Střípky z podivuhodné akciové výsledkové sezony: Závratně roste jen Nvidia, ostatní technologické akcie stagnují

5
(5)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Výsledková sezona nám připomíná, že u akcií vždy dojde na lámání chleba v podobě fundamentů. Zisk na jednu akcii a tržby nám umožní nezávisle na ceně akcie určit, zda firma roste či nikoliv a jaké jsou její vyhlídky. Cena akcií je samozřejmě ovlivněna očekáváním analytiků.

Jsme ale ve velmi zvláštní době, kdy jsou americké indexy na vrcholu a přitom všichni vědí, že americká ekonomika zpomaluje. To je důvodem, aby každé zaváhání vy výsledcích firem mohlo být velmi rychle potrestáno. Tuto přísnost trhu si vyzkoušely tak kvalitní akcie jako Visa nebo s ještě větším negativním dopadem akcie Palo Alto Network.

Pojďme si tedy znovu přiblížit několik firem, které mě zaujaly. Nejedná se o systematický přehled všech výsledků. Některé firmy najdete ve střípcích z výsledkové sezony a v Lupě, kde jsem se snažil vždy pravidelně rozebrat jedny nebo i více hospodářských výsledků.

Prudký pád z piedestalu technologické super akcie

Palo Alto je firma zabývající se kyberbezpečností. Není to úplně momentálně hvězdné AI, ale stále jsme v sektoru výrazného růstu. Epidemie covidu byla spíše šedou než černou labutí, šlo něco s čím všichni počítali, že může někdy přijít. Objevení nové baktérie nebo viru, které ohrozí lidské životy, je častým námětem scifi povídek. Nešlo tedy o nic nepředvídatelného. Stejně tak velký útok na IT infrastrukturu, který vyřadí celý systém je zcela reálná hrozba. To je jeden z mnoha důvodů proč mít akcie této firmy, nebo jiných z oblasti kyberbezpečnosti ve svém portfoliu.

Samotné výsledky za čtvrté čtvrtletí překonaly odhady analytiků. Tržby dosáhly 2 miliard dolarů oproti očekávaným 1,97 miliard. Ale výsledkem více nad očekáváním analytiků byl zisk na jednu akci, který dosáhl 1,46 dolaru oproti očekávaným1,3 dolarů. Tržby rostly o 19 %, což v době s tak vysokými sazbami je velmi dobré číslo. Palo Alto se daří využívat zaváhání konkurence, protože firmě Fortinent se tak nedaří. To však není všechno.


Vedení firmy si vytyčilo odvážný cíl dosáhnout do roku 2030 tržeb ve výší 15 miliard dolarů. Jinak řečeno do šesti let obrat zdvojnásobit. Palo Alto drží i velmi slušnou operační marži na úrovni 28,6 %. Jinak řečeno na první pohled se nezdá, že by firmu mohlo něco zpomalit.

Avšak analytici našli jedno malé zaváhání, a to výhled ziskovosti na příští rok. Firma bude zásadně měnit svůj byznys model. Tato přeměna má trvat 12 až 18 měsíců. Při ní by mohlo dojít k dočasnému poklesu ziskovosti. Zaznělo pouze mohlo dojít a dočasně, ale i tato drobná zaváhání poslaly titul o 25 % dolů. Zde jde vidět, že současná evaluace technologických akcií není v pořádku.

Akcie Microsoft – klidná sila umělé inteligence

I přesto, že akcie v době psaní článku od začátku roku posílila o 8 % a pokud porovnáme cenu akcie Microsoft před rokem dostaneme se k růstu na úrovni 59 %, neznamená to, že akcie nemá kam růst. Microsoft je díky své divizi OpenAI lídrem sektoru. A Microsoft hlavně není pouze technologickým lídrem v oboru umělá inteligence, ale má možnost jí zapojit do svého ekosystému služeb. Díky tomu má největší možnosti pro její monetizaci. A tuto schopnost vidíme i na výsledcích.

Za poslední čtvrtletí společnost zvedla tržby na 62 miliard oproti očekávaným 61,1 miliardám. Čistý zisk pak poskočil na 21,9 miliard dolarů. V přepočtu zisku na jednu akcií to znamenalo zisk 2,93 dolaru oproti 2,78 dolarů, jak původně odhadovali analytici.

CEO společnosti Satay Nadella samozřejmě vidí velký potenciál v růstu umělé inteligence, která může představovat až 70 % růst produktivity práce ve firmách. Právě zaměření na firemní zákazníky je nyní prioritou pro Microsoft.

