). Vždyť první vodní elektrárna byla vytvořená už v roce 1879 u Niagarských vodopádů. U vodních elektráren se mechanická energie z proudění vody mění na elektrickou energii. Proto jsou malé vodní elektrárny vybudované na řekách s poměrně rychle tekoucím proudem nejefektivnější alternativou.

Velkou výhodou vodní energie je, že patří mezi jedny z nejlevnějších variant získávání  obnovitelné energie. Stejně tak jde o jednu z nejstabilnějších možností, protože dokud voda teče, tak se elektrická energie vyrábí téměř neustále. Ve prospěch vodní energie mluví také fakt, že u vodní energie je efektivita využívání až 90 % (nejvyšší ze všech zdrojů obnovitelné energie). Pro porovnání, při spotřebování energie vyrobené z fosilních paliv se efektivita nachází zhruba na hranici 50 %.

Abychom však vodní energii pouze bezhlavě nevychvalovali, je potřeba se podívat také na nějaká negativa, která určitě musíme zmínit. Vodní elektrárny mají totiž obrovský vliv na prostředí, do kterého jsou zabudované. Pokud jsou totiž tyto elektrárny pouze násilím a bez vhodného uvážení zabudované do životního prostředí, mohou mít takové elektrárny až ničivé následky nejen na flóru, ale i na faunu v okolí elektrárny.

Tip z redakce: Těžba Bitcoinu může spotřebovat 0,5 % celosvětové elektrické energie

4. Energie z přílivů a odlivů

Jedná se o poměrně nový a proto neznámý zdroj obnovitelné energie. Právě proto se jí zatím nedostává tolik pozornosti po celém světě, kolik by si možná zasloužila. U tohoto typu je stejně jako u vodní energie využívaná kinetická energie vody. Avšak nevyužívá se tu kinetická energie z řek, ale z přílivů a odlivů v mořích, která generují elektrickou energii.

Tento typ technologie trpí především hodně velkými počátečními investicemi. Protože jde o nově využívaný zdroj obnovitelné energie, získávání energie z přílivů a odlivů ještě nebylo optimalizované. Dá se tak předpokládat, že při technologických pokrocích v tomto sektoru by se mohly počáteční náklady výrazně snížit.

Další nevýhodou je, že vhodné prostředí pro takovou elektrárnu se hledá jen velmi těžko. Pro zajímavost, největší taková elektrárna se nachází v Jižní Koreji (náhoda?). Má 10 generátorů s celkovou kapacitou až 254 MW.

Technologie samotná se u energie generované z přílivů a odlivů dělí na čtyři různé části. Jde o generátor proudu, dále o takzvanou přílivovou a odlivovou hráz, dynamickou sílu přílivu a odlivu a nakonec lagunu. Pro všechny tyto typy platí, že zatím trpí tím, že celková přílivová a odlivová energie je teprve v počátcích. Různé výzkumy a vylepšení však mohou tento zdroj obnovitelné energie dostat na výsluní. Bude na to však potřebný nejen čas, ale především finance.

Závěr

Zda se některá z obnovitelných energií začne při těžbě kryptoměn výrazně využívat, je zatím pouze v rukou těžařů a těžařských společností. Určitě se ale nedá popřít potenciál, který takový typ generování energie má. A nejde jen o vidinu nižších nákladů za energii, ale především o zachování a šetření naší planety. Takový krok by navíc mohl kryptoměny „zbavit“ jednoho negativa, které je často vyčítané nové technologii, a tím je zbytečné utrácení elektrické energie.

Zdroj:
ccn.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img