Novodobá ekonomika na vzestupu – VR světy a pozemky ve virtuální realitě vyrostly o 600 %

4.4
(18)
Petr Sanetrník
Petr Sanetrník
Jsem zakladatelem digitální agentury webfusion.cz zaměřenou na tvorbu webových stránek a online marketing. Dále jsem také spoluzakladatelem vreducation.cz, kde digitalizujeme firemní vzdělávání. Aktivně také vzděláváme firmy v rámci kmatrade.cz a natáčíme videa na míru v projektu vrmotion.cz

Klasický realitní trh zažívá útlum ale je tu trh, který i dnešní době zažívá boom – pozemky ve virtuální realitě. Pojďme podívat do virtuálního světa, kde máte absolutní ekonomickou svobodu a můžete volně investovat do virtuálních pozemků nebo realit. Jak taková investice vypadá, co vše obnáší a proč dává smysl vůbec investovat do těchto novodobých aktiv se podíváme v dnešním článku.

Teď vás asi napadne, jak vůbec může mít hodnotu nějaký virtuální pozemek a ještě k tomu ve virtuální realitě? V dnešní době internetu mohou nové technologie snadno exponenciálně růst. A přesně tento růst zažívají virtuální pozemky ve VR světech, které fungují na blockchainu a ve virtuální realitě.

Celá myšlenka světů ve virtuální realitě naplňuje vizi z filmu Ready Player One od Stephena Spielberga, kdy lidé raději trávili čas ve VR světě, než v tom reálném. Pokud jste film neviděli, doporučuji. Díky tomu, že ve VR se pohybuji už od roku 2016, vše sleduji detailně od začátku.

Než půjdeme více do detailů, koukneme na základní popis technologií, které vůbec umožnily vytvořit VR svět, kde si můžete koupit pozemek, obchodovat s ním a následně fakta, která nás vedle k investici. Vše doplněné o osobní zkušenost a reálná čísla za necelý rok od investice.

Spojení blockchainu a virtuální reality

Kryptoměny ukázaly, že díky nové technologii (blockchain) je možné vytvořit zcela samostatnou a novou ekonomiku, která funguje úplně mimo klasický finanční systém. Blockchain nám umožnil jednu důležitou, ale velmi jednoduchou vlastnost z IT pohledu – něco digitálně vlastnit bez potřeby třetí strany (prostředníka).

Bitcoin ukázal sílu blockchainu na jednoduché funkci výměny jednotek mezi uživateli a proto má dnes hodnotu v řádech jednotek tisíc dolarů.

Obsah obrázku mapa, text, vsedě, bílá

Popis byl vytvořen automaticky
Zdroj: Tradingview

Bitcoin má k dnešnímu dni od roku 2015 zhodnocení přes 3000 % – přejít na aktuální cenový graf

Mnoho lidí hodnotí kryptoměny jen podle ceny, ale už vůbec si neuvědomují, že v prostředí kryptoměn je aktuálně největší programovací aktivita od dob vzniku internetu a využití je daleko větší, než výměna jednotek mezi uživateli.

Zdroj: Cryptomiso.com

Díky kryptoměnovým technologiím můžeme například dělat tyto věci:

 1. Ethereum – programovat vlastní decentralizované aplikace
 2. Aragon – založit si vlastní firmu na blockchainu, kde všechna práva a povinnosti jsou definované v kódu (smart kontrakt)
 3. Maker DAO – Novodobá decentralizovaná banka, kde si je možné půjčit peníze bez potřeby toho, aby někdo zjišťoval kolik vyděláváme, jaké máme závazky a výdaje.
 4. Synthetix – obchodovat s akciemi v prostředí kryptoměn bez potřeby jakékoliv registrace nebo regulací

Díky tomu platforma kryptoměn a technologie blockchainu umožňuji ve VR světě něco “opravdu” vlastnit. Svůj pozemek si můžete uložit na hardwarovou peněženku ledger nebo trezor ke svým bitcoinům a máte jistotu, že Vám ho nikdo nemůže vzít nebo jakkoliv odcizit.

