Nositel Nobelovy ceny: „Já bych ty kryptoměny zakázal!“

0
(0)

Dnešní den se nesl ve znamení nepochopení. Na jedné straně stojí nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz a na druhé straně rozzlobená komunita. Co se vlastně stalo?

Nobelisti proti kryptoměnám

Nobelisti ekonomické teorie mají problém s kryptoměnami. Po Robertu Mertonovi, který řekl, že kryptoměny nejsou vůbec peníze, se do kryptoměn opřel i Joseph Stiglitz. Ten dokonce na CNBC volal po vypnutí kryptoměn.

Důvodem k vypnutí kryptoměn je podle něj nedostatek transparentnosti. Stiglitz je totiž velkým zastáncem rozvoje digitálního platebního systému. Dle jeho názoru je totiž transparentní systém peněz výborně padnoucí řešení pro budoucí ekonomické regulace. V podstatě jde o to, že regulace mohou být prováděny rozumným způsobem, pokud k nim bude dostatek dat.

Informace o vědeckém pokroku: Průlomy ve vědě – Ulice osvětlené stromy a zdroj energie na 400 let.

Díky transparentnímu platebnímu systému by podle něj bylo také možné vytvořit férovější prostředí pro ekonomické aktivity. Tím by se předešlo nekalým praktikám a financování zločinných aktivit. Stiglitz považuje kryptoměny za oddělený systém, který je nebezpečný právě kvůli své nepřehlednosti a netransparentnosti.

Kryptoměny by se podle něj měly vypnout. Svůj dvouminutový proslov zakončuje tím, že potřebujeme elektronický platební systém, který je imunní proti ostatnímu sledování a přílišného vstupu státu do soukromí občanů. Právě riziko absolutního dohledu vidí jako největší problém digitálního peněžního systému.

Nepochopení problematiky

Jak se zdá, tak Stiglitz nemá přehled o tom, co jsou to kryptoměny a zvláště pak Bitcoin. V první řadě je evidentní, že nechápe nezastavitelnost decentralizované sítě. Jeho nárok na vypnutí kryptoměn je mimo realitu, a to bohužel zkresluje celý pohled na danou věc. Zdá se totiž, že Stiglitz nemá hlubší znalosti o kryptoměnách, a hlavně o BTC.

Právě BTC je transparentní systém, kde jsou veškeré transakce viditelné a z blockchainu lze tak vyčíst, jaké finanční toky existují (na rozdíl od Monera, Zcash, Dash). To je dokonce jedna z hlavních výtek k BTC, protože transparentnost transakcí na prvním blockchainu může být nepřijatelná pro soukromé společnosti.

Problémem, proč Stiglitz kryptoměny považuje za „temné místo“ ekonomiky, je hlavně fakt, že kryptoměn si tak nějak vlastně nikdo nevšímá. Kvůli absenci jakékoliv regulace se z nich stala trochu šedá zóna ekonomiky. To je ovšem pouze nedorozumění v rámci časových rámců. A Stiglitze není možné nařknout z toho, že by podporoval dohled nad finančním systémem, i když chápe dobře potřebu regulace.

Kryptoměny totiž perfektně reprezentují systém, po kterém volá. Absence znalostí nobelisty je sice tristní, na druhou stranu rozhodně není potřeba na Stiglitze aktivně útočit, jak se to momentálně v kryptokomunitě děje. Jeho cíl byl vždy zlepšení ekonomických podmínek pro všechny a snížení nebezpečí ze strany státu. Stejný cíl mají i kryptoměny.

Co číst dál?

Elon Musk a Vitalik Buterin diskutují na Twitteru – Jaká je budoucnost Etherea?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zee Prime

Stiglitz dostal “Nobelovu cenu za ekonomii” před 18 lety a je to ekonomický dinosaurus. Člověk narozený v roce 1943 bude jen těžko chápat svět kolem sebe v roce 2019. Ale není jediný “nobelista”, který šije do kryptoměn – Paul Krugman (2008) se do nich obouvá také, stejně jako zmíněný Robert Merton (1997). Pořekadlo o moudrosti stáří už v dnešním rychlém světě prostě neplatí. Viz. například Warren Buffet…

spot_img