10. 11. 2023 Přehled trhu: Fed nevylučuje další zvýšení sazeb. Bitcoin testuje 38 000 USD a akciový trh ztrácí

5
(11)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Tento týden je jedna z nejdůležitějších makro ekonomických informací projev šéfa americké centrální banky, Jerome Powella. Ten v projevu zklidnil trh před přehnanou reakci na možný pivot úrokových sazeb a opětovnou spekulací na akciových trzích. Bitcoin se pokouší o hladinu 38 000 USD čím dává prostor altcoinům výrazně růst.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin tento týden stoupá až ke 38 000 USD a po prvotním zamítnutí klesá zpátky lehce pod 37 000 USD. Zároveň tím dává prostor pro růst altcoinů, které si za poslední 2 týdny připisují v některých případech zisky přes 200 až 300 %. Nastal konečně mnohými očekávaný býčí trh na kryptoměnách nebo tato pozitivní nálada odezní stejně rychle jako se objevila?

Makro kalendář a projev Jerome Powella:

Začátek týdne byl klidný a popsali jsme si ho v přehledu trhu v pondělí. Ve středu se objevili další zajímavá makro data klesající inflace v Německu. Celková inflace jim klesá mezi ročně z 4,5 na 3,8 procentních bodů. Cesta ke dvou procentnímu cíli zřejmě bude ještě dlouhá po dobu celého příštího roku.

Podobný vývoj naznačil znovu šéf americké centrální banky Jerome Powell. Ten měl projev ve středu a čtvrtek. Zazněli informace potvrzující výhled pro dosažení dvou procentního inflačního cíle. Otázkou nadále zůstává kdy se to Fedu (a ECB) povede.

Jako částečný varovný signál investorům by však mělo sloužit varování Jerome Powella. Ten upozorňuje na přehnaný optimismus na akciovém trhu jakoby mělo nastat snížení úrokových sazeb už v prosinci. Fed si nadále nechává otevřená zadní dvířka pro případ, že by nastal další inflační růst.

Aktuální očekávání vývoj úrokových sazeb níže poukazuje na držení aktuální úrovně do konce března 2024. První snížení o 25 bazických bodů se očekává až v dubnu. Do konce roku 2024 by měli sazby klesnout na 4,4-4,3 procentních bodů. Nadále tedy platí mantra “výše po delší dobu”.

Velká část investorů znovu spekuluje na nekonečný růst americké ekonomiky a znovu naskakují do velkých technologických společností. Můžeme to vidět na rozdíle ocenění mezi top 100 technologickými firmami (index Nasdaq 100). Tyto technologie znatelně táhnou nahoru i index S&P 500. Největších 7 společností dle tržní kapitalizace má váhu přes 30 % celého indexu (500 firem).

Na druhé straně je index Russell 2000, poskládaný z 2000 menších společností dle kapitalizace. Můžeme vidět značný rozdíl v P/E poměru jak ho oceňují investoři ve srovnání s Nasdaq.

Akciový index S&P 500 je srovnáním dividendových výnosů vůči vládním dluhopisům nejdražší za posledních 20 let.

Aktuální spekulativní nálada čím dál více připomíná atmosféru z let 2006-2007 před poslední ekonomickou krizí. Podobnost můžeme vidět na grafech níže. Po každém pivotu Fedu, nastává období kdy se úrokové sazby nemění. Zajímavé je však období, které nastává s prvním snížením sazeb.

Za posledních 50 let přineslo každé snížení propad akciových trhů, u indexu S&P 500 v rozsahu -27 až -58 %.

Je možné, že vidím situaci až příliš černě? Akciové indexy teď rostou, což odpovídá historickému narativu, kdy zastavení sazeb přineslo růst akciového indexu a další vystoupání na přepálené úrovně (častokrát i na nové historické maximum).

Aktuálně tedy budu sledovat náznaky, které jsme si už několikrát popsali (bankroty a nesplácení dluhů na kreditních kartách, půjčkách na osobní automobily a v poslední řadě hypoték na nemovitosti). Další podstatný aspekt pro sledování je mírně rostoucí nezaměstnanost.

S&P 500 a Russell 2000 mají protichůdný vývoj

Akciový index S&P 500 posledních 10 dní roste o 7 % a umazává značnou část nedávných ztrát. Tento růst spustilo poslední zasedání Fedu a rozhodnutí o pozastavení zvedání sazeb. Tento rychlý růst zároveň na denním grafu zformoval několik otevřených gapů na futures grafu níže. Ve středu vyrostl index až po 4390 bodů, kde uzavřel otevřený gap( zelený).

Tím pádem se nám otevírají 2 varianty vývoje. Pokud přihlédnu na historický aspekt pivotu sazeb, má index S&P 500 otevřený prostor pro růst až do dubna 2024 (za předpokladu, že se nic nezkomplikuje). Tím pádem na grafu máme potenciální růstový cíl 4556 bodů (rezistence a otevřený gap). Následně se bude lámat chleba a do té doby můžou v ekonomice bobtnat různé dluhy. Zopakuje se historie a začne trh klesat až po prvním snížení sazeb?

Negativní varianta vývoje je, otočka pro vyplnění otevřených gapů pod aktuální úrovní. Pod aktuální úrovni se nachází několik gapů. Jako první cílím na 4010 bodů. Následně 3960 a tam by nastalo otestování týdenního klouzavého průměru EMA 200 1W. Osobně se přikláním víc k této variantě, avšak je nutné uvažovat s oběma a na tom postavit strategii. Netvrdím že budu v dlouhé nebo krátké pozici pro index S&P 500. Vidím i výrazně lepší příležitosti na trhu. Pro vývoj indexu S&P 500 tedy ještě budeme potřebovat dost trpělivosti.

