Japonsko bylo často kritizováno za rozdílné systémy zdanění kryptoměn pro drobné investory a společnosti. Zatímco běžný uživatel zaplatil daň ze zisku až při prodeji, tak společnostem vznikala tato povinnosti každý rok i při pouhém držení tokenů. To by se mělo od příštího roku změnit.
Domácí firmy musely tak každý rok odvádět daň z papírových zisků svých držených tokenů bez ohledu na to, jak reálně ziskový (nebo ztrátový) byl finální prodej. Vláda tuto reformu představila na zasedání 22. prosince s tím, že by v platnost měla vstoupit od 1. dubna 2024.
Měnit systém daní v průběhu roku se z našeho pohledu může zdát nesmyslné. Japonský fiskální rok ale končí 31. března a 1. dubna je pro firmy počátek nového daňového období.
Co si od toho vláda slibuje?
Pro společnosti se jedná o poměrně podstatnou změnu. Umožní jim více se angažovat v oblasti Web3 technologií s možností dlouhodobého držení tokenů pro účely vývoje aplikací. Nemusí tak neustále sledovat vývoj ceny tokenu nebo řešit vývoj mimo mainstreamové blockchainy.
Ohlášená změna se samozřejmě neobjevila až nyní. Plán na zrušení tohoto zákona představila agentura finančních služeb již na konci srpna. V zemi se již rozběhly adekvátní změny. Například společnost Circle, stojící za stablecoinem USDC, se nedávno spojila s tokijskou finanční společností SBI Holdings. Cílem je podpora přijetí stablecoinů a Web3 služeb v Japonsku.
Závěr
Na této změně si můžeme dobře všimnout, jak se celosvětově dostávají kryptoměny do zorného pole vlád a organizací v tom dobrém slova smyslu. Původní daňový zákon lze označit spíše jako útočný a zohledňující využití kryptoměn pouze jako nástroje k finančním spekulacím.
Nyní se ale snaží podpořit i reálné využití kryptoměn a mají evidentně snahu o zapojení místních firem do tohoto druhu inovací. Navíc je mnohem logičtější zaplatit daně až po vytvoření reálného zisku, ne?