Virtuální realita (vstup do VR světa)

Virtuální realita se dnes už dostala do úrovně, kdy lidský mozek je naplno oklamaný virtuálním prostředím. Po pár minutách naplno cítíte emoce, jako strach nebo napětí, které jsou velmi blízko skutečnosti.

Mnoho lidí si myslí, že grafika nebo rozlišení ještě není dostačující, ale po 2 minutách v moderním VR headsetu jako Oculus Quest je celkem jedno co si myslíte. Technologie nás v tomto bodu už přerostla a mozek nemá šanci vyhodnotit (uvědomovat si), že se nachází v jiném prostředí.

Pokud tedy hrajete jakoukoliv hru, po pár minutách úplně zapomenete, že jste ve svém obýváku a naplno si například užíváte prostředí futuristické arény v Beat Saberu nebo střílíte nepřátele ve stylu filmu Johna Wicka.

Velkou výhodu VR osobně vidím v tom, že se konečně zvedáme od svých počítačů a musíme zapojit plně svoje tělo. Pokud začnete hrát na VR, už po pár hodinách si uvědomíte, že tohle je docela dost intenzivní fitko. Když prostě po Vás ve VR někdo střílí, musíte udělat ten dřep a vyhnout se kulce a najednou za 3 min uděláte 40 dřepů a ani o tom nevíte, jen Vás pěkně bolí nohy.

Historie a vývoj VR headsetů

Virtuální realita nebyla dosud moc použitelná. Pro kvalitní zážitek jste potřebovali drahý VR headset a ještě k tomu herní PC minimálně za 30 000,- Kč, protože VR headset sám o sobě neumí utáhnout grafické nároky.

Výsledek byl tedy takový, že pro vstup do prostředí virtuální reality jste potřebovali minimální investici 50 000,- Kč a ještě jste byli napojení na drátech.

Postupně se začaly objevovat lepší VR headsety (např. playstation VR), které byly více dostupné a srážely cenu, pořád to nebylo ale ono. Malé rozlišení, omezený pohyb díky drátům, malá nabídka her nebo aplikací.

Zdroj: Pavel Sanetrník – Playstation VR a jeho požadavky na zapojení a to ještě na fotce chybí samotná konzole

Zlom pro celé odvětví přišel 21. května 2019, kdy Facebook vydal po dlouhém vývoji svůj revoluční VR Headset – Oculus Quest. Oculus Quest je kompletně bezdrátový, vydrží na baterii cca 4,5h, má vysoké rozlišení (oproti minulým headsetům) a stojí cca 15 000,- Kč včetně DPH. Je to něco jako první iPhone mezi VR headsety. První krok k masové adopci VR.

Obsah obrázku interiér, stůl, myš, pracovní stůl

Popis byl vytvořen automaticky

(Oculus Quest – stačí Vám pouze samotný headset, 2 ovladače. Headset kompletně zaznamenává polohu a pohyb Vašeho těla pomocí 4 kamer v headsetu)

Díky tomu byl Oculus Quest nejprodávanějším VR headsetem za rok 2019. Polovinu prodejů všech VR headsetů tvořil právě oculus Quest. Aktuálně je bohužel beznadějně vyprodaný a s velkým štěstím maximálně seženete bazarové kusy nebo předražené nabídky. Více o historii VR se můžete dočíst na tomto webu.

Virtuální realita v číslech

Analýzy ukazují, že růst trhu s virtuální realitou dosáhne roku 2024 celkově 44,7 miliard USD, roce 2018 měl trh s VR velikost 7,9 miiliard USD (zdroj)

Dodávky VR headsetů se od roku 2017 do roku 2019 skoro zdvojnásobily na 6 milionů kusů rok (zdroj)

Decentraland

 • Celkový objem obchodovaných pozemků na Decentraland je 11 mln. USD (zdroj)
 • Aktuálně vlastní pozemky přes 1 000 – 2 000 uživatelů (Real estate, lands)
 • Start projektu v roce 2017, první aukce pozemku prosinec 2018

Somnium space

 • Celkový objem obchodovaný v rámci pozemků je 800 000 USD
 • Atuálně vlastní pozemky něco kolem 252 uživatelů (zdroj)
 • Start projektu v roce 2019, první aukce pozemku říjen 2019

Pokud VR světy budou alespoň z části fungovat, očekáváme růst v rámci 5 let do řádu jednotek až desítek miliónů uživatelů. Například hra Fortnite měla v dubnu 2019 přes 250 milionů registrovaných uživatelů.

