13. 11. 2023 Přehled trhu – Vážné varovné signály z americké ekonomiky. Investoři nadšeně naskakují do akcií a Bitcoinu

4.9
(28)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Po minulém týdenním růstu Bitcoinu až ke 38 000 USD se otevírá prostor pro růst altcoinů. Velká část trhu spekuluje na začátek nového altcoinového býčího trhu. Akciový index S&P 500 v pátek uzavřel pozitivně růstem kolem 4406 bodů. Po uzavření trhu došlo ke snížení ratingu na americkém vládním dluhu od společnosti Moody´s.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin minulý týden rostl až ke 38 000 USD, kde našel zamítnutí a vrátil se pod 37 000 USD. Altcoiny tím pádem dostávají prostor dohnat a překonat procentuálně jeho růst. Bude tento trend pokračovat nebo je na místě brát postupně zisky?

Zveřejnění inflace a HDP

Tento týden budou nejzajímavější makro ekonomické události zveřejnění vývoje inflace z Ameriky v úterý. Očekává se mírný pokles z 3,7 na 3,3 procentních bodů. Klesat by měla i jádrová inflace ale jenom o 0,1 procentního bodu na 4 procentní body.

Další zajímavé budou HDP a inflace v Eurozóně. Pro HDP se očekává mezi kvartálně lehký pokles o -0,1%. Inflace v Eurozóně by měla obdobně klesat z 4,3 na 2,9 procentních bodů. Pokud se povede Eurozóně a Americe pokračovat ve snižování inflace, bude to mít silný pro růstový efekt na akciové trhy. Ty si myslí, že velké ekonomiky se dostávají z nejhoršího venku. Zdaní může občas klamat. To si ukážeme na grafech níže.

Negativní zprávy z americké ekonomiky, o krok blíže k recesi?

V pátek po uzavření amerického akciového trhu se objevila zpráva o snížení ratingu na americkém státním dluhu. Výhledově se dostává do negativního označení. Důvody by měly být fiskální deficit amerického vládního rozpočtu a dostupnost dluhu, kdy velké banky utahují podmínky pro půjčky. Další nepopíratelný fakt je, že spojené státy musí v nejbližších měsících vydat další dluhopisy v hodnotě několika biliónů dolarů. Očekávám, že se táto zpráva může projevit na akciovém trhu dnes po otevření.

Další negativní až medvědí signál pro americkou ekonomiku je propad střední (mediánové) ceny domů. Za poslední 2 roky se vývoj cen změnil z růstu o +20 procent k propadu o -7,9 procenta. To je historicky nejstrmější pokles. Za posledních 60 let nastala podobná situace jenom 2x (1970, 2008). Obě situace vedli k ekonomické recesi a propadu akciového trhu o více než 30 procent.

V minulém pátečním přehledu trhu jsem upozorňoval na nutnost sledovat vývoj delikvencí a bankrotů na rostoucích dluzích amerických domácností. Tento růstový trend silně pokračuje téměř u všech sledovaných druhů dluhu. Pro běžné lidi, kterým poklesli úspory na dlouholeté minimum a dále utrácejí na dluh bude rozhodující výše úrokových sazeb.

Například u kreditních karet jde vidět dosažení většího počtu nespláceného dluhu než v roku 2008 a 2000. Do problémů se už dostávají i menší a střední podniky (poslední graf v pravo). Je tedy otázkou času než se úrokové sazby propíšou mezi spotřebiteli. Tento indikátor ekonomické krize je značně opožděný.

Nárůst nesplácených půjček pro retailové spotřebitele, malé a střední podniky.
Nárůst nesplácených půjček pro retailové spotřebitele, malé a střední podniky. Zdroj: twitter.com

Delikvencí se označuje nesplácení dluhů po delší dobu než 30 respektive 90 dní. Neplatičů může být mnohem víc, akorát ještě nesplnili časovou podmínku 3 měsíců. Proto předpokládám, že konec roku začne reflektovat skutečná čísla. Pokud začnou lidi ještě víc utrácet na dluh během Vánoc a začne výrazněji růst míry nezaměstnanosti, vznikne nepříjemná rozbuška pro velký problém. Tyto nesplácené půjčky padnou na menší banky a nebankovní společnosti, které je poskytují nejvíce.

Akciové trhy rostou, kde čekat odpor?