Společnost dá nyní k dispozici všem firmám, včetně těch nejmenších, nástroj Copilot, který umožňuje psaní emailů, hlášení ze schůzek, základní analýzu dat a nebo navržení krátké prezentace v PowerPointu. Microsoft počítá, že zájem o využití umělé inteligence bude mít přes 60 % stávajících zákazníků. Microsoft se tak na tomto poli bát nemusí.

Za rok 2023 Microsoft dosáhl ročního růstu tržeb o 18 %. Což je velmi dobrý výsledek, když si uvědomíme, že v letech 2021 a 2022 tržby prakticky stagnovaly.

Cloudové služby u Microsoftu

U Microsoftu však nejde pouze u umělou inteligenci. Litý boj probíhá na cloudových službách, které s ní samozřejmě úzce souvis. Cloudová služba Azure zaznamenala růst o 20 % a dosáhla tržeb 25,9 miliard dolarů. Což odpovídá organickému růstu cloudových služeb ve světě. Tento trh roste pořád o solidních 20 %.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by zájem o cloudové služby výrazně klesl. Microsoft tak má opravdu nakročeno k velmi stabilnímu růstu v následujících letech. Pokud by v následujících měsících přišla korekce na finanční trhy, akcie Microsoft by měla být ve vašem hledáčku.

Dobrá čísla Alphabetu investoři neocenili

Ani další sledovaná firma z Magnificent 7 nezůstala pozadu a překonala odhady analytiků. Tržby dosáhly 86,31 miliard dolarů oproti očekávaným 85,23 miliard. Zisky byly taktéž větší než předpovědi trhů. Zisk na jednu akcii dosáhl 1,64 dolarů oproti předpokládaným 1,59 dolarů.

Při takových číslech bychom čekali, že akcie bude strmě růst. Nestalo se tak. Trh reagoval negativně a akcie Google bezprostředně po výsledcích zaznamenala propad o 5 %.

Když se podíváme na výsledky Google roční optikou zjistíme, že tržby rostly o 9 % a dosáhly 307 miliard dolarů. To je výborný výsledek. Když se totiž podíváme na rok 2023 z makroekonomických údajů, tak HDP rostlo rychleji v USA, Číně a Indií. Google je mimo čínský trh. Růst tržeb je lepší než růst světové ekonomiky a to je pro firmu žijící z velké části z reklam výborná vizitka.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Google v boji o prvenství v umělé inteligenci

Při prezentaci výsledků se SEO Sundar Pichai snažil upřít pozornost především na umělou inteligenci. To mi přišlo trochu tendenční, protože Google má přece jenom trochu širší byznys model než právě umělou inteligenci. Přehlíží se například 16 % růst tržeb u YouTube. To je silný organický růst, protože služba je na trhu již dost dlouhou dobu a stále přitahuje další diváky i nové tvůrce. Ale dnes je hlavním tématem umělá inteligence.

Po neúspěšné prezentaci umělé inteligence Bard před rokem, vedení Alphabetu sáhlo k přejmenování služby na Gemini. Pouhé přejmenování však stačit nebude. Gemini je sice zadarmo, ale kvalit ChatGpt zdaleka nedosahuje. Sundar Pichai se proto rozhodl, že v roce 2024 bude masivně investovat do vývoje umělé inteligence, aby konkurenci dostihl.

Několik silný bodů akcií Google

Firma Google je samozřejmě v dobré finanční situaci. Má k dispozici volné prostředky ve výši 69 miliard. A to v roce 2023 provedla zpětné nákupy svých akci za 62 miliard dolarů.

Google může podle mě vytvářet hned několik zajímavých synergií pro nadcházející léta. Konkurence od Microsoftu představila službu Sora, která umožňuje vytváření videí pomocí umělé inteligence. Vzhledem k tomu, že konkurence v tomto oboru je velká a je jen otázkou týdnů nebo měsíců, kdy s podobnou službou přijde i Alphabet, a spojení možnosti vytvářet obsah a následně ho šířit skrze YouTube mi přijde jako velmi zajímavá příležitost. Google díky YouTubu bude náskok před konkurencí.

Rizika u akcií Google

Na druhou stranu máme tu hned několik rizik. První je zaostávání Gemini oproti ChatGPT. Ztráta ještě není tak veliká, ale může se opakovat scénář neúspěchu sociální sítě Google, která byla následně odpískána. Microsoft navíc dělá vše proto, aby spojil ChatGPT s vyhledávací službou Bing, která může po dlouhé době začít konkurovat právě Googlu.

Druhé riziko je spojeno s ekonomickým vývojem ve světě. Alphabetu se zatím daří nenaplnit černé scénáře ohledně poklesu příjmu z reklamy. Ale je evidentní, že pokud by došlo ke světové recesi, firmy by začaly šetřit a výdaje na marketing patří, sice neprávem, ale k prvním škrtům.

