4 zdroje obnovitelné energie, které by měli těžaři využívat (1. část)

0
(0)

Jedna z nejčastějších výčitek, která se vztahuje ke kryptoměnám, je, že při těžbě se spotřebuje zbytečně moc energie. Na světě je však mnoho jiných způsobů, které by pro těžbu Bitcoinu mohly být více než prospěšné. A neříkáme to pouze ve smyslu ziskovosti pro těžaře, ale především v souvislosti s naší planetou. Je totiž hned několik způsobů, které by těžbu kryptoměn nejen zlevnily, ale hlavně by šetřily „Matku Zemi“.

1. Geotermální energie

Jeden z klasických obnovitelných zdrojů energie, který pochází přímo z „útrob Země.“ Naše planeta je na to přímo ideální vzhledem k teplotě, kterou může být přeměněná na formu elektřiny. Když je naše jádro složené z roztaveného železa, místa, kde je sopečná aktivita poměrně vysoká (a teda i teplota z jádra blíže při povrchu),  jsou ideální možností  pro těžaře kryptoměn, aby využili tuto formu energie při těžbě.

Příkladem je Island, který poskytuje přímo výborné podmínky. Výhodou při geotermální technologii je fakt, že nepodléhá žádným jiným faktorům nebo nepředvídatelným podmínkám jako například slunce nebo vítr. Navíc za posledních 20 let se v tomto sektoru technologie výrazně pohnula, což pomohlo snížit náklady až o 25 %.

Tip z redakce: Na těžbu někdy stačí ještě o mnoho méně než obnovitelná energie. Někdy je dostačující pouze chuť do tance. Více v tomto článku.

2. Sluneční energie

Nejznámější a nejrozšířenější způsob obnovitelné energie. A to bez pochyby. Sluneční energie je velmi rozšířená, a to například prostřednictvím fotovoltaických panelů, které využívají radiaci ze Slunce na vyprodukování elektriky. Pochopitelně se tyto panely umisťují především na místa, kam svítí Slunce během roku nejvíc.

Cena sluneční energie se navíc za posledních 5 roků snížila až o 60 % a v některých částech světa se stává úplnou samozřejmostí. Experti předpokládají, že do roku 2050 bude sluneční energie největším zdrojem elektřiny celkem. Navzdory tomu, že solární energie má množství výhod (jako například jednoduchá montáž a údržba), není úplně bezchybná.

Oproti geotermální energii je totiž ta solární až příliš závislá na počasí (pochopitelně). Za oblačného počasí může výroba solární energie klesnout až o 40 %. Stejně tak je však produkce závislá i na ročním období, přičemž nikoho nepřekvapí, že nejvíc se daří solární energii právě během léta (v dnešních dnech určitě produkce solární energie dosahuje na Slovensku maxima).

Stejným problémem pro těžaře by mohl být i fakt, že v noci se produkce pohybuje opravdu na zanedbatelných číslech. Jedinou možností je během dne vyrobit a uskladnit tolik energie, že to vystačí i přes noc, což však může být náročné vzhledem ke spoustě nepředvídatelných faktorů. Stejně by to mohlo výrazně navýšit počáteční investice.

Závěr

Na další obnovitelné zdroje energie se podíváme ve druhé časti. Ta dnešní nám představila dva nejznámější a nejvyužívanější. Otázka je, zda se těžaři opravdu uchýlí k takové variantě, a jestli tedy začnou využívat obnovitelné zdroje energie. Určitě by to snížilo jejich náklady, ale počáteční investice by pravděpodobně byla o mnoho vyšší. Vyrobit si totiž geotermální nebo solární těžírnu určitě není projekt za 10 000 eur.

Zdroj:
ccn.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img