Zcash (ZEC)

0
(0)

Zcash je decentralizovaná opensource peer-to-peer kryptoměna, ktorá se snaží plnit velmi podobnou úlohu jako Monero. Zaměřuje se tedy na anonymitu a soukromí lidí, kteří ji používají. Jak se to ale Zcashi daří?

Update/ Coinbase uvažuje nad zalistováním Zcashu! Více info najdete zde.

Historie

  • Světlo světa spatřila tato kryptoměna už v roce 2013 jako fork Bitcoinu. Tehdy se ještě objevovala pod názvem Zerocoin.
  • V roce 2014 původní zakladatelé Zerocoinu začali spolupracovat s kryptografy na MIT (Massachusetts Institute of Technology), The Technion a Tel Aviv University. Tato úspěšná spolupráce přinesla pokrok ve vývoji anonymity a přejmenování na Zerocash.
  • Datum začátku spolupráce se Zookem Willoxem a jeho týmem z Least Authority je nejasný. Tyto týmy začaly pracovat na přechodu ze Zerocash na Zcash. První zmínka o Zcash na Githubu je z listopadu 2014. Zooko se však oficiálně prezentoval prací na tomto projektu až v květnu 2015.
  • Oficiální spuštění přišlo 28. října 2016.

Hlavní informace

Zcash používá speciální kryptografický protokol, který chrání odesílatele, příjemce, ale i posílanou sumu. Tímto protokolem je zk-SNARKs (zero-knowledge Succinct Non-interactive ARgument of Knowledge). Právě tento protokol umožňuje Zcashi, aby byl anonymní. Ale jak?

Zero knowledge proofs (volně přeloženo důkazy bez vědomostí, důkazy s nulovou znalostí) je poměrně nová sféra v kryptografii, která se Zcashi velmi osvědčila. Zero knowledge proofs totiž umožňuje potvrdit nebo vyvrátit vědomosti o určitých faktech z informací, které jsou ukryté. Ty však zůstanou ukryté, a proto je převod anonymní.

V Zcash transakci tak odesílatel poskytne řetězec (zero knowledge proof) spolu se zašifrovanými daty. Tento řetězec by však odesílatel nebyl schopný vygenerovat a zašifrovat, kdyby nevlastnil množství Zcashe, které se snaží odeslat. Podobně se v tomto řetězci nachází i nullifier (nulovač), který označí tokeny jako použité, a tak není možné, aby je odesílatel použil znovu. Díky tomu nemusí být informace zveřejněny, a proto je i anonymita odesílatele v bezpečí.

Těžba

Stejně jako Ethereum je i Zcash jednou z nejpopulárnějších kryptoměn na těžbu. Dokonce je jednou z nejvíce vydělávajících. Jako proof-of-work Zcash používá Equihash algoritmus. Stejně jako Bitcoin má 21 milionů mincí, které by se měly dotěžit někdy okolo roku 2032. Podobné je i připisování odměn za těžbu, které se každé čtyři roky halvuje (dělí na polovinu).

Founders´ Rewards

Jedna z největších inovací, které Zcash nabídl. Nezačal totiž jako ICO nebo pre-mining. Zcash začal s malou uzavřenou skupinou investorů, kteří přispěli téměř jedním milionem dolarů na rozvoj produktu. Skupina těchto investorů, mezi kterými jsou například Roger Ver nebo Barry Silbert, obdrží během čtyř let 10 % ze všech vytěžených mincí. A přesně to je Founders’ Reward. Představuje tedy pomyslnou daň těžařů z těžby.

Skupina se dále nepřímo stará o rozvoj této měny. Ptáte se proč? Uzavřená skupina investorů, kteří investovali do Zcashe na začátku, totiž bude chtít zaručit rozvoj této kryptoměny. Pokud by se Zcash nerozvíjel, nikdo by neměl důvod ho těžit a původní investoři by nedostali tolik, kolik by si přáli.

Tým

Zcash má jeden z nejvyváženějších týmů na trhu. Skvěle totiž propojil vývojáře, vědce a techniky. Sám Zooko Willox má jako zakladatel téměř 20 let zkušeností v kryptografii a decentralizovaných systémech. Dále se zúčastnil více startupů a založil i Least Authority, která spojila síly právě se Zcashem. Tým se dále skládá z více renomovaných profesorů IT, inženýrů a techniků.

Sumarizace

Název: Zcash
Symbol: ZEC
Vznik: 2013
Peněženky: Ledger Nano S, Trezor

Burzy (výběr):

HitBTC,  Bittrex, Binance, Bitfinex, Bit-Z, Poloniex, WEX, Kraken, CoinEx, Exmo, Huobi, Upbit, CEX.IO

Zdroje:
minezcash.com
blockonomi.com
z.cash.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img