A třetí varovný signál vyslal sám CEO firmy, Sundar Pichai, který se v únoru zbavil 22 000 firemních akcií. Sice již v roce 2023 jich prodal přes 90 000, ale obecně je špatný signál, když se CEO tak velké firmy zbavuje akcií. Jeho plat sám o sobě je dostatečný. Pokud by věřil, že cena akcií bude v následujících měsících růst, jistě mohl s prodejem počkat. Sundar Pichai tak jen rozšířil řady šéfů, kteří jsou skeptičtí ohledně budoucího vývoje cen akcií.

Akcie Amazonu naopak po zveřejnění výsledků rostly

Pokud se podíváme na reakce trhů po výsledcích, je opravdu těžké hledat v nich logiku. Všechny mnou analyzované firmy měly dobré hospodářské výsledky. Nejhůře dopadlo Palo Alto, pak Google a následně lehký výprodej byl zaznamenán i u Microsoftu. Avšak jedna akcie z Magnificent 7 šla proti proudu a to byla akcie Amazon.

Prvním důvodem proč šly akcie Amazonu rychle nahoru, byla samozřejmě zveřejněná čísla. Ta překonala očekávání analytiků. Ale o proti předchozím firmám, byl ten rozdíl opravdu velký. Zvláště pak u zisku. Amazon vykázal zisk o 20 % lepší, než se čekalo. Analytici předpovídali firmě zisk na úrovni 0,80 centů, ve skutečnosti však šlo o rovný jeden dolar. Tržby byly překonány o 5 miliard. Z odhadovaných 165 miliard dolarů bylo nakonec 170 miliard.

Na obratu Amazonu mají velký vliv vánoční svátky, kdy lidé hojně nakupují na webu. Během roku je obrat této divize Amazonu menší. Amazon si věří i právě probíhajícím čtvrtletí. Vyhlíží tržby v rozpětí 138 – 143,5 miliard dolarů. Horní výhled byl před tím pouze 142 miliard dolarů.

Cloudové služby u Amazonu

Dlouhodobí čtenáři kryptomagazinu a nebo zkušení investoři však vědí, že pro hospodaření Amazonu není až tak důležitý světoznámý eshop. Ten dodává firmě vysoký obrat, avšak malý zisk. Těžištěm zisku Amazonu je provozování cloudu.

Tržby Amazon Web Service dosáhly 24,2 miliard dolarů. To představuje meziroční růst na úrovni 13 %. Amazon tak pouze lehce zaostal za lídrem v sektoru cloudu Azure Microsoft. I přes nižší tržby AWS, tak si služba drží větší podíl na trhu než Azure. Podíl AWS dosahuje 31 %, na Azure připadá 24 % a Google cloud drží 11 %. AWS se bude muset vypořádat s rostoucí konkurencí právě ze strany Microsoftu. Investoři však zatím toto riziko nenaceňují.

Osobně je pro mne silný růst akcie Amazon záhadou. Investoři možná ocenili, že Amazon umí vydělávat peníze na něčem jiném než umělá inteligence. Trumf umělé inteligence si Amazon zatím schovává na později. To také můžou investoři ocenit.

Cenám Amazonu neškodí ani masivní prodeje Jefffa Bezose. Ten využívá vysokou cenu akcií a houfně prodává. Za posledních devět dnů se zbavil přes 50 milionů akcií Amazonu, za který podle odhadů obdržel přes 8,5 miliard dolarů. Tak velký objem prodaných akcií je samozřejmě jen další kamínek do mozaiky zvýšeného rizika na finančních trzích.

Závěr: Zachrání nás Nvidia?

Reakce trhů na výsledky ukazuje, že, lidově řečeno, trhy už nevědí co by vlastně chtěly. Čísla velkých společností rozptylují obavy z recese. Zatímco v první polovině roku 2023 vedení těchto společností mluvilo o riziku recese a tím pádem poklesu tržeb. Dnes již nic takového nezaznívá. Těmto firmám tržby a zisky rostou a nic nenasvědčuje jejich zpomalování. A přesto už akcie těchto firem těžko hledají další impulz k růstu.

Jediný kdo závratně roste je akcie Nvidia. V době psaní článku jsme již znali její výsledky. I přes vybíraní zisků den před zveřejněním výsledků, laťka očekávání ležela velmi vysoko. Nvidia vzala všem kritikům vítr z plachet a rostla o 14 %. Od začátku roku tak za šest týdnu přidala 60%. Růst ceny akcií Nvidia pomohl celému sektoru, takže rostly i akcie AMD nebo Palantiru. Nvidia tak svou silou táhne trhy a americký technologický index nahoru. Může však jen jedna firma překrýt celou ekonomickou situaci?

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img