Akciový index S&P 500 v pátek uzavřel růstem až na 4406 bodech, co naznačuje pozitivní sentiment investorů se vracet k akciovým indexům. Jenže tento trend nemusí být tak jednoznačný. Zatímco klasický index S&P 500 tento rok roste o 11 %, varianta akciového indexu S&P 500, kde jsou jednotlivé společnosti rovnoměrně procentuálně zastoupené letos ztrácí o 0,2 % (bílá linie níže). Největších 7 technologických společností v indexu reprezentující třetinu celkové tržní kapitalizace indexu letos roste o 81 %.

Není tak těžké poznat co stojí za letošním růstem a udržuje sentiment investorů v klidu i když v ekonomice začínají bublat velmi vážné problémy. Proto se domnívám, že je na místě být opatrný. Největších 7 technologických společností se blíží nebo už znovu dosahuje historického maxima, může nastat výběr zisků a přesun do jiných podhodnocených sektorů. To by znamenalo možný pokles pro akciový index S&P 500.

Krátkodobě má cenu hlídat obzvláště nevyplněné gapy na futures grafu jako potenciální cíle. V pátečním přehledu jsme si ukázali graf historického vývoje indexu S&P 500 po předchozích cyklech růstu úrokových sazeb, pivotu a snižování sazeb. Pokaždé po dosažení vrcholu zvedání úrokových sazeb nastal alespoň menší (nebo i větší) růst akciových indexů, který se teď odehrává. Očekávám, že bychom mohli vyrůst až po 4554 bodů, kde je nejvyšší otevřený gap. Otočení trendu směrem dolů přichází v momentě, kdy už centrální banka musí snižovat úrokové sazby z důvodu problémů v ekonomice, nebo poklesu inflace.

Negativní varianta vývoje je dřívější otočení trendu směrem dolů. Nabízí se otevřené gapy na hladinách kolem 4010 až 3960 bodů. Jejich dosažení bude indikovat negativní vývoj sentimentu na trzích a výprodeje na velkých technologických akciích.

Jedním z mnoha varovných signálů proč dávám větší pravděpodobnost negativnější variantě s recesí je pokračující inverze výnosové křivky. Pokaždé, když došlo k inverzi alespoň na 90 dní mezi výnosy 3 měsíčních a 10 letých dluhopisů následovalo období poklesu akciových trhů. Standardní pokles byl -30% pod úrovní momentu inverze (červené šipky na grafu).

Další zajímavý graf k nevyvážeností velkých technologických akcií vůči menším společnostem je zastoupení 2 největších akcií (Microsoft a Apple), které mají váhu až 14,7% z celého indexu S&P 500. To je historický nejvyšší hodnota. Poměr amerických malých společností k mega cap společnostem se propadá na hodnoty nevídané od prosince 2000. Všichni asi dobře vědí, co v ten moment následovalo …

Bitcoin až nad 42 000 USD

Bitcoin dnes lehce konsoliduje kolem 37 000 USD a nechává prostor altcoinům, kde se rozjelo spekulativní prostředí připomínající býčí trh. Bitcoin samotný se dostává do silné rezistenční zóny v rozsahu 37 000 až 44 000 USD. Pokud máme spekulovat na další růst a začátek skutečného býčího trhu, musíme nejdříve překonat tuto zónu.

Růstová varianta je postupný růst až po 42 700 USD, kam vychází extenze první růstové vlny ze začátku roku v poměru 1:1 (od 15 700 po 31 600 USD). Zároveň tam očekávám silný prodejní tlak z vybírání zisků a otevírání krátkých pozic. Tato varianta přichází do úvahy pokud akciové trhy ješté chvíli porostou.

Negativní poklesová varianta je zamítnutí už na aktuálních cenových hladinách kolem 38 000 USD. K tomu by muselo dojít k zamítnutí nebo odložení bitcoinového ETF. Nechám se překvapit, každopádně objevuje se velký počet zajímavých tradingových vstupů na altcoinech, kde je možné s dobrým manažmentem rizika nadále vydělat nižší desítky procent. I tak pobízím k velké opatrnosti pokud plánujete až teď nastoupit do trhu.

[ays_poll id=2]

Závěrem:

To co se aktuálně jeví jako začátek nového Bull marketu na akciových trzích a kryptoměnách může velmi rychle vystřídat otočení trendu až se začnou do ekonomiky a rozpočtu lidí výrazněji propisovat makro ekonomické zprávy a neschopnost splácet dluhy. Nenechte se strhnout trendem a spíše jezděte na volatilitě. Mějte na paměti, že každý růst musí někdo zaplatit (i ten ekonomický).

Domnívám se, že podobně jako minulý rok, je na čase se přesunout do vyklesaných a méně sledovaných sektorů, které budou růst až aktuální nadhodnocené trhy začnou korigovat a klesat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 28

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img