Virtuální svět Horizon od Facebooku

Jako taková verifikace správné myšlenky VR světů slouží i to, že Facebook velmi brzy plánuje vydat svůj vlastní VR svět Facebook Horizon.

Facebook Horizon

Je ale jasné, že Facebook Horizon nebude fungovat na blockchainu a nebude v daném světě ekonomická svoboda. Bude ale určitě zajímavé sledovat, co se Facebooku povede a jak se vyrovná Decentralandu a Somnium Space. Určitě stojí za zmínku i další VR světy jako Crypto Voxels nebo Mega Crypto Polis ale určitě se nevyrovnají Somnium Space, které aktuálně vnímáme jako lídra VR světů na celém světě.

Můžete se těšit na další díly

Dříve jsme publikovali:

Brzy publikujeme:

 • Porovnání virtuálního světa Decentraland a Somnium Space
 • Příběh českých nadšenců do VR, kteří ve virtuálním světě budují business a investují

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
CGamer

Ahoj, jaké hry doporučíte na Oculus Quest? A rozjede Decentraland i Somnium?

Petr Sanetrník

Osobně doporučuji nejvíce Beat Saber a Pistol Whip. Do decentralanadu se pomocí VR ještě nejde vůbec dostat a k somnium space potřebujete stále PC ale během 2 měsíců má Somnium Space vydávat čistě aplikaci na Oculus Quest.

mi0

45h na baterii jedine v prípade, že to každé 2 hodiny nabíjate 😀 (alebo to chápať tak, že 45h je stand by čas?)

Petr Sanetrník

Sorry, chybka – má tam být 4,5h

Vosak

4,5 h je udano vyrobcem nebo real vydrz?

mi0

Real výdrž je 2h, max 2,5h. Samozrejme záleží od toho, čo je spustené. Nejaká náročná (na výpočty/render) hra dá tie 2h, nejaká jednoduchá hlúposť môže bežať aj tie 4h. A potom samozrejme 2h nabíjať 🙂

Branislav

Takže najlepšie Mať dva sety 🙂

mi0

Najlepšie je kúpiť si normálne (plnohodnotné) VR a neexperimentovať s týmito mobilnými zariadeniami. 500€ za Android so Qualcomm Snapdragon 835 a ovládačmi… to radšej za 550€ Oculus Rift S. Alebo, ak nie je niekto pri peniazoch, tak použitý HTC Vive za 300€. Síce to má nižšie rozlíšenie, ale beztak na tom Queste nejaké grafické orgie nečakajte (keďže to ten procesor neutiahne).
Druhá vec je možnosť pripojiť ten Quest k PC cez kábel – potom z toho dostanete viac-menej plnohodnotné VR, ale s tým nemám skúsenosti a príde mi to trochu zvláštne, kupovať mobilné VR aby som potom celý čas bol pripojený dodatočným káblom k PC.
Každopádne, osobne preferujem VR s presnejším outside-in sledovaním, ako má Index Valve alebo HTC Vive, než inside-out sledovaním, ako má Oculus Quest a podobné zariadenia (hlavne Windows Mixed Reality produkty). Síce potrebujete v rohoch miestnosti IR veže a teda presun na iné miesto je komplikovanejší, za lepší zážitok to stojí.

Dariusz Matuszyński

A je možné hrát s napájecím kabelem, tedy neomezeně dlouho?

TOM ZAF

zdar, smrt karanténě! Mám PS VR, nevíte jestli je/bude podporována v nějakém z virtuálních světů? Díky

spot_img