Na druhé straně barikády stojí index Russell 2000, který má úplně jiný sentiment než index S&P 500. Zároveň sentiment investorů je opačný a převládá zájem o odprodej pozic. Před pár týdny jsme si zakreslili žlutý konsolidační trojúhelník. Momentálně dochází k potvrzení spodní hrany jako rezistence. Očekával bych další pokles indexu. Tento signál beru jako výstrahu proč si teď na trzích dávat velký pozor. Značně pozitivní nálada panuje jenom u určitých technologických firem a pár sektorech (AI, …).

Bitcoin se pokouší o 38 000 USD

Denní graf Bitcoinu nám začíná nabízet zajímavé signály o dalším možném vývoji. Tento týden se Bitcoin pokouší růst po breakoutu z rostoucího kanálu nahoru až po 38 000 USD. Statisticky to nebývá časté, to hodně napovídá o aktuální náladě na trhu. Investoři naskakují do trhu za každou cenu aby jim něco neuteklo.

Po zamítnutí růstu u 38 000 a poklesu zpátky na 36 500 se na denním grafu formuje nepříznivý pinbar. Denní indikátory RSI a MACD získávají negativní divergenci. O tom že 38 000 USD je citlivá hladina svědčí i historická rezistence od poklesu ze začátku roku 2022. Ta se táhne od 37 000 po 44 000 USD. V této zóně očekávám největší vybírání zisků. Jestli to Bitcoin zvládne a překoná tuto zónu můžeme zatím jenom spekulovat. Domnívám se, že aktuálně skutečně potřebuje částečný pokles a vychladnutí trhu. Nejideálnější zóna pro opětovný vstup do dlouhé pozice se jeví 31 až 32 000 USD. Tam je poměr rizika k možnému zisku nejpřijatelnější.

Zároveň s ohledem na rizika akciových trhů výše je nutné sledovat hladinu 31 000 až 30 000 USD. V případě, že se Bitcoin propadne pod ní, bude to znamenat velmi negativní vývoj a další značný pokles. Reálně si dokážu představit jako důvod třeba zamítnutí / odložení bitcoinového ETF. Jiný může být prudký pokles akciových trhů. Necháme se překvapit.

Nadále je tu skupina dlouhodobých držitelů, kteří plánuji Bitcoin držet dlouhé roky nebo nikdy neprodat. Pro ně dává nadále smysl postupná akumulace metodou DCA. Pokud některý z nic čte tento přehled, rád bych znal názor jaká cenová hladina je pro něj zajímavá pro odprodej. Ať už je to předchozí ATH kolem 70 000 USD nebo vyšší ? Většinou rozhodují emoce a nějaká hladina se určitě najde.

Zlato koriguje zisky a vyčkává na další růst

V případě drahých kovů jsme mohli za poslední měsíc pozorovat značný růst. Samotné zlato si připsalo přes 10% rychlým skokem na 2014 USD za trojskou unci. Poslední dny však koriguje stejně jako výnosy amerických dluhopisů.

Je možné, že spekulativní nálada na akciovém trhu a Bitcoinu vysává likviditu investorů ze zlata. Zároveň nedávný lokální vrchol výnosů dluhopisů a dolarového indexu svědčil tomu, že investoři jsou otevřeni znovu nakupovat aktiva. Zlato si tedy na svůj další růst bude muset ještě chvílí počkat.

Právě z toho důvodu očekávám, blízky výběr zisků z Bitcoinu a technologických akciích. Ty by se mohli znovu přesunout do zlata. Pokud nastane výše popsaná situace dle historického scénáře, mohli bychom vidět rostoucí nejistotu a přesun kapitálu do drahých kovů. Tím pádem má zlato nakročeno až k potenciálnímu vrcholu 2500 USD za unci.

Závěrem:

Poslední dva roky nejsou na trzích jednoduché. Makro ekonomický vývoj je těžce predikovatelný avšak je na místě zvolit vhodnou strategii. Jednou je intradenní přístup tradingu, kde mnoho lidí pohoří kvůli nezvládání emocí. Na druhé straně nabízí velký potenciál vykonávat dlouhodobé investice s výhledem několik let. Tím pádem vám bude značné růst pravděpodobnost úspěšné investice a hezkého zhodnocení.

Poznámka
Hlavní je otázka pro úspěšného investora zní: Jak rozeznat, kdy nastoupit do konkrétního aktiva a nenechat se strhnout davem a dezinformacemi?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Stephanos

Moc nechápu, proč by vůbec někdo chtěl hodlovat bitcoin se záměrem ho nikdy neprodat (ani část). To je jako kdybych celý život střádal zlato jen se záměrem si s ním jednou vystlat rakev.

Čumsem

Je to poněkud iracionální, ale spousta lidí spoří i ve fiatu až do smrti. Nakonec to podědí příbuzní a nebo připadne státu…

Nemam

Souhlas. Navíc spousta lidí vůbec není finančně gramotná… Projevy jsou různé a mají mnoho podob. Třeba ze svého okolí znám případy, kdy si lidé vybírali peníze z bank (zejména ti starší), protože si mysleli, že je banka okrade. To že je o peníze okrade inflace, i když zůstanou vcelku pod polštářem jim nedojde, i kdyby jim to všichni říkali. Takže ono s těma úsporama to pak dopadá všelijak a ve výsledku velké množství jedinců či rodin nezachází s financemi příliš adekvátně a strategicky. Pak to taky často končí tak, že je člověk starej a tak hrozně zhloupne, že se nechá okrást neznámou návštěvou či inženýrem se zablokovaným dědictvím c Africe. Nám to přijde sotva uvěřitelný, ale je to denní realita.

spot_img