Do nynějška nepředstavitelná budoucnost se blíží mílovými kroky. Na jedné straně budeme mít ulice osvětleně samotnými stromy a na straně druhé budou družice s pohonem na 400 let.
Strom jako lampa
Vědcům z věhlasné univerzity MIT se povedl průlom v práci s rostlinami. Místním vědcům se totiž podařilo do květiny implementovat nanočástice, díky kterým tato rostlina svítila hned několik hodin.
Informace o ETH: Musk a Buterin na Twitteru – Kam se bude Ethereum vyvíjet
Princip svítící rostliny je velmi podobný tomu, díky kterému svítí světlušky. Díky enzymu luciferáza, který se vyskytuje u světlušek, se rozsvítila i květina. Pomocí nanočástic implementovaných do rostliny se povedlo vytvořit světlo na 4 hodiny.
Prozatím se jedná pouze o experiment, ale jeho dosah může být obrovský. Již nyní se spekuluje, zda by se dala technologie využít pro přirozenější osvětlení měst. Od takového pokroku jsme zatím daleko, ale byla by to rozhodně zajímavá podívaná.
Energetický zdroj na 400 let
Britským expertům z Národní jaderné laboratoře se povedl průlom ve výrobě elektřiny pomocí jaderné reakce. Díky vysoce radioaktivnímu prvku americium se britským vědcům podařilo zatím rozsvítit malou žárovku.
Ačkoliv rozsvícení malé žárovky není největším úspěchem, tak metoda, kterou toho vědci docílili, je přelomová. Díky americiu by se nově mohly vesmírné sondy spolehnout na zdroj energie nezávislý na slunci.
Díky specifickým vlastnostem je možné tento zdroj elektřiny využívat až 400 let. To by bylo opravdu příhodné pro cesty do hlubokého vesmíru anebo pro vozidla zkoumající jiné planety. Ty by se tak nemusely spoléhat na sluneční energii, která je výrazně závislá na místních podmínkách.
Mohlo by vás zajímat:
Zdroj:
thespaceacademy.org