Ethereum změní svět investování

4.2
(5)

Ethereum je často vnímáno jako protivník tradičních financí v boji za decentralizaci. Ve skutečnosti však o žádný konflikt nejde. Ethereum spíše než že by rozvracelo tradiční finanční sektor, jej naopak vylepšuje. Brzy ale budou oba systémy neoddělitelně spjaty.

Základní hodnotové propozice Etherea – self-custody, transparentnost a disintermediace (odstraňování mezičlánků) – jsou pro finanční instituce nesmírně důležité a lze je realizovat v rámci stávajících regulačních rámců. Ethereum již učinilo první kroky, aby bylo přijato institucemi. Díky své bezkonkurenční decentralizaci sítě je téměř předurčeno k tomu, aby se stalo primární vrstvou pro vypořádání světových finančních transakcí.

Ethereum – Neutralita v multipolárním světě

Ethereum tu není proto, aby přineslo alternativní měnu bez státu nebo anonymizovanou stínovou ekonomiku. To, co nabízí, je ale velmi jednoduché a naprosto zásadní: neutralitu.

Ethereum je prvním skutečně nestranným rozhodčím globálního finančního systému a jeho příchod by jen těžko šel načasovat lépe. Geopolitická stabilita, kterou poskytuje převaha Spojených států, se vytrácí a domácí politika v hlavních ekonomikách je čím dále více nestabilnější. Finanční systém tak naléhavě potřebuje zachovat spolehlivá pravidla svého fungování.

Systém Etherea pro vypořádání transakcí a ukládání dat je prakticky neúplatný. Je to především díky bezkonkurenční decentralizaci jeho konsensuální vrstvy. Ta zahrnuje přes 500 000 validátorů rozdělených mezi více než 10 000 fyzických uzlů v desítkách zemí. Navzdory obavám má Ethereum tendenci k větší, nikoli menší decentralizaci.

Aby bylo jasno, Ethereum nikdy nenahradí tradiční smlouvy nebo právní orgány v případě sporů. To, co slibuje, je fakt, že díky svému nedotknutelnému a nestrannému kódu může zabránit tomu, aby nespočet sporů vůbec vznikl.

Řešení problému principal-agent

Události, které vedly ke “kryptozimě”, od problémů Celsius, přes FTX a Silvergate, vypovídají spíše o nedostatcích tradičních financí než o nedostatcích kryptografických. Ve všech případech se klasický problém principal-agent zhoršil v důsledku nedostatečného dohledu a přílišné centralizace.

Historicky obvyklým přístupem k tomuto problému byla regulace. Větší dohled je jistě zapotřebí, ale Ethereum nabízí více základních řešení. Ethereum a jeho škálovací řetězce brzy proniknou do tradičního bankovnictví a správy aktiv. Od spořicích účtů po penzijní portfolia bude prakticky každý investor sám spravovat svá aktiva v důvěryhodných chytrých smlouvách a pečlivě regulované on-rampy zajistí, že tokenizace fiat měn bude prakticky bezproblémová.

Investoři a případně i regulační orgány začnou trvat na tom, aby správci aktiv vykazovali výkonnost fondů pomocí důvěryhodných on-chain oraclů. V těchto oblastech bude Ethereum v souladu s předpisy. Nakonec budou úřady věnovat technickým specifikacím chytrých smluv stejnou pozornost jako požadovaným rezervám likvidity.

Rodící se institucionální adopce

Budoucnost Etherea je možná ještě daleko, ale jeho stavební kameny jsou již zde. Decentralizované finance (DeFi) sice svůj start v roce 2021 přepálily, ale toto šílenství aktivity podnítilo značné inovace. Nyní existuje technologie, která umožňuje vytvořit širokou škálu tokenizovaných finančních nástrojů.

Chybí však propojení s širším finančním systémem. Na to se zaměřuje nově vznikající třída regulovaných vstupních ramp pro převod fiat měn na krypto a správců, jako je například společnost Circle. Ta stojí za měnou USDC, což je jejich tokenizovaný dolar. Circle nyní buduje další kritickou infrastrukturu, jako jsou hybridní fiat-a-krypto účty, které povedou přímo na Ethereum a jeho škálovací řetězce.

Závěr

V příštích letech se dá očekávat rozšíření tokenizovaných cenných papírů, počínaje rizikovými aktivy s pevným výnosem. Budou také probíhat velké investice do staking poolů Etherea, které se stanou kritickým strategickým aktivem na institucionálním trhu s kryptoměnami. Mezi další rostoucí oblasti zájmu bude patřit finanční výkaznictví na řetězci, či institucionální tokenizované deriváty.

Prudký nárůst regulačního tlaku na kryptoměny, zejména DeFi, znamená konec jedné éry. Velké části ekosystému Etherea, zejména protokoly, které se nedokážou nebo nechtějí přizpůsobit měnícímu se prostředí, budou efektivně vyřazeny. Ty, které zůstanou, však budou dobře přizpůsobeny integraci se stávajícím finančním systémem. Transformační dopad Etherea na tradiční finance teprve začíná.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

Sice Ethereum moc nesleduji, ale pokud vím, tak má stále ještě určité nedořešené problémy se škálovatelností a rychlostí transakcí. A čím víc se ten ekosystém bude rozrůstat, tím budou tyto problémy asi zřetelnější.

Kenny

Udajne přesně na toto chystají upgrade, mam pocit ze ma byt jiz letos, at me nekdo opravi?

Petr

Etheremum to určitě nebude, to jsou tu jiný adepti který už se pomalu zapojují s MasterCard atd.